Британський актор Колін Ферт прославився на весь світ завдяки ролі містера Дарсі в мінісеріалі «Гордість і упередження» за мотивами роману Джейн Остін. Інший його герой (за іронією, теж Дарсі) із «Щоденників Бріджит Джонс» став впізнаваним персонажем масової культури початку 2000-х. А за головну роль у фільмі «Король говорить!» артист був нагороджений «Оскаром» у категорії «Краща чоловіча роль».

Колін Ендрю Ферт народився 10 вересня 1960 року в  англійському містечку Грейшотт графства Гемпшир. Його мама викладала релігієзнавство, а тато – історію. До чотирьох років Колін жив у Нігерії, де його бабуся й дідусь були місіонерами методистської церкви, і до Англії повернувся, коли йому було 5 років. Підлітком Колін Ферт був норовливим: замість уроків хімії та фізики він вчився грі на гітарі, грав у рок-групі і заперечував будь-які класові й расові стереотипи. У 14 років він вирішив стати актором, а у 18 років кинув коледж і поїхав вступати до лондонського театрального інституту, де відточував свій талант протягом трьох років.

Після успішного виступу в інститутській постановці «Гамлет» Коліна помітив менеджер з пошуку талантів, який згодом допоміг йому отримати роль у постановці «Інша країна», поставленій для Королівського театру (1983). Тут актору дісталася одна з головних ролей – Томмі Джадда, вихідця з привілейованого суспільства. Згодом вийшов фільм за романом Олександра Дюма-сина «Дама з камеліями». Колін виграшно виглядав у образі денді в костюмних фільмах. Тому його часто запрошували саме в такі проєкти. У 1995 році актор зіграв містера Дарсі у фільмі «Гордість і упередження», отримавши премію BAFTA в категорії «Найкращий актор». Коліну дісталася роль героя мрії всіх незаміжніх дівчат вікторіанської Англії – власника величезного статку. Після виходу фільма артист отримав статус зірки і секс-символу на довгі роки. За результатами опитування в 2003 році, сцена біля озера з містером Дарсі в мокрій сорочці стала «однією з найбільш незабутніх в історії британського телебачення».

У 1998 році вийшла трагікомедія «Закоханий Шекспір». Фільм був номінований на 119 різних нагород! Багато номінацій обернулися перемогами, у тому числі шістьма заслуженими «Оскарами». На жаль, Коліну Ферту не дісталося ні статуеток, ні навіть номінацій. Принесла славу і роль Марка Дарсі в романтичній комедійній мелодрамі «Щоденник Бріджит Джонс» (2011). Після виходу фільму на екрани Колін потрапив до списку «50 найкрасивіших людей планети» за версією журналу «People». Успіх картини був такий великий, що через три роки вийшло продовження – «Бріджит Джонс: Грані розумного».

Вразив глядачів та критиків також витончений фільм із прихованим еротизмом «Дівчина з перловою сережкою», знятий за мотивами роману Трейсі Шевальє. Тут Колін Ферт у парі зі Скарлетт Йохансон блискуче зіграв історію створення всесвітньо відомого шедевру Яна Вермеєра. Пристрасть його героя-живописця до коханої дівчини була видна в кожному погляді, жесті, русі актора. «Не всі погодилися б на роль, що складається з одного погляду!» – захоплено відгукувалися критики. Справжній фурор очікував Коліна після виходу трагікомедії «Король говорить!», у якій він зобразив монарха, що затинається. Після виходу картини актора буквально засипали нагородами, у їх числі – головні призи, про які мріє кожен артист: премії Європейської кіноакадемії та Гільдії кіноакторів США, Британського незалежного кіно, «Оскар», «Золотий глобус» і BAFTA.

А ще Колін Ферт має талант співати. Він чудово виконував пісні у фільмах «Як важливо бути серйозним», «Однокласниці», «Мамма Міа». 

Джерела:

  1. https://kino-teatr.ua/uk/person/firth-colin-1387.phtml – Колін Ферт
  2. https://24smi.org/celebrity/1286-kolin-fyort.html – Колін Ферт
  3. https://uznayvse.ru/znamenitosti/biografiya-kolin-fert.html – Колін Ферт