Сьогодні виповнюється 120 років від дня народження Глущенка Миколи Петровича –  українського художника, народного художника України (1944), лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка (1972).

Микола Глущенко народився в Новомосковську Катеринославської губернії, сучасна Дніпропетровська область. 1918 р. закінчив комерційне училище в місті Юзівка, теперішній Донецьк. Був мобілізований до Добровольчої армії Антона Денікіна. Разом із нею відступив за кордон і був інтернований на території Польщі. На фронт повертатися не бажав, тож утік до Німеччини.

1920-1924 рр. – навчається в Берлінській вищій школі образотворчого мистецтва у Шарлоттенбурзі. У цьому йому допомагали впливові представники української еміграції гетьман Павло Скоропадський, професор Роман Смаль-Стоцький, письменник і політичний діяч Володимир Винниченко.

1923 року стає громадянином СРСР, призначений головним художником торговельно-промислових виставок СРСР за кордоном. Серед його робіт – декор радянського павільйону на виставці у французькому місті Ліон.

1925-1936 рр. – живе у Франції та Іспанії. Його тогочасні картини – у стилі французького імпресіонізму. Пише серію рисунків у жанрі ню – оголених парижанок. На замовлення Сталіна малює з натури портрети Ромена Роллана, Мішеля Кашена, Анрі Барбюса. 1936 р. отримує дозвіл на повернення в СРСР. Перебирається туди з дружиною й сином.

1944 р. – переїжджає до Києва. Отримує майстерню на горішньому поверсі найвищого на Хрещатику будинку, що виходить фасадом на вул. Богдана Хмельницького.

Микола Глущенко створив понад 10 тисяч живописних полотен, працював у різноманітних живописних жанрах, проте його улюбленою темою був пейзаж. Серед творів художника: «Берлінські етюди» (1939), цикли документальних пейзажів повоєнного Києва (1944), картини «Березень на Дніпрі» (1947), «Київська осінь» (1950), «Зимове сонце» (1956), «Весна в Карпатах» (1957), «Весна під Києвом» (1961), «Травневий цвіт» (1971), «Травень», «Сонце на морі» (1974), цикли пейзажів із подорожей по Італії, Франції, Бельгії, Швейцарії. З 1970 року захопився технікою монотипії.

Твори Миколи Глущенка експонувалися на понад 50 персональних та 200 групових виставках. Вони представлені в музеях України, Росії, США, Канади, Франції.

Джерела:

  1. Глущенко Микола Петрович
  2. Глущенко Микола Петрович
  3. Глущенко Микола Петрович
  4. Микола Петрович Глущенко: художник і розвідник, роботами якого захоплювалися європейці
  5. Микола Петрович Глущенко [Текст] = В книзі розповідається про життєвий і творчий шлях відомого майстра українського радянського живопису, заслуженого діяча мистецтв УРСР / Шпаков, Анатолій Петрович ; Під ред. В.І.Вишневського; Худож. В.О.Лисецький. – К. : Держ.вид-во образотв. мис-ва і музичн. літер. УРСР, 1962. – 90 с.