Музей Ізраїлю є найбільшим культурним закладом держави Ізраїль і одним з провідних музеїв археології та мистецтв у світі. Заснований в 1965 році, музей володіє енциклопедичною колекцією – від експонатів доісторичних часів до сучасного мистецтва.

Ця багатогранна колекція представлена ​​відділом мистецтв Бецалель, відділом археології імені Бронфмана, відділом єврейської культури і мистецтва та дитячим відділом імені Рут. Завдяки допомозі і підтримці спонсорів з усього світу, за 40 років свого існування, музей володіє близько 500 000 експонатами і перетворився на всесвітньо визнане і невичерпне джерело культурних цінностей для Ізраїлю, Близького Сходу і всього світу.

У Храмі Книги, шедеврі сучасної архітектури, експонуються всесвітньо відомі Сувої Мертвого моря – одна з найзначніших археологічних знахідок останнього століття і національний скарб держави Ізраїль та єврейського народу. Храм Книги – відкритий для відвідування, повністю відреставрований, оновлений його дизайн, досягнуті оптимальні умови для зберігання та експонування Сувоїв Мертвого моря та інших документів, серед яких Кодекс Алеппо 10 століття – найдавніший і найбільш повний (до виявлення Сувоїв) єврейський біблійний кодекс.

Одним з недавніх і значних придбань музею став Макет Єрусалиму часів Другого Храму. У ньому відтворено топографію і архітектуру міста, яким воно було в 66 році н.е., коли спалахнуло Велике повстання проти римлян, що призвело до руйнування міста і Храму. Макет, спочатку побудований на території готелю Голіленд, нині є частиною музейного комплексу. Макет, виконаний в масштабі 1:50 і розташований на 1000 кв.м., дозволяє відвідувачам краще зрозуміти в історичному контексті період Другого Храму, історію Сувоїв Мертвого моря і все, що пов’язано з фігурою Христа і раннім християнством.

Кінозал призначений для отримання базової інформації, перед відвідування Храму Книги та Макета Єрусалиму. У 22-хвилинному фільмі відображено проблеми іудаїзму того часу очима молодого єрусалимського священика і підлітка з Кумрана. Таким чином, сформований комплекс по-новому висвітлює біблійну тематику іудаїзму і християнства. Макет знайомить відвідувача з Єрусалимом 1-ого століття, короткий фільм вводить в соціальну і релігійну атмосферу того часу, і, нарешті, в Храмі Книги відбувається безпосереднє знайомство з рукописами – справжнім свідоцтвом епохи.

Сад мистецтв був заснований з ініціативи американського підприємця Біллі Роуза. Його творцем став знаменитий Ісаму Ногучі, американський скульптор японського походження, який створив унікальну концепцію Саду, що об’єднала особливості ізраїльського ландшафту і японських зен-садів. Близько п’ятдесяти робіт сучасних скульпторів з Європи, Америки та Ізраїлю розміщені так, що дозволяють простежити розвиток сучасної скульптури – з кінця 19 століття до наших днів. Серед творів – знамениті “Хребці” Генрі Мура, “Адам” Огюста Родена, “Любов” Роберта Індіани, роботи Пабло Пікассо, Жака Ліфшиця, Джеймса туррелі і багатьох інших майстрів.

Дитячий відділ, унікальний за масштабами і розмахом діяльності, пропонує широкий спектр програм школярам всієї країни, має в своєму розпорядженні великі виставкові галереї, класи для творчості, лекційний зал, бібліотеку ілюстрованих дитячих книжок, кімнату, де майструють з відходів виробництва. Важлива частина діяльності відділу – щорічна виставка для всієї родини. Така виставка поєднує в собі твори мистецтва різних періодів з музейних колекцій і роботи художників з Ізраїлю та інших країн, а також інтерактивні куточки.

Крім великої діяльності на своїй території в 20 акрів, Музей керує роботою двох філій. Це єрусалимські пам’ятки: Археологічний музей ім. Рокфеллера, побудований в 1938 році Джоном Рокфеллером для експозиції археологічних знахідок на території Ізраїлю, і Будинок Тихо, що спочатку належав доктору Аврааму Тихо і його дружині-художниці Ганні, який за заповітом власників став – разом з колекціями і бібліотекою – культурним центром для жителів міста.

Джерела:

  1. Музей Ізраїлю в Єрусалимі