Один із найбільш знаменитих особистостей в історії високої моди – П’єр Карден. Це людина, яка вдало поєднала в собі талант дизайнера та бізнесмена. Кутюр’є був одним з тих, хто перетворив створення одягу в мистецтво. Мода була його любов’ю, його життям. А його моделі можна назвати живими картинами.

П’єтро Кардіно (справжнє ім’я дизайнера) народився 2 липня 1922 року в Італії поблизу Венеції. Коли хлопчикові було 3 роки, сім’я переїхала до Франції. За походженням майстер був італійцем, але все життя прожив у Франції. Саме тому фахівці говорять, що всім його колекціям притаманна французька витонченість, а також сміливість та інноваційність італійської школи. Свою кар’єру П’єр розпочав у 14-річному віці. Він працював підмайстром у майстерні кравця. Саме тоді він почав осягати всі таємниці й нюанси швейного мистецтва: навчився розбиратися, які бувають тканини, а також вивчив технології крою.

У 24 роки П’єр вже зайняв місце провідного дизайнера всесвітньо відомого Модного дому Dior. Дуже швидко його роботи знаходять свого покупця, і його ім’я стає відомим. У той період модельєр створив костюми для стрічки Жана Кокто «Красуня і чудовисько». У 1950 році кутюр’є заснував однойменний дім моди, що стало початком появи нового бренду, який користується популярністю і до сьогодні. Крістіан Діор напучував початківця-модельєра словами: «П’єре, продавайте дорого – талант повинен бути оплачений». П’єр Карден своєю творчістю здійснив революцію в моді, створивши авангардний та футуристичний стилі, що кардинально відрізнялися від тогочасної моди. Маестро надавав перевагу геометричній формі та мотиву. Його одягу ще притаманний вільний крій з чіткими деталями та великими ґудзиками. Дизайнер любив кола, квадрати й спіралі. Своїх моделей він одягав у витончені широкі пальта, довгі вільні плащі. Особливу роль у його колекціях грали тканини. Модельєр надавав перевагу трикотажу, шифону, шовку й вінілу.

Також П’єр Карден увійшов в історію як творець нової молодіжної моди епохи сексуальної революції. У 1960 році він здійснив геніальний вчинок – створив першу колекцію чоловічого одягу. Цікаво, що раніше колекцій для чоловіків ще ніхто не шив. Майстер став одним із перших дизайнерів, хто запропонував чоловікам одяг всіх кольорів веселки. Після нововведень у чоловічій моді Карден пішов далі та запропонував молодим жінкам носити короткі трапецієподібні сарафани, легінси, а високі лакові чоботи-панчохи на платформі поєднувати з міні та водолазкою. Маестро одягав прекрасних жінок планети: Бріджит Бардо, Софі Лорен, Джекі Кеннеді, Марлен Дітріх, Б’янку Джаггер. Однією з «муз» модельєра була балерина Майя Плісецька. Спеціально для неї П’єр Карден створив костюми для виступів, а також різні вечірні сукні та повсякденні ансамблі, які він завжди підносив артистці в подарунок.

Карден був першим кутюр’є, який почав продавати свої сукні й духи за нижчими цінами, зробивши їх більш доступними широкому колу споживачів. Також стиліст першим влаштував показ моделей просто в магазині, а не на престижному подіумі, за що його виключили із Синдикату високої моди, члени якого вважали, що він цим вчинком завдав шкоди іміджу моди. У 1966 році П’єр Карден презентував лінію дитячого одягу, де для показу запросив дітей-трійнят. Згодом було відкрито перший бутик Pierre Cardin з дитячими речами.

Модельєром було запатентовано понад 500 винаходів, з-поміж яких кольорові панчохи і високі чоботи, міні-сарафани, краватки «у квіточку», довгі піджаки без коміра, вузькі брюки на ґудзиках, спочатку створені для «Бітлз». П’єр Карден мав багато талантів і зацікавлень. Він залишив свій слід у парфумерії, у розробці дизайну автомобіля Toyota Rav 4, випустив шампанське і дитячі іграшки, відкрив готель у Каліфорнії. Під його брендом крім одягу й аксесуарів випускалися також  запальнички, будильники та навіть сковорідки. 

Джерела:

  1. Єрмілова Д. Ю. Історія будинків моди. – М.: Видавн. центр “Академія”, 2003. – 288 с., с. 123 – 126
  2. https://fakty.com.ua/ua/showbiz/20201229-stvoryv-dyzajn-dlya-nasa-ta-vdyagav-plisetsku-biografiya-p-yera-kardena/ – Біографія П’єра Кардена
  3. https://fashion.24tv.ua/ru/umer-per-karden-biografija-kto-jeto-chto-izvestno_n1498784 – Відомий модельєр П’єр Карден
  4. https://life.liga.net/istoriyi/cards/per-karden-umer-kak-jil-i-chem-proslavilsya-frantsuzskiy-modeler – П’єр Карден. Як жив і чим прославився французький модельєр