Ім’я Крістіана Діора, одного з найуспішніших модельєрів у світі, є синонімом високої моди. Його моделі уособлюють елегантність, жіночність і досконалий смак. Кутюр’є допоміг повернути повоєнному Парижу статус столиці світової моди, а його розкішний Будинок «Діор» став популярним у мільйонів жінок.

Крістіан Діор народився 21 січня 1905 року в невеликому нормандському містечку Гранвіль на березі Ла-Маншу на північному заході Франції. Коли хлопчикові було 6 років, сім’я переїхала до Парижа. Батьки Крістіана були забезпеченими людьми, тому їхні п’ятеро дітей ні в чому не мали нестатку. Початкову освіту хлопець здобув удома, а тоді, за наполяганням батьків, готувався до дипломатичної кар’єри. Крістіан вступив до Вільної школи політичних наук, однак провчився лише три роки, не завершивши курсу. Замість занять з міжнародного права, майбутній кутюр’є бував у музеях і навчався живопису. У 1928 році Крістіан з другом Жаном Бонжаком відкрив артгалерею, де виставлялися роботи А. Дерена, А. МатіссаП. Пікассо. У 1931 році через хворобу померла мати Крістіана, а батько, ставши жертвою шахрайства, зазнав банкрутства. Юнаку прийшлося закрити галерею, адже здебільшого вона фінансувалася його батьком. Саме тоді він почав продавати свої малюнки: ескізи капелюшків і суконь – у журнали.

У 1942 році модельєр створив парфумерну лабораторію, що виросла потім у фірму Christian Dior Perfume. «Парфуми – необхідне доповнення особистості жінки, це завершальний акорд для сукні, це троянда, якою Ланкре підписував свої картини», — пояснював пізніше свій задум Діор. Після війни, у 1946 році, за фінансової підтримки текстильного фабриканта Marcel Boussac, Крістіан відкриває власний будинок моди. У своїй першій колекції він створює абсолютно нову концепцію – New Look. Це була «романтична лінія». Осина талія, пишні спідниці-пачки, найлегші тканини, вишивка, парча, котрі домінували у вбранні, були новаторством і миттєво здобули йому безліч шанувальників і послідовників у всьому світі. У жіночому силуеті дизайнер втілив власне уявлення про жіночність, якої так не вистачало в епоху війни з її форменим одягом і «трудовою повинністю» для жінок. «Я створив квіткових жінок», – не без гордощів констатував модельєр. Квіти завжди були його слабкістю. У житті він був пристрасним квітникарем, а його родове гніздо у Гранвілі просто потопало в красі рослин. Діорівські парфуми теж мали яскраво виражений квітковий аромат.

Спочатку до нового дизайнера поставилися з побоюванням, однак вже через рік уся Європа й Америка прийняли новий стиль. За 11 років творчості (життя майстра було недовгим – 52 роки) він розробив 22 різних силуети, у яких жіноча фігура могла бути схожою і на 8, і на Н, і на А чи Y, але довжина у всіх його суконь завжди була між коліном і щиколоткою. Усі жінки бездоганно слідували його ідеям. Створене майстром вбрання було не легким: у першій колекції денні сукні важили до 4 кг, а вечірні – до 30 кг, адже занадто великим було бажання Діора відродити велику розкіш.  Роботами майстра захоплювалися зірки естради та кіноекрану. Маестро створював сценічні туалети для Едіт Піаф, Марлен Дітріх, The Beatles. Крістіан Діор відкрив будинки моди також у США і Південній Америці. Крім того, створив власну лінію взуття.

За характером модельєр був м’який, ніжний і сором’язливий, і дуже ввічливий до інших. До кожного працівника ставився з увагою, кожному вибирав відповідні різдвяні подарунки. До того ж кутюр’є був дуже забобонною людиною: він вірив в астральну допомогу талісманів та амулетів і постійно носив їх із собою. Це міг бути звичайний уламок брошки чи просто дрібничка, яку він одного разу підібрав на вулиці.

Модний дім Christian Dior став колискою багатьох видатних дизайнерів XX століття. Тут працювали провідними модельєрами Ів Сен Лоран, Марк Боан, Джон Гальяно.

Джерела:

  1. Єрмилова, Д. Ю. Історія будинків моди. – М.: Видавн. центр “Академія”, 2003 – 288 с., с. 106 – 113
  2. https://gazeta.ua/articles/history/_pershi-sukni-dior-vazhili-30-kg/880951 – Крістіан Діор
  3. https://www.bbc.com/ukrainian/features-47107930 – «Дизайнер мрії»: 9 фактів з життя Крістіана Діора
  4. http://citylife.net.ua/index.php/moda/369-kristian-dior-korotka-istoriia-velykoho-uspikhu/ – Крістіан Діор: коротка історія великого успіху