Жінка-легенда, жінка-епоха, ікона стилю ХХ сторіччя. Роботи Коко Шанель стали проривом у світі моди. Вона подарувала жінкам свободу та красу. Її найвідоміші творіння: маленька чорна сукня, рівна засмага, коротка стрижка, сумочка на довгому ланцюгу «2.55» та духи «Chanel № 5» – стали еталоном жіночої моди. Вплив кутюр’є на високу моду був такий сильний, що її, єдину з історії моди, журнал «Тайм» вніс до списку ста найвпливовіших людей ХХ століття.

Габріель Бонер Шанель народилася 19 серпня 1883 року у французькому місті Сомюрі. Коли дівчинці було 6 років, померла мати, а пізніше Габріель та її братів і сестер залишив батько. Дівчинка виховувалася в монастирі. Єдиною розрадою ставали канікули, які вона проводила в тіток. Одна з них не просто навчила її шити, а й вкладати у вироби фантазію та душу. У 18 років Габріель влаштувалася продавчинею в магазин одягу, а у вільний час співала в кабаре. Улюбленими піснями дівчини були «Ko Ko Ri Ko» і «Qui qua vu Coco» («Хто бачив Коко»), через що їй і дали прізвисько Коко. Дівчина знайомилася з заможними чоловіками, що стало для неї, без перебільшення, квитком у «вищий» світ: вишукані страви, верхова їзда, нескінченні раути в компанії заможних сформували її стиль життя. У 1910 році в Парижі Габріель відкрила магазин дамських капелюшків. Це був перший крок до дому Сoco Сhanel. Жінки з усієї країни заходили до її лавки. Їх приваблював не лише товар, але і його смілива власниця. Згодом красуні стало затісно, і вона розширила свою справу. У 1912 році модельєр відкрила свій перший дім моди в Довілі, а в 1919 році, після Першої світової війни, дім моди в Парижі. Жінки із задоволенням носили її фланелеві блейзери, спідниці вільного крою, довгі светри з джерсе, матроски і знаменитий костюм: спідниця + жакет. Сама Коко зробила собі коротку зачіску, носила маленькі капелюшки і сонячні окуляри.

У 1921 році з’явилися знамениті парфуми «Сhanel №5». Кутюр’є зробила російському парфумеру-емігранту Ернесту Бо незвичайне замовлення: просила створити аромат, що відображав би запах жінки. Так з-під руки майстра та за настановами дизайнерки вийшов флакончик чудових духів. До Шанель жіночі парфуми не володіли складними запахами, це були моноаромати. Шанель виступила новатором, запропонувавши жінкам перший синтезований парфум, що не повторює запах якоїсь однієї квітки. Коко самостійно презентувала публіці свій парфум, а далі обличчям дивовижних духів були Катрін Деньов, Ніколь Кідман, Кіра Найтлі. І сьогодні «Сhanel № 5» входить до 10 найпопулярніших парфумів у світі!

Також модельєр популяризувала маленьку чорну сукню, яку можна було носити впродовж дня і вечора, залежно від того, як вона була доповнена аксесуарами. У 1926 році американський журнал Vogue прирівняв за універсальністю й популярністю маленьку чорну сукню до автомобіля «Ford».

Після Другої світової війни Габріель виїхала до Швейцарії. Вона повернулася до Парижа і до світу моди лише в 1954 році. Тоді 71-річна дизайнерка представила свою нову колекцію. Вона вдосконалила свої класичні моделі, і в результаті найбагатші та найвідоміші жінки стали постійними відвідувачками її показів. Костюм «від Шанель», виготовлений із твіду, з вузькою спідницею, жакетом без коміра, обшитим тасьмою, золотистими ґудзиками і накладними кишенями, став символом статусу нового покоління. Габріель подарувала жінкам свободу та швидкість пересування, одягнувши їх у брюки. Також модельєр представила дамські сумочки, ювелірні вироби (Шанель першою використовувала поєднання в прикрасах справжніх каменів зі стразами), двоколірне взуття. І результат перевершив усі очікування – усе, що випускав Будинок Шанель, автоматично ставало модним і мало приголомшливий успіх.

А ще саме Коко Шанель запровадила моду на засмагу, повернувшись якось із відпочинку на яхті із золотаво-бронзовою шкірою. Доти взірцевою була порцеляново біла шкіра: вважалося, що лише представники нижчих класів можуть мати засмагу, оскільки працюють на сонці. Кутюр’є співпрацювала з різними голлівудськими студіями, одягала таких зірок, як Одрі Хепберн, Ліз Тейлор та Марлен Дітріх.

Мода «від Шанель» ніколи не застаріває. Усі речі французької кутюр’є, прості й зручні, але разом з тим стильні та елегантні, залишаються актуальними з року в рік, незалежно від змін у світі моди.

Джерела:

  1. Гідель А. Коко Шанель: – М.: Вид-во Ексмо, 2007. – 448 с., іл.
  2. https://t1.ua/people/5927-koko-shanel-biohrafiya.html – Коко Шанель
  3. https://maximum.fm/koko-shanel-biografiya-ta-shlyah-do-uspihu-v-modnij-industriyi_n133978 – Коко Шанель: шлях до успіху в модній індустрії
  4. https://uamodna.com/articles/ilaquo-kuli-prymhlyvi-indash-vybyrayutj-naykraschyhiraquo-lina-kostenko-1/ – Коко Шанель. Видатна французька модельєрка ХХ століття
  5. https://busines.in.ua/istoriya-uspihu-koko-shanel-chanel/ – Історія успіху Коко Шанель