Начо Дуато – відомий іспанський танцівник і хореограф, театральний художник, один з найкращих хореографів сучасної Європи.

Начо Дуато народився у Валенсії, Іспанія. У 16 років Дуато підробляв танцівником в музичних комедіях, мюзиклах і шоу, таких як «Gospel», «Волосся», «Шоу жахів Роккі хоррора». У 18 років вступив до лондонської Школи Марі Рамбер, найсильнішої в Європі в плані розуміння modern dance. Дуато протягом двох років навчався в Рамберті, а потім продовжив навчання у Моріса Бежара в Мудрі в Бельгії.

Захопившись американським модерном, Дуато відправляється в Нью-Йорк в Школу Американського театру танцю Елвіна Ейлі. Після закінчення навчання він не зміг залишитися працювати в Америці, так як у нього не було карти резидента.

Свій перший професійний контракт він підписав у Стокгольмі в 1980 році з трупою Кульберг-балет, а вже через рік хореограф Іржі Кіліан запросив його в знаменитий Нідерландський театр танцю (NDT). Свою першу нагороду як танцівник – «Золотий приз танцю» – він отримав в Амстердамському міському театрі у 1987 році. Дуже скоро Дуато почав працювати також як хореограф. Перший же хореографічний досвід обернувся тріумфом: балет «Jardí Tancat» ( «Огороджений сад») на музику композитора Марії дель Мар Бонет приніс йому великий успіх і завоював перший приз на Міжнародних хореографічних майстернях в Кельні. У 1988 році Дуато поряд з Іржі Кіліаном і Гансом ван Маненом став постійним хореографом Нідерландського театру танцю.

У 1995 році Дуато отримав титул кавалера французького Ордена мистецтв і літератури. У 1998 році уряд Іспанії нагородив його золотою медаллю за заслуги в галузі мистецтва. У квітні 2000 року Начо Дуато в Штутгарті отримав міжнародний балетний приз Benois de la Danse як кращий хореограф року за постановку балету «Багатогранність. Форми тиші і порожнечі». У 2003 році Дуато став лауреатом національної танцювальної нагороди Іспанії, в 2010 році він був удостоєний нагороди Союзу художніх критиків Чилі, а його балет «Na Floresta» ( «У лісі») був номінований на премію «Золота маска».

У 1990 році Начо Дуато на запрошення Національного інституту сценічних мистецтв і музики Міністерства культури Іспанії очолив Національний театр танцю Іспанії (Compañía Nacional de Danza). У липні 2010 року він залишив свій пост і оголосив про своє рішення з 1 січня 2011 року очолити балетну трупу Михайлівського театру.

У 2011-2014 роках Дуато займав пост художнього керівника балетної трупи Михайлівського театру. За ці роки репертуар театру поповнився одноактними балетами Начо Дуато Nunc Dimittis, «В лісі», «Без слів», «Дуенде», «Прелюдія», «Біла тьма», «Невидиме», а також багатоактними балетами «Спляча красуня», «Ромео і Джульєтта», «Лускунчик ». У 2014 – 2018 роках Начо Дуато очолював трупу Берлінського балету і був постійним запрошеним хореографом Михайлівського театру. З 2019 року Начо Дуато обіймає посаду художнього керівника балету Михайлівського театру.

Його хореографічні твори увійшли до репертуару Паризької опери, Кульберзького балету, Канадського балету Les Grands, Німецького оперного балету, Австралійського балету, Штутгартського балету, Балету Гульбенкяна, Балету Сан-Франциско, Бостонського балету, Балету Готембурга, Королівського шведського балету, Національного балету Португалії, Американського театру балету тощо.

Стиль Дуато – рідкісна суміш босоногої неокласики та вільної суми канонів сучасного танцю. Балети іспанського хореографа ніжні, чутливі, поетичні. Його спектаклі видають походження хореографа: у них пломеніє пристрасна і похмура напруженість іспанського бароко. 

Джерела:

  1. Начо Дуато
  2. Начо Дуато