Стрічки українського актора й режисера кримсько-татарського походження Ахтема Сеітаблаєва «Хайтарма», «Кіборги. Герої не вмирають», «Захар Беркут» розкривають трагічні сторінки історіі і в той же час відображають наявність великої внутрішньої сили й відчуття патріотизму в людині.

Ахтем Сеітаблаєв народився в місті Янгіюль неподалік від Ташкента 11 грудня 1972 року. Ахтем походить із родини депортованих за часів Сталіна кримських татар, що повернулися на батьківщину. Сім’я хлопчика була відома своїми артистичними талантами: з материнської лінії в роду були і актори, і співаки. І мама майбутнього актора закінчила музучилище й навчалася в театральному училищі. Тому й не дивно, що Ахтем вирішив зробити мистецтво своєю професією. Після закінчення школи хлопець із родиною переїхав до Криму. У 1992 році закінчив акторське відділення Кримського культурно-просвітницького училища, а в 1999 році – відділення режисури й драматургії Київського університету театру, кіно та телебачення. Потім актор 12 років відпрацював у Криму в Сімферопольському державному кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі, де як режисер поставив театральні вистави «Моя любов Електра» (за п’єсою угорського драматурга Л. Дюрко), «Лісову пісню» (за Лесею Українкою), «Браво, Амадео!» (за О. Пушкіним). А з 2005 року актор працює в трупі Київського театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

2003 року Ахтем дебютував у кінематографі, зігравши роль в українській драматичній стрічці Олеся Саніна «Мамай». Далі були епізодичні ролі в серіалі «Повернення Мухтара – 2», у фільмах «Золоті хлопці», «Навіжена», «Богдан-Зиновій Хмельницький». Паралельно з акторською діяльністю артист займається режисурою і пише сценарії до своїх фільмів. Для Ахтема професія режисера прекрасна тим, що «вона нескінченна в своїй можливості пізнавати нове, нескінченна в контексті самовдосконалення». Першою режисерською роботою стала телевізійна стрічка «Квартет для двох». Згодом вийшли комедія «Фабрика щастя» й мінісеріал про радянську акторку Едіт Береш «Осінні квіти».

У 2013 році виходить історична військова драма «Хайтарма», яку Ахтем Сеітаблаєв присвятив історії депортації кримських татар. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Роль головного персонажа, військового льотчика, виконав сам артист. У фільмі зіграла і старша донька актора – Назли. Стрічка отримала бгато премій, а Ахтем був визнаний найкращим режисером 2014 року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі. У 2017 році Ахтем Сеітаблаєв зняв воєнну драму про оборону донецького аеропорту під назвою «Кіборги. Герої не вмирають», у якій розкрив життя українців, які захищали Донецький аеропорт протягом 242 днів, виживаючи під обстрілами російської артилерії з мінімумом води і їжі. Стрічка отримала позитивні відгуки критики і глядачів, а також ряд номінацій і нагород. Зокрема, Ахтем отримав у день прем’єри орден «За заслуги» III ступеня.

Дуже яскравим вийшов і історичний фільм «Захар Беркут». Це спільний українсько-американський художній фільм режисерів Ахтема Сеітаблаєва і Джона Винна, до створення якого приєдналися продюсери й актори з Голлівуду. У 2019 році на 72-му Каннському міжнародному фестивалі відбулася прем’єра фільму «Додому» Нарімана Алієва, де головну роль виконав Ахтем.  До речі, Український оскарівський комітет обрав цю драму національним претендентом від України на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.

Ахтем щасливий і в подружньому житті. Його дружина –  Іванна Дядюра – продюсер багатьох його фільмів. У сім’ї четверо дітей: двоє доньок і двоє синів.

А ще Ахтем Сеітаблаєв любить спорт. Він має перший розряд з баскетболу та звання кандидата в майстри спорту з дзюдо. Вміє Ахтем і танцювати. Він брав участь у шоу «Танці з зірками», де підкорив публіку в парі з Оленою Шоптенко.

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/setablav-ahtem-6024.phtml – Ахтем Сеітаблаєв
  2. https://1plus1.ua/novyny/ahtem-seitablaev-biografia-osobiste-zitta-i-najkrasi-filmi – Ахтем Сеітаблаєв. Найкращі фільми
  3. https://www.vokrug.tv/person/show/ahtem_seytablayev/ – Ахтем Сеітаблаєв
  4. https://stuki-druki.com/authors/Seytablaev-Ahtem.php – Ахтем Сеітаблаєв