Королівський театр (Teatro Real або El Real) знаходиться в центрі Мадрида, на площі Пласа де Орьенте в безпосередній близькості до Королівського Палацу. Цей театр – один з провідних в Іспанії та Європі – є також чудовою окрасою міста.

У 1818 році мерія Мадрида доручила головному архітектору міста Антоніо Лопес Агуада створити проект майбутнього Королівського театру. Театр був побудований за образом і подобою інших популярних європейських театрів: Сан-Карло в Неаполі і Ла Скала в Мілані. Крім театральної арени в будівлі передбачені зали для танців, салони, кафе-кондитерська, оркестр і гардероб.

Королівський театр у столиці Іспанії був урочисто відкритий 19 листопада 1850 року. За бажанням тодішньої правительки – королеви Ізабелли II – він був збудований якраз навпроти її резиденції. Першим спектаклем поставленим у театрі стала опера Гаетано Доніцетті “Фаворитка”.

Окрім опер у 1969 році тут проходив популярний конкурс «Євробачення», а зал був прикрашений роботами Сальвадора Далі.

Оскільки театр нескінченно перебудовувався, у нього немає єдиного архітектурного стилю. У 1966 році, після реставрації, Королівський Театр відкрився в якості концертного залу Національного оркестру та хору Іспанії, а потім оркестру та хору Іспанського радіо і телебачення. У 1977 році будівлю було визнано пам’яткою історії, а театру було повернено його первісне призначення, і з 1997 року Королівський театр знову став тим, чим замислювався його творцями – храмом опери.

Глядацька зала місткістю до 1854 чоловік обладнана з максимальним комфортом для публіки. У ній розташовується 28 лож на різних поверхах і двох’ярусна царська ложа. Поверх для публіки складається з чотирьох залів, прикрашених унікальними картинами і скульптурами, що становлять національне надбання Іспанії. Сценічний майданчик має площу 1430 квадратних метрів, де здійснюються найскладніші зміни декорацій.

11 жовтня 1997 року король Хуан Карлос та королева Софія офіційно відкрили Театр Реал, реконструйований спочатку Хосе Мануелем Гонсалесом Валькарселем, а після його смерті – Франсіско Родрігесом де Партеарройо. У програмі для першого виступу були опера «Ла Віда Брев» та балет «Ель Сомбреро де Трес Пікос» Мануеля де Фальї. Через тиждень відбулася світова прем’єра “Дівінас Палабрас” Антона Гарсії Абриля.

З моменту свого відкриття в 1997 році “Ель Реал” представив ще десять світових оперних прем’єр: “Дон Кіхот” Крістобаля Халффтера (2000), “Сеньйорита Крістіна” Луїса де Пабло (2001), “Дульсінея” Маурісіо Сотело (2006), “Ель-відже і Сіморг” Хосе Mª Sánchez Verdú (2007), Faust-Bal Леонардо Балади (2009), La página en blanco Пілар Юрадо (2011), Poppea e Nerone Монтеверді-Босманса (2012), Ідеальний американець Філіпа Гласа (2013), Брокбек Гора – Чарльз Уорінен (2014), Ель-Публіко – Маурісіо Сотело (2015), La ciudad de las mentiras – Олена Мендоса (2017), El pintor – Хуан Хосе Коломер (2018) та Je suis narcissiste – Ракель Гарсія-Томас (2019).

Джерела:

  1. The Teatro Real
  2. Королівський театр Мадрида
  3. Королівський театр Мадрида