Саксонська державна опера Дрездена, відома також як опера Земпера (на честь архітектора Готфріда Земпера) вперше прийняла відвідувачів 12 квітня 1841 року, виставою “Ювілейна увертюра” Карла Марії фон Вебера та “Торквато Тассо” Йоганна Вольфганга фон Гете.

Будівля оперного театру знаходиться в старій (історичній) частині Дрездена (Altstadt), на Театральній площі. Перед будинком – пам’ятник королю Йоганну. Опера Земпера пережила три народження. Перша будівля була зруйнована пожежею, друга під час бомбардувань міста в 1945 році. Кожен раз театр піднімався з руїн, доводячи що мистецтво безсмертне.

Дрезденський оперний театр був побудований за проектом Готфріда Земпера в 1841 році. 1843 року головним капельмейстером театру був призначений Ріхард Вагнер, композиторові вдалося поставити на сцені театру Земпера дві свої опери – «Летючий голландець» і «Тангейзер». Перша будівля в стилі бароко і раннього відродження збереглася тільки на картинах того часу, – пожежа 1869 року повністю знищила його. Протягом наступних 10 років спектаклі Дрезденської опери йшли у тимчасовому дерев’яному театрі, що вміщав 1800 глядачів. Зокрема 1869 року в дерев’яному театрі була поставлена драма Ґете «Іфігенія».

Будівництвом другогої будівлі оперного театру керував син Земпера, а батько лише консультував його. Тепер театр отримав чіткі контури стилю Ренесанс, а скульптури надали йому відтінок греко-римського театру. Незважаючи на нове архітектурне рішення і стиль, будівля зберегла віддалену схожість з першим театром Земпера. Будівля Опери була повністю готова у 1878 році. Тепер головний портал прикрасила квадрига з Діонісом і Аріадною. Біля головного входу глядачів зустрічали скульптури Йогана Гете і Фрідріха Шиллера. Фігури Шекспіра, Мольєра та грецьких трагіків Софокла і Евріпіда розмістили в бічних нішах.

В першій третині XX століття Дрезденська опера стала місцем прем’єр опер Ріхарда Штрауса, зокрема «Саломеї» (1905), «Електри» (1908), «Кавалера троянд» (1911), «Олени Єгипетської» (1928), «Арабелли» (1933), «Мовчазної жінки» (1935).

Друга світова війна знищила оперу Земпера – будівля була повністю відновлена лише в 1985 році. Цього разу, архітектором виступив Вольфганг Генш. Його завданням було зберегти колишній вигляд будівлі, але трохи змінити конструкцію. Нова будівля повинна повністю відповідати найсучаснішим стандартам і вимогам до оперного театру. Кількість місць в залі було скорочено до 1300. У 1977 році основні будівельні роботи були закінчені і почалася обробка внутрішніх приміщень. Відкриття сучасного будівлі Опери Земпера відбулося 13 лютого 1985 року. Сьогодні фасад будівлі прикрашають скульптури з античної та німецької міфології і літератури, а також статуї великих драматургів.

Джерела:

  1. Оперний театр Земпера
  2. Саксонська державна опера Дрездена
  3. Оперний театр Земпера