Китайський, гонконзький і американський актор Джекі Чан відомий на весь світ. А ще він каскадер і майстер бойових мистецтв, продюсер, режисер, сценарист, співак і філантроп. Актор знявся в понад 100 фільмах. На додачу до численних заслуг він – посол доброї волі ЮНІСЕФ, кавалер ордена Британської імперії, володар премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво.

Чан Конг Сунг з’явився на світ 7 квітня 1954 року в Гонконзі, особливій території Китаю, який тоді був під владою Великобританії. Дитинство хлопчик провів у французькому посольстві, де працювали його батьки: мама – хатньою робітницею, батько – кухарем. Батько почав долучати сина до кунг-фу з раннього дитинства: він вірив, що заняття бойовим мистецтвом допоможуть дитині здобути терпіння, силу й мужність. Мама ж ласкаво називала сина «Пао-Пао» («гарматне ядро»), тому що він часто носився по будинку, змітаючи все на своєму шляху. У 1961 році, коли хлопчикові виповнилося 7 років, батьки емігрували до Австралії, де влаштувалися на роботу в американському посольстві, а Чана віддали на 10 років навчання в Пекінську школу опери. Тут хлопець вивчав спів, танець, міміку, пантоміму, акробатику, акторську гру, кілька видів бойових мистецтв та інш. 

У кіно хлопець з’явився у віці 8 років, у чорно-білому фільмі «Великий і маленький Вонг». Наприкінці 60-х він уже придбав репутацію міцного бійця. Після закінчення школи юнак знявся в другорядних ролях у кількох фільмах, працював каскадером, а в 1976 році переїхав до своїх батьків в Австралію, де навчався в коледжі та працював будівельником. Якраз на будівництві він і отримав ім’я Джекі, яке йому дали будівельники. Того ж року Джекі в Австралії розшукав режисер Ло Вей і запропонував йому конракт на кілька років. Після смерті Брюса Лі режисеру потрібно було знайти нову зірку, і вибір випав на Джекі Чана. За 2 роки актор знявся в 9-и фільмах, але жодним з них не залишився задоволений. Сценарії були примітивними, умови зйомок – погані, самі зйомки – надто поспішними.

Проривними в кар’єрі виконавця стали картини «Змія в тіні орла» та «П’яний майстер», які зібрали величезні гроші й підкорили майже всю Азію. Своєю творчістю молодий актор створив новий жанр – комедію з демонстрацією бойових мистецтв або вуличних бійок і великою кількістю складних, часом навіть небезпечних трюків. Протягом 80-х років ХХ століття світ побачив відразу кілька прекрасних акторських і режисерських робіт Джекі, серед яких «Проєкт А», «Закусочна на колесах», «Поліцейська історія», «Обладунки Бога». Згодом Джекі скорився і Голлівуд. Це трапилося завдяки таким фільмам, як «Обладунки бога 2: Операція «Кондор», «Удар блискавки», «П’яний майстер 2», «Близнюки-дракони» та інш. Популярність артиста досягла такого ступеня, що Квентін Тарантіно пригрозив не прийти на церемонію вручення нагород MTV 1995 року, якщо Чану не вручать приз за заслуги в кіно. Джекі нагороду одержав і вже через рік приголомшив Америку своєю новою картиною «Розбірки в Бронксі». Також полюбилися глядачам усього світу стрічки «Шанхайський полудень», «Шанхайські лицарі», «Медальйон», «Навколо світу за 80 днів», «Заборонене царство», «Кунг-фу панда», «Карате-пацан».

Джекі відомий тим, що в багатьох своїх бойовиках сам виконує небезпечні каскадерські трюки. Це йому одного разу ледь не коштувало життя, коли на зйомках фільму «Обладунки Бога» (1986) він отримав важку черепно-мозкову травму після падіння з дерева. У 2012 році на Канському кінофестивалі Джекі Чан оголосив про свій відхід від бойовиків, оскільки його вік вже «не відповідає» цьому жанру. Однак пізніше він роз’яснив, що не має наміру кидати улюблену справу повністю, а стане лише виконувати менше трюків і в цілому буде більше берегти своє здоров’я.

У актора є зірки на Авеню зірок у Гонконгу і на Алеї зірок у Голлівуді, а також на Старому Арбаті в Москві. Джекі також є успішним попвиконавцем: він випустив понад 100 пісень у 20 альбомах. Він співає кантонською, мандаринською, японською та англійською і часто сам виконує пісні для своїх фільмів, але при випуску картин у Європі та США ці композиції зазвичай замінялися.

Джекі приділяє величезну увагу добродійності. Він створив «Фонд Джекі Чана», усиновив 10 сиріт, взяв під опіку 50 китайських дітей, що живуть за кордоном, заплатив за лікування декількох дітей, фінансує «Госпіталь Джекі Чана» і робить відрахування у фонд шкіл кунг-фу. 

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/chan-jackie-2071.phtml – Джекі Чан
  2. https://www.kinofilms.ua/ukr/star/74/biography/ – Джекі Чан
  3. https://uznayvse.ru/znamenitosti/biografiya-dzheki-chan.html – Джекі Чан