Американський актор Том Генкс – один із найбільш затребуваних виконавців. Видання, які розповідають про нього, оперують термінами на кшталт «бог» чи «ікона». Герої артиста здебільшого позитивні, але кожного разу непередбачувані. Він зіграв відразу 6-ьох персонажів у «Хмарному атласі» і шкодує, що в «Аполлоні-13» – тільки одного. А йому так хотілося би вміти керувати простором і часом.

Томас Джеффрі Генкс народився 9 липня 1956 року в Конкорді, штат Каліфорнія. Його батько був віддаленим родичем матері Авраама Лінкольна. Батьки розлучилися, коли хлопчикові було 5 років. Тома виховував батько-кухар – родині приходилося часто переїжджати з місця на місце. Хлопець рано виявив цікавість до акторства: грав на шкільній сцені, потім вивчав акторське мистецтво в Каліфорнійському університеті. Він брав участь у щорічному Шекспірівському фестивалі, а також грав шекспірівські ролі в різних театрах і, нарешті, отримав пропозицію знятися в телесеріалі «Нерозлучні друзі» (1980-1982), де його помітили і запросили у велике кіно. Це був фільм «Сплеск» (1984), де за сценарієм йому довелося закохатися в русалку, що заплила в бухту великого міста.

У 1993 році Том зіграв дві безпрограшні ролі: батька-одинака в ліричній комедії «Ті, що не сплять у Сієтлі» та вмираючого від СНІДу молодого адвоката в драмі «Філадельфія», яка шокувала глядачів своїм фізіологічним реалізмом і принесла актору «Оскара». Критики писали із захопленням, що Том Генкс повторив акторський подвиг Де Ніро, коли заради переконливості створюваного образу схуд на 10 кілограмів. Наступного року на екрани вийшов «Форрест Гамп». У ролі аутиста, що проживає разом зі всією країною майже всю другу половину 20-го століття та зустрічається з безліччю харизматичних осіб, Том Генкс перетворився на справжнього національного героя. Стрічка не тільки мала вражаючий касовий успіх, а й заробила 6 «Оскарів»! А Том, отримавши за цю роботу свій «Оскар», став другим актором (після Спенсера Трейсі), кому вручили цю нагороду двічі поспіль.

А далі був фільм «Аполлон – 13» – історія невдалого польоту на Місяць, під час якого герої виявили почуття героїзму. Уперше одягаючи спеціальний «антигравітаційний» скафандр, Том Генкс сказав: «Мрія збулася, хлопці». А його знаменита фраза «Х’юстон, у нас проблеми» пішла в народ. Актор зіграв яскраві ролі також у фільмах «Великий», «Врятувати рядового Райана» (що внесений до списку культурної спадщини США) і «Вигнанець», за гру в яких був номінований на премію «Оскар». Помітними були і картини «Зелена миля», «Термінал», «Історія іграшок», «Вам лист».

Том Хенкс мав кілька спільних робіт із режисером Стівеном Спілбергом. До речі, фільми режисера за участю Тома зібрали більше виторгу, ніж стрічки за участю будь-якого іншого виконавця. Найприбутковіший з його фільмів – «Код да Вінчі», що вийшов на екрани в 2006 році. Згодом артист повернувся до ролі Роберта Ленгдона в сиквелах «Янголи та демони» та «Інферно». Том також успішний як продюсер, сценарист і режисер. Сотні мільйонів доларів, десятки нагород і номінацій він заробив на картинах «Мамма Mia!», «Моє велике грецьке весілля», «Там, де живуть чудовиська», «Що знає Олівія?».

А ще актор колекціонує друкарські машинки і сам друкує невеликі твори, не користуючись при цьому комп’ютером. У 2018 році в Україні вийшла друком збірка його оповідань «Історії, наклацані на друкарській машинці», які відкривають читачеві різнопланову Америку. Художньому стилю Тома Генкса притаманні кінематографічність, вишукана простота, влучність метафор та увага до деталей.

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/hanks-tom-24.phtml – Том Генкс
  2. https://24smi.org/celebrity/1189-tom-henks.html – Том Генкс
  3. https://file.liga.net/persons/khenks-tom – Генкс Том