Паризька національна опера, відома як «Опера Гарньє» – державний оперний театр, всесвітньо відомий центр театральної культури Франції. Паризька Гранд-Опера, розташована в палаці Гарньє. Розміри палацу вражають: площа будівлі становить 21 625 квадратних метрів, ширина – 125 метрів, довжина – 173 метра.

Оперний театр під назвою Королівська академія музики був заснований в 1669 році. Людовик XIV дав згоду на заснування оперного театру поетові П’єру Перрену і композитору Роберту Камберу. 1671 рік ознаменував об’єднання з Королівською академією танцю, так театр отримав новий статус Королівської академії музики і танцю, яка почала свою діяльність в березні того ж року. Першою постановкою, представленою для глядачів, стала музична трагедія «Помона», написана Р. Камбером і П. Перреном. Після Великої французької революції театр не раз міняв свою офіційну назву – «Театр Мистецтв», «Театр республіки і Мистецтв», «Театр Опери», «Імператоская академія музики», «Королівська академія музики і танцю».

У 1858 році після того, як у старої будівлі опери на Наполеона III було скоєно замах, імператор відмовився їздити в театр. Було вирішено побудувати нову будівлю. За роботу взявся архітектор Шарль Гарньє. Будівлю зводили 15 років. В результаті Гранд-Опера відкрилася в 1875 році. Між колонами будівлі розташовані бюсти таких композиторів, як Моцарт, Бах, Бетховен, Россіні та інших. Усередині будівля прикрашена скульптурами давньогрецьких богів і німф. На стелях і стінах – фризи. Все оздоблення Гранд-Опери в золотих і бордових тонах.

Танцювальне фойє знаходиться за сценою і відокремлено завісою і залізною перегородкою, яку прибирають для поглиблення простору. Приміщення фойє позолочене, з химерними колонами, розвішані портрети кращих танцівниць, в глибині приміщення – величезне дзеркало. З’явилося танцювальне фойє в Гранд-Опері в 1770 році. Спочатку їм користувалися артисти і статисти. Пізніше, приблизно в 1831-1835 роках, танцювальне фойє стало салоном для багатих і знатних людей. У 1935 році вхід стороннім в фойє був закритий.

Велике фойє або Гранд-фойє. Архітектор при плануванні великого фойє припускав, що воно повинно бути схоже на парадну галерею в старих замках. Висота стелі у великому фойє – 18 метрів, довжина приміщення – 54 метри, ширина – 13 метрів. Звід фойє покритий мозаїкою. Вид на парадні сходи відкривається неймовірний – все за рахунок дзеркал, які розширюють і без того величезний простір. Стеля фойє розписана художником Полом Бодрі. Головний елемент – ліра. Вона не тільки на стелі, але на стінах і навіть дверних ручках. У центрі фойє встановлено копію бюста французького архітектора Шарля Гарньє.

Глядацький зал виконаний в традиціях італійських театрів – крісла розташовані в формі підкови, все тут в бордово-золотих тонах, стіни і стеля прикрашені ліпниною, мармуром. Висвітлено зал величезною люстрою з кришталю і бронзи, яка важить 8 тонн і складається з 340 лампочок. Завіса – червоне драпірування з золотими галунами і кистями.

Плафон Гранд-Опери дійсно унікальний. Розписував його в 1964 році Марк Шагал на замовлення міністра культури Андре Мальро. Працював він над проектом близько року. Художник розділив плафон на п’ять секторів – білий, синій, жовтий, червоний і зелений. Кожен сектор містить сюжет класичних опер і балету: на білому тлі – «Пеллеас і Мелізанда», на синьому тлі – «Борис Годунов», на жовтому тлі – «Лебедине озеро» і «Чарівна флейта», на червоному – «Жар-птиця», «Дафніс і Хлоя»; на зеленому – «Ромео і Джульєтта», «Трістан та Ізольда». У центрі – сюжет з «Кармен». Там же зображені персонажі з опер Бетховена, Верді і Глюка. На плафоні також зображені головні визначні пам’ятки Парижа – Тріумфальна арка, Ейфелева вежа, Бурбонский палац і Опера Гарньє.

Бібліотека-музей в Гранд-Опері знаходиться в так званій ротонді імператора. Колекція книг належить Національній бібліотеці Франції. Тут зберігаються книги, пов’язані з трьохсотлітньої історією театру. У бібліотеці виставляються картини і фотографії, пов’язані з Гранд-Оперою, зменшені копії театральних декорацій.

В даний час Паризька національна опера володіє двома будівлями: Опера Гарньє, де відбуваються переважно балетні постановки, а також демонстрації старих класичних опер та Опера Бастилія, відкрита напередодні двохсотріччя взяття Бастилії, 13 липня 1989 року.

Джерела:

  1. Паризька національна опера
  2. ГРАНД-ОПЕРА