Сьогодні виповнюється 130 років від дня народження народного художника України, засновника Закарпатської школи живопису – Йосипа Йосиповича Бокшая.

Йосип Бокшай народився 1891 року в селі Дертяньліґет Закарпатської області (тоді це територія Австро-Угорської імперії) у родині греко-католицького священника. У сім’ї всі захоплювалися мистецтвом. Йосип навчався в Академії образотворчих мистецтв у Будапешті, де його вчителем був відомий угорський художник Імре Ревес. Під час першої світової війни юнак був мобілізований рядовим до австро-угорського війська. У 1915 році він потрапив до російського полону. А після тривалих поневірянь Туркестаном опинився в Центральній Україні, де поміщик Н. Грабовський з Катеринославської губернії, побачивши талант молодої людини, надав у розпорядження художника бібліотеку, олійні фарби і створив усі необхідні умови для творчості. Тоді Йосип посеред жахіття війни починає створювати українські пейзажі й жанрові композиції.

З 1918 року митець жив в Ужгороді і працював як художник і педагог. Разом із живописцем Адальбертом Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Входив до складу Товариства діячів образотворчого мистецтва на Підкарпатській Русі. Задля здобуття нових знань і навичок Йосип Бокшай їздив до Італії, Югославії, Німеччини, Франції. Прагнення вдосконалення згодом вилилося в переконання: «Митець повинен бути високоосвіченою, культурного кругозору людиною, без нальоту провінційності».

У 1930-х роках Йосип Бокшай брав участь у виставках у Празі, Брно, Братиславі, Кошицях, Будапешті, Ужгороді й Мукачеві. З 1951 до 1957 року працював на посаді доцента Львівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва (нині – Львівська національна академія мистецтв). У цей період і протягом 1960-х-1970-х років майже жодна виставка, що відбувалася в межах СРСР, не обходилася без його робіт.

Йосип Бокшай — майстер пейзажів, але серед його творів є і жанрові картини, портрети, натюрморти, релігійні мотиви, ікони. Художник був надзвичайно релігійною людиною. Із юного віку він захоплювався тим, що розробляв ескізи церковних розписів. Найвідомішими його роботами в цій сфері можна назвати розпис плафона Ужгородського кафедрального собору «Воздвиження Чесного Животворящого Хреста» (1939) та розпис в одному з найвідоміших храмів Угорщини – церкві села Марія Повч, де зберігається унікальна чудотворна ікона Пресвятої Богородиці. Перед тим, як приступити до створення нової картини, митець обов’язково ставив в одному з кутків полотна хрестик (на деяких картинах його видно, але на більшості він у процесі роботи замальовувався) і читав молитву. Усе, чого торкалася рука майстра, постає в новій живописній якості, розквітає кольоровим багатством. Часто його реалістичні твори позначені ноткою романтизму.

За все життя Йосип Бокшай написав понад тисячу живописних полотен. Найголовнішим його захопленням була природа рідної землі, адже його Закарпаття – земля живописних гірських вершин, дзвінких річок, старовинних пам’яток архітектури та багатих народних традицій. Свою любов до рідного краю митець втілив у полотнах «Літній день», «Осінній багрянець» (1943), «Озеро в горах», «Синевир» (1952), «Терен цвіте» (1953), «Полонина Рівна» (1954) та багатьох інших. Особливо митець любив осінь. Коли листя починало жовтіти й багряніти, майстер увесь свій вільний час проводив на пленерах, іноді сам їздив у гори чи йшов у свої улюблені куточки Ужгорода. У мистецтві навіть існує термін «бокшаївська осінь» – пора року, сповнена яскравих барв листя, але разом з тим і певної зимової прохолоди.

За особливі заслуги в розвитку Закарпатської художньої школи ім’я Йосипа Бокшая присвоєно Закарпатському обласному художньому музею в місті Ужгороді, директором якого, до речі, є Франциск Ерфан – онук Йосипа Бокшая. Син митця, якого звали теж Йосип Йосипович Бокшай, був також художником.

Джерела:

  1. https://zakarpat.brovdi.art/khudozhnyky/klasyky-zakarpatskoi-shkoly/bokshay-josyp#parentHorizontalTab1 – Бокшай Йосип. Життєпис
  2. http://prostir.museum/ua/post/29230 – Життя і творчість Йосипа Бокшая
  3. https://zakarpattya.net.ua/Zmi/88439-Iosyp-Bokshai-obozhniuvav-osin-i-Uzhhorod – Йосип Бокшай обожнював осінь і Ужгород