Будівля Національного театру Праги знаходиться на межі Старого і Нового міста неподалік від Карлового Мосту. Збудована в стилі неоренесансу будівля легко впізнається з боку набережної своїм сяючим позолоченим дахом. Сьогодні театр продовжує багаті традиції чеського мистецтва, в його репертуарі драматичні, оперні, балетні постановки і гастролі іноземних труп.

У 1851 році було створено товариство зі зведення Чеського Національного театру в Празі, яке оголосило про збір коштів. Держава виділила частину коштів і було багато приватних пожертвувань, в основному від аристократів. У 1853 році була викуплена земля на березі річки Влтави з панорамою на Празький Град і почалося будівництво. Політична обстановка дозволила звести красиву, але відносно скромну тимчасову будівлю (на 800 глядачів) за проектом архітектора Ігнаца Ульмана, яка була відкрита 18 листопада 1862 постановкою вистави Вітєзслава Галека «Король Вукашин». Будівля Тимчасового театру функціонувала близько двадцяти років і згодом стала складовою частиною остаточної версії Національного театру, існує до цих пір. У цьому театрі працювали Бедржих Сметана і Антонін Дворжак.

Будівництво нової будівлі поряд з Тимчасовим театром почалося в 1867 році, а урочиста церемонія закладки першого каменя відбулася 16 травня 1868 року. На цю церемонію зібралося більше ста тисяч чоловік. Зовнішній вигляд театру в класичному стилі неоренесанс прикрашений статуями як давньогрецьких богів і богинь, так і персонажами народних чеських сказань і пісень (в їх числі колісниці, запряжені трійками коней, «Богиня перемоги» і «Аполлон і дев’ять муз» Богуслава Шнірха; десять творів Антоніна Вагнера, що включають статуї «Забою» і «Луміра»; над бічним входом встановлені «Алегорії Опери і Драми» Йосеф Вацлав Мисльбек).


Внутрішнє оздоблення театру було розроблено спеціальною комісією під керівництвом Сладковського і реалізовано декількома художниками і декораторами, наприклад, в головному фойє мальовничий триптих «Золотий вік, занепад і воскресіння мистецтва» чеського художника Франтішека Женішека, їм же розписана стеля залу для глядачів вісьмома «Алегорія мистецтва». В цілому весь театр оформлений в двох темах: в дусі неоренесансу і слов’янсько-чеських народних образів.

Відкриття Національного театру відбулося 11 червня 1881 року і було приурочено до візиту принца Австрії Рудольфа. Першою постановкою на сцені театру стала опера Бедржиха Сметани «Лібуше», написана в 1872 році і заснована на міфологічному сюжеті про заснування Праги. Театр не був до кінця добудований і після ще одинадцяти виступів закрився для продовження заключних оздоблювальних робіт. Під час цих останніх штрихів 12 серпня 1881 року в театрі сталася велика пожежа, яка знищила мідний купол, зал для глядачів, завісу і сцену театру.

Для відновлення театру був запрошений учень Зітека Йозеф Шульц, який приєднав до Національного театру Тимчасовий театр і ще одну сусідню будівлю – багатоквартирний будинок. В результаті реконструкції дещо змінилася площа залу для глядачів для поліпшення видимості. Шульц намагався максимально враховувати стиль оформлення Зітека і йому вдалося об’єднати три різних будівлі та сформувати абсолютну єдність стилю.

Повторно Національний театр був урочисто відкритий 18 листопада 1883, як і першого разу, з постановки опери Сметани «Лібуше». Театр був технічно досконалим для свого часу (електричне освітлення, рухливі сцени) і без будь-яких істотних модифікацій і довгих перерв в ньому проходили постановки протягом майже ста років. Тільки з 1 квітня 1977 року театр закрився на капітальну реконструкцію на шість років. Архітектор Зденек Вавра був призначений загальним керівником робіт по відновленню. Реконструкція була приурочена до 100-річного ювілею театру і 18 листопада 1983 року оновлений Національний театр знову відкрив свої двері для публіки. Першою постановкою традиційно стала опера Сметани «Лібуше».

Зараз ця історична, дуже красива і престижна будівля є однією з визначних пам’яток Праги. Національний театр управляється державою і є головною сценою для трьох художніх колективів – Національна опера, балет і драматичний театр, які по черзі виступають в чотирьох театрах: Національний театр (місткістю близько 1000 чоловік), Нова сцена (побудована в 1983 році поряд з основним театром), Державна опера, Становий театр в Старому місті.

Джерела:

  1. Національний театр Прага
  2. Празький Національний театр