«Центр мистецтв королеви Софії» або «Музей королеви Софії» є художнім музеєм, де є пінакотека (місце для зберігання живописних зображень) і бібліотека, що налічує 40 000 томів літератури. Цей музей разом з музеєм Прадо і Тіссена-Борнеміса утворюють Золотий трикутник Мадрида.

Музей зазнав деяких змін – у процесі реставрації загальна площа музею виросла приблизно на 25 000 м², і тепер вона майже на 60% більше площі колишньої центральної лікарні Мадрида, створеної архітекторами Франсиско Сабатіні та Хосе де Ермосілла. Саму будівлю цієї лікарні у 1992 році відвели під розміщення Центру мистецтв. До числа основних завдань Музею королеви Софії відноситься демонстрація творів художнього авангарду і всесвітня популяризація мистецтва сучасної Іспанії.

Знамените полотно Пікассо «Герніка», привезене в музей в 1992 р. з Касон дель Буена Ретіро, змагається тут з відомими роботами Далі, Міро, Хуана Гріса, Пабло Гарганьо, Чильїда і Тапієса. Численні тимчасові експозиції музею привертають велику кількість бажаючих познайомитися з найостаннішими тенденціями в мистецтві. До складу Центру мистецтв, крім музею, входить концертний зал, бібліотека.

«Музей королеви Софії» з 1986 року працював в якості виставкового Центру сучасного мистецтва, який спеціалізувався на скульптурі. Офіційне відкриття «Центру мистецтв королеви Софії» відбулося у вересні 1992 року; у церемонії відкриття брала участь королівське подружжя – Дон Хуан Карлос з дружиною Доньєю Софією.

Статус Національного Музею «Центру мистецтв королеви Софії» був привласнений королівським указом в травні 1988 року. Цей же указ встановив, що музейні колекції повинні включати, головним чином, твори мистецтва XX століття. Крім того, згідно з указом, Національний Музей повинен розміщувати у своїх експозиціях переважно роботи іспанських майстрів, а також тих іноземних художників, творчість яких тісно пов’язана з Іспанією.

Два поверхи музею займають полотна відомих іспанських авангардистів: Хуана Міро, Пабло Пікассо, Хуана Гріса, Сальвадора Далі. Представлені й інші сучасні майстри пензля, до числа яких можна віднести Едуардо Чілліда і Антоніо Тапіса.

Найзнаменитішим експонатом Національного музею є картина Пабло Пікассо «Герніка». Поруч з цією картиною можна побачити також етюди і робочі ескізи художника, за яким видно деякі моменти історії народження шедевра.

У 2005 році до старовинної будівлі прибудували три яскраво-червоних корпусу під великим червоним навісом з алюмінію і цинку. Будівлі розташовані трикутником і утворюють атріум з широкими кам’яними галереями. Зовні побудували три скляних ліфта, що привертають увагу своїм незвичним виглядом.

Джерела:

  1. Національний музей «Центр мистецтв імені королеви Софії»
  2. Центр мистецтв королеви Софії