Законодавець світу сучасної моди Джон Гальяно – особистість досить неординарна. Його вважають королем кітчу, епатажу й авангарду, що однак не завадило британцеві очолити Christian Dior, найбільш консервативний модний будинок Франції, і перетворити його в провідного сучасного представника світу моди.

Хуан Карлос Антоніо Гальяно народився 28 листопада 1960 року в Гібралтарі. Його батько був англійцем, а мати – іспанкою. Дух Середземномор’я з неймовірними кольорами, красивими тканинами, буйством ароматів вплинув на любов до творчості. У матері Джона була особлива пристрасть – фламенко. Вона вчила дітей танцювати на кухонному столі і красиво одягатися. Коли Джону виповнилося 6 років, сім’я перебралася в Лондон. Джон Гальяно вступив до престижного Коледжу мистецтва і дизайну св. Мартіна. Під час навчання юнак виділявся з-поміж однокурсників своїм захопленням насиченими яскравими кольорами і швидко здобув статус найкреативнішого студента. У 1985 році дизайнер представив свою дипломну роботу «Неймовірні» (що стала водночас і першою колекцією), виконану за мотивами Французької революції. Це була справжня сенсація! Власники магазину авангардного одягу «Браун» відразу викупили всю колекцію і виставили її на вітрину. А американська співачка Дайана Росс, прогулюючись якось лондонськими магазинами, придбала до свого гардеробу його жилетку. З цього моменту ім’я Джона Гальяно стало невід’ємною частиною індустрії високої моди.

Згодом кутюр’є представив дебютну колекцію на Британському Тижні високої моди, потішивши публіку свіжим поглядом, хай і вельми неоднозначним. Так, перед показом колекції він облив всіх моделей водою і в такому вигляді випустив на подіум. Популярність Джона як дизайнера стрімко зростала. Криза модної індустрії початку 90-х років змусила модельєра покинути англійську столицю і перебратися до Парижа. Спочатку для нього були важкі часи: не вистачало коштів не лише на показ нарядів, але й на життя. Та майстру допоміг випадок – він познайомився з Анною Вінтур, редакторкою американського «Vogue». Анна взяла під свою опіку молодого талановитого дизайнера і навіть допомогла йому з роботою. Вона умовила португальську світську пані Сао Шульбергер надати свій маєток в центрі Парижа для показу робіт Гальяно, на якій майстер презентував розкішну колекцію «Скинуті ангели». 17 абсолютно чорних нарядів, у яких продефілювали моделі Кейт Мосс, Наомі Кемпбелл, Лінда Євангеліста, вразили світ моди. А на створення цього прориву пішло лише 15 днів! Вразила глядачів і театральна вистава, влаштована модельєром. З цього часу театральні вистави на показах стали візитною карткою Джона Гальяно.

Кутюр’є засновує свій власний бренд, а згодом і запрошується на посаду артдиректора компанії Christian Dior, яку він казково перетворив. Перша ж його колекція «Африканки» стала сенсацією у світі моди. Стиль Крістіана Діора завжди асоціювався з жіночністю та силуетом нью-лук, а Джон представив на суд публіки моделей, загримованих під представниць первісних племен. Після феєрично вдалого показу кутюр’є отримав можливість творити без обмежень у матеріалах і фінансах. Під його керівництвом кількість магазинів торгової марки Christian Dior збільшилася в 10 разів!

У 2011 році Джон Гальяно був затриманий поліцією за звинуваченням в антисемітських висловах. За кілька днів його зняли з посади артдиректора «Christian Dior», оскільки подібна поведінка абсолютно не відповідає політиці компанії. Після цього інциденту кар’єра модельєра сильно постраждала. На кілька років його творчість призупиняється. Лише в 2014 році британський кутюр’є отримав пропозицію стати артдиректором мережі парфумерно-косметичних магазинів Л’Етуаль, а в 2015 році представив нову колекцію, створену для бельгійської марки Maison Martin Margiela. Модний світ скучив за екстравагантними моделями майстра і сприйняв їх із захопленням!

Створюючи нові образи, Джон змінює і свій власний. Він є єдиним дизайнером, чия поява на подіумі є не менш цікавим шоу, ніж саме дефіле. Крім хутра, оксамиту, вишивки, в арсеналі дизайнера використовуються латекс, нашийники, штучні квіти в найрізноманітніших поєднаннях. Та інтереси кутюр’є не обмежуються сукнями, жилетами й костюмами. Джон випускає і дитячі колекції, і парфуми.

Творчість майстра отримала належне визнання. Джона Гальяно 4 рази визнавали «найкращим британським дизайнером». У 2001 році модельєр отримав Орден Британської імперії, а наприкінці 2008 року – найвищу нагороду Франції – орден Почесного Легіону.

Джерела:

  1. https://www.peoples.ru/art/fashion/cutur/galliano/index2.html – Джон Гальяно
  2. https://24smi.org/celebrity/42164-dzhon-galiano.html – Джон Гальяно
  3. http://2queens.ru/Articles/Dom-Mody-Brendy/Dzhon-Galyano-Moda-prezhde-vsego-yavlyaetsya-iskusstvom-izmenenij.aspx?ID=3100 – Джон Гальяно: «Мода, перш за все, є мистецтвом змін»