Музей Вікторії і Альберта в Лондоні – найбільший в світі музей декоративно-прикладного мистецтва і дизайну, що охоплює понад 5000 років людської творчості. Його експозиція загальною площею 51 тис. кв. м включає 145 галерей, розташованих на 6 рівнях, а постійна колекція налічує 2,3 млн експонатів.

Музей був заснований в 1852 році після проходження в Лондоні Всесвітньої виставки. Своєю назвою комплекс зобов’язаний королеві Вікторії і її чоловікові Альберту, які також доклали чимало сил для відкриття музею. На даний момент він є одним з найбільших в світі сховищ експонатів декоративно-прикладного мистецтва багатьох країн світу – від античності до наших днів, включаючи і багатющу колекцію предметів вікторіанської епохи.

Першим директором музею став один з організаторів Всесвітньої виставки 1851 року – Генрі Коул. Він розширив його практично до сучасних масштабів і сприяв його відкриттю для представників робітничого класу з метою освіти. Велика частина експонатів мала науково-прикладну тематику, що було цікаво різним верствам населення.

Поступово колекція музею Вікторії та Альберта увібрала в себе предмети побуту і твори мистецтва багатьох народів Європи, Азії та Сходу. На сьогоднішній день вона не поступається за значимістю найбільшим музеям світу. Колекції музею розміщені на шести поверхах. Експозиції розділені тематично за країнах та часовими рамками.

1-й поверх:

європейське середньовіччя;
епоха Відродження;
країни Сходу;
європейський одяг;
театральні костюми;
скульптура (переважно копії статуй епохи Відродження), вихід у внутрішній дворик;
картини Рафаеля.

2-й поверх:

британське мистецтво (до 1760 р.);
європейський інтер’єр (до 1500 р.)

3-й поверх:

металеві вироби;
меблі і предмети побуту;
ювелірні вироби;
столове срібло;
церковне начиння і вітражі.

4-й поверх:

архітектура (макети будівель);
вироби зі скла.

5-й поверх: тільки лекційні зали, експозиції немає.

6-й поверх:

меблі;
кераміка;
британське мистецтво (після 1760 р.).

Джерела:

  1. Музей Вікторії та Альберта
  2. Музей Вікторії і Альберта в Лондоні