Мечеть Мескіта в іспанському місті Кордова загальновизнано вважається найбільш грандіозною і красивою мечеттю в Іспанії, що залишилася в спадок від мавританського періоду. Це найбільша мечеть, яка була побудована на території Європи, а в середні віки вона вважалася другою за величиною мечеттю у світі. Унікальність цієї архітектурної пам’ятки старовини в тому, що тут поєднуються різні архітектурні стилі: мавританський, готичний та марокканський. Мескіта внесена до списку Всесвітньої спадщини людства і знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

Будівництво мечеті розпочалося в 785 році за часів панування мусульман. Її молитовна орієнтація не була традиційною – ні на Мекку за канонами ісламу, а на столицю імперії Омейядів – Дамаск. Був зведений мінарет, з якого муедзини закликали правовірних на молитву п’ять разів на день. Красивим постав внутрішній двір Мескіти, що служив для релігійних бесід і навчань, а також обмивань, задля яких у внутрішньому дворику раніше знаходилася велика ємкість з водою. Тут у 13 столітті було посаджено пальмові дерева, у 15 столітті додали апельсинові дерева ( і дворик стали називати «апельсиновим»), а у 18 – кипариси й оливи, які можна бачити і сьогодні. Усередині Мескіти, в молитовній залі, вас зустріне ліс ідеально відполірованих колон з яшми, оніксу, мармуру і граніту та колоритних смугастих червоно-білих арок. Нескінченне повторення арок створює відчуття безмежного простору. Підлога мечеті в далекі часи була пофарбована в червоний колір і покрита зірками.

Мескіта будувалася протягом кількох століть під керівництвом ряду правлячих емірів, кожен з яких вносив свою лепту в розбудову цієї унікальної архітектурної споруди. До закінчення будівництва вона налічувала 1 293 колони, 280 люстр, а також 1 445 дрібніших світильників. Колони, що використовувалися при будівництві Мескіти, не були виготовлені мавританськими майстрами: для будівництва були використані мармурові колони, що належали більш ранньому римському періоду і були привезені з навколишніх населених пунктів. Мескіта також багато прикрашена позолоченими молитовними нішами. Розташована в центрі маківка усипана красивими синіми плитками у формі зірок.

Після вигнання маврів мечеть з 1238 року стала Християнським собором. Були закриті 19 дверей, що виходять у двір, всередині вздовж стін були побудовані капели, мінарет був перетворений на дзвіницю. Але найзначніша зміна відбулася в 1523 році, коли всередині мечеті почалося будівництво християнського собору (завершилося воно лише на початку 17 ст.). Міська влада виступала проти цього, але іспанський король Карл V дав свою згоду, хоча з часом і пошкодував про це. Побачивши перебудовану Мескіту, він сказав священникам: «Ви побудували те, що можна було побудувати, де завгодно, і зруйнували те, що було єдиним у світі … »

У приміщенні собору є Скарбниця, у якій зібрано цілий ряд цікавих і дуже цінних експонатів: золоті кубки, срібні чаші, особисті речі єпископів і рідкісні породи каменів.

Цікаво, що прочитати про красу Мескіти можна не тільки в сучасних путівниках по Іспанії, але і в збірці віршів відомого німецького поета Генріха Гейне «Альманзор», і в дороговказних записках російського мандрівника Боткіна. Також мечеті присвячений ряд робіт американського художника Едвіна Лорда Уїкса.

Джерела:

  1. https://bellezza-storia.livejournal.com/392545.html – Мескіта – мечеть-собор у Кордові
  2. https://elenajakovlevna.livejournal.com/3762.html – ІспанІя. Кордова. Мескіта – кафедральний собор
  3. https://yunga-gral.livejournal.com/51975.html – Андалусія. Кордова. Мескіта