Сьогодні виповнюється 210 років від дня народження видатного угорського композитора, піаніста, педагога й диригента Ференца Ліста – представника музичного романтизму й засновника угорської композиторської школи.

Ференц Ліст – перший піаніст, що виступав із сольними концертами, завдяки яким заслужив визнання професіоналів і публіки. Попри те, що немає жодного звукозапису гри віртуоза, його визнано одним із найвпливовіших піаністів його епохи. 

Ференц Ліст народився в 1811 році в селищі Добор’ян в Угорщині. Його батько служив у князя Естергазі доглядачем поголів’я овець. Він був музикантом-аматором і у вільний від основної роботи час грав в оркестрі князя. Побачивши талант Ференца, батько сам почав учити сина музики. У церкві хлопчика вчили співу, а місцевий органіст – грі на органі. Після трирічних занять хлопчик у восьмирічному віці вперше виступив на публічному концерті. Батько все робив для музичної освіти сина. З 10 років Ференц навчався у Відні грі на фортепіано у Карла Черні, який погодився вчити хлопчика безкоштовно. Теорією Ференц займався з Антоніо Сальєрі. Виступаючи на концертах, хлопчик став сенсацією для віденської публіки. Під час одного з виступів Л. Бетховен поцілував його. Ліст про це згадував протягом усього життя.

У 1823 році сім’я Лістів виїхала до Парижа. Метою була Паризька консерваторія, але хлопчика туди не взяли, тому що приймали тільки французів. Тож Ференц займається індивідуально з педагогами з консерваторії і підкорює своїми виступами Париж – і цей тріумф остаточно закріпив за Лістом славу нового Моцарта. У цей час хлопець пише і власні музичні твори. У 14 років він створює оперу «Дон Санчо, або Замок любові», що навіть була поставлена в Гранд-Опера в 1825 році. На початку 1830-х років композитор познайомився із графинею Марі д’Агу, подругою Жорж Санд. Графиня мала деякі літературні здібності й друкувалася під псевдонімом Данієль Стерн. Марі та Ференц покохали одне одного. Графиня пішла від свого чоловіка і разом з Лістом поїхала до Швейцарії. У пари народилося троє дітей, та згодом подружжя розлучилося.

Композитор багато подорожував. За десять років (1837-1847) він об’їхав всю Європу – від Лісабона до Москви, від Гетеборга до Афін. Свою майстерність піаніста він довів до досконалості. Ференц Ліст міг майстерно відтворювати на роялі звучність повного оркестру, а в читанні нот з листа йому не було рівних. У 1847 році композитор побував у багатьох містах України – Києві, Львові, Чернівцях, Єлисаветграді, Житомирі, Немирові, Одесі, Миколаєві. Саме тут народжуються його фортепіанні п’єси «Українська балада» та «Думка» на теми українських народних пісень «Ой, не ходи, Грицю» та «Віють вітри, віють буйні», твори, присвячені Іванові Мазепі. У Києві Ференц познайомився з княгинею Кароліною Сайн-Вігенштайн, яка стала його музою впродовж усього його наступного життя. Згодом саме їй він присвятить усі свої симфонічні поеми.

Ференц Ліст багато зробив для розвитку музичного мистецтва в різних країнах. За його ініціативою в 1875 році в Будапешті відкрилася Музична академія, у якій композитор став першим професором і президентом. У Веймарі він безкоштовно займався з численними учнями з різних країн, а у Відні славилися «Лістівські тижні», програми яких складалися з його симфонічних та фортепіанних творів. Часто музиканта можна було побачити на естраді разом із його учнями.

Ференц Ліст – композитор широкого спектру. Він був автором хорової, вокальної та симфонічної музики, а його органні твори посіли чільне місце в репертуарі органістів. Багато з фортепіанних творів композитора увійшли до «традиційного репертуару» –  зокрема, «Угорські рапсодії», «Соната сі-мінор» та два фортепіанні концерти. Імператор Франц Йосиф в 1859 році звів Ференца Ліста в лицарі.

Також композитор був відомий через свою благодійність: він допомагав жертвам стихійних лих, сиротам, навчав безкоштовно талановитих студентів, сприяв фонду пам’яті Бетховена.

Джерела:

  1. Мільштейн Я. Ференц Ліст. – М.: Музика, 1999. – 654 с., нот., іл., с. 75 – 219
  2. https://lib.oa.edu.ua/funds/music/romantyzm/franz-liszt – Ліст, Ференц
  3. https://dovidka.biz.ua/ferents-list-biografiya-skorocheno-ta-tsikavi-fakti/ – Ференц Ліст
  4. https://muzabetka.com.ua/biograf_list.html – Ференц Ліст