Колишня столиця М’янми місто Янгон буквально потопає в красі й зелені. Тут чимало архітектурних пам’яток, і найвідомішою, безумовно, є 98-метрова пагода Шведагон, що височіє над містом і вражає грандіозними розмірами й незліченним багатством.

У перекладі з бірманської «шві» означає золото, а «Дагон» – це давня назва міста. Прославлена ​​Редьярдом Кіплінгом пагода є одним із найбільш священних місць М’янми. Будь-який бірманець вважає своїм обов’язком хоч раз у житті прийти сюди і подати монахам милостиню на нову позолоту. Історія величної пагоди Шведагон сягає часів Будди Гаутами. Згідно з легендою, він подарував двом братам-торговцям вісім волосин зі своєї голови і наказав поховати їх біля священного пагорба, де були поховані реліквії попередніх Будд. Брати знайшли це місце. Волосся Гаутами і реліквії інших Будд (чашка – від першого, частина туніки – від другого, посох – від третього) були накриті золотою пластиною і поховані, а над цим місцем була зведена пагода. Спочатку були побудовані срібна, олов’яна, мідна, свинцева, мармурова та, нарешті, залізна пагоди.

Шведагон будували поступово упродовж 1500 років. Свій нинішній чудовий вигляд вона придбала в 15 столітті, коли цариця Шінсобу зробила монахам подарунок, рівний її вазі – 40 кг золота. Пагода стоїть на пагорбі і видна з будь-якої точки міста. У всьому світі навряд чи знайдеться культова споруда, яка могла б перевершити Шведагон за багатством прикрас. Величезна баня зі шпилем покрита 60-ма тоннами золота. На обробку шпиля пішло 4351 діамант. 1383 смарагдів, сапфірів, топазів і рубінів прикрашають флюгер на самій вершині. Вінчає усю цю пишноту 76-каратний діамант чистої води. Приголомшливе видовище, коли дорогоцінне каміння виблискує під променями сонця. Форма пагоди повторює перегорнуту чашу для милостині. Там, де дах плавно переходить у шпиль, підвішені дзвіночки, які створюють на вітрі мелодійний дзвін.

Головна відмінність пагоди від храму в тому, що до неї не можна увійти, вона не має внутрішніх приміщень. Шведагон – це не одна золота пагода, а цілий храмовий комплекс. Велетенська золота баня стоїть в оточенні 70-и прикрашених золотом невеликих ступ, маленьких храмів і павільйонів. У павільйонах висять величезні дзвони, один з них – Маха Тіссада – важить 42 тонни, а Сінгумін – 23 тонни. Пагода не раз ставала об’єктом домагань іноземних загарбників. Так, у 1608 році війська португальського авантюриста Філіпе де Бріту-е-Нікоте пограбували її і викрали 300-тонний дзвін, інкрустований коштовностями. Дзвін затонув на глибині десяти метрів у мулистому дні річки Янгон і з того часу вважається втраченим. У 1825 році вже британці намагалися вивезти з Бірми інший дзвін – Сінгумін. Однак човен, на якому його намагалися доставити в Калькутту, не витримав ваги дзвона і теж затонув. У результаті англійці пообіцяли залишити Сінгумін бірманцям, якщо ті зможуть підняти його з дна ріки. Місцеві жителі, просунувши під дзвін бамбукові колоди, домоглися того, що він сплив самостійно.

Храмовий комплекс Шведагон відкритий для всіх паломників і туристів. Перебувати на території ступ і пагод дозволено тільки босоніж, тому що на цю землю колись ступав сам Будда. Піднятися на платформу можна на ліфті. По периметру платформи встановлено 8 храмів, які символізують 8 днів тижня (традиційна бірманська астрологія ділить середу на дві частини). Відвідувачі залежно від дня тижня, у який народилися, залишають квіти та інші дари у відповідному святилищі. Такий ритуал призводить до здійснення бажань.

Джерела:

  1. https://24tv.ua/ru/pagoda_shvedagon__eto_tsentr_politicheskoy_zhizni_n185981 – Пагода Шведагон – центр політичного життя
  2. https://www.tpg.ua/uk/tour/?spo_owner_id=0&tour=BA9E005056837C7311E966707036E72F – М’янма – країна золотих пагід
  3. https://tonkosti.ru/%D0%9F%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0_%D0%A8%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BD – Пагода Шведагон
  4. https://putidorogi-nn.ru/100-chudes-sveta/96-pagoda-shvedagon – Золота слава Бірми