На території столиці Об’єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі знаходиться одна з найбільших і найкрасивіших мечетей у світі – Велика мечеть шейха Зайда. Будівля є уособленням великих багатств Еміратів, символом віри мусульман і справжньою ілюстрацією книги «Тисяча і одна ніч».

Цей монумент площею в 5 футбольних полів присвячений шейху Зайду ібн Султану Аль Нахайяну, який об’єднав бідні землі бедуїнів в одну країну, що стала найбагатшою на планеті. На території храму шейх і був похований. Дивовижна споруда популярна серед жителів країни і мандрівників з усього світу. Подивитися на неї приїжджала навіть королева Великобританії Єлизавета II. Будівництво мусульманського храму тривало 12 років (1996 – 2007). Головним архітектором споруди став Юсеф Абделькі, сирійський архітектор. Велика мечеть Зайда являє собою поєднання кількох архітектурних стилів арабського напрямку. Для її будівництва були залучені проєктувальники і постачальники будівельних матеріалів з різних куточків планети.

Архітектурний шедевр складається з 82-ох маківок з білого мармуру, найбільші з яких вінчає золотий півмісяць, а решту – гострі золоті шпилі. У кутах споруди розташовуються 4 великих мінарети. Внутрішні коридори, кімнати і двір прикрашені мармуровими квітами (іриси, лілії і тюльпани), дорогоцінним камінням (включаючи лазурит, червоний агат, аметист і перли) і 24-каратним золотом. По периметру розташовуються басейни, дно яких прокладено синіми і білими плитками, розміщеними в шаховому порядку. Такий візерунок приголомшливо виглядає під кришталево чистою водою.

Вхід до мечеті відкритий відвідувачам будь-якої національності, але адміністрація просить дотримуватися правил релігійного етикету. Туристи повинні бути в просторому одязі, спідниці та штани повинні бути довгими, а блузки та сорочки – з довгим рукавом. Перед входом до храму потрібно зняти взуття. Для жінок обов’язкова хустка для покриття голови. Відвідувати будівлю можна як у денний, так і вечірній час. Особливо феєрично і казково Велика мечеть Зайда виглядає на світанку або при заході сонця.

Об’єднані Арабські Емірати – це країна світових рекордів, і Велика мечеть не стала винятком із правил. Головна баня будівлі, що підноситься майже на 90 метрів, є однією з найбільших храмових бань у всьому світі. Килим, розкладений на внутрішній території мечеті, застеляє собою майже 6 тисяч квадратних метрів і важить більше 45 тонн! Він навіть відзначений у книзі рекордів Гіннеса як найбільший килим ручної роботи. Його створили іранські майстри з провінції Хорасан в Ірані.

Стелі мечеті прикрашають 7 чудових люстр, які оздоблені справжнім дорогоцінним камінням Swarovski. Головна люстра важить майже 12 тонн і є однією з найбільших люстр світу, поступаючись тільки люстрі з Доха, столиці держави Катар. Бані, безліч колон і весь комплекс, оточений квітучими садами, чудово видно з кожного моста, простягнутих від Абу-Дабі до материка (саме місто розташоване на островах).

У північно-східному мінареті розміщується бібліотека арабської спадщини, у якій можна знайти книги з історії, науки і каліграфії не тільки арабською, але й англійською, німецькою, французькою та деякими іншими мовами.

Джерела:

  1. http://www.pilon.net.ua/ua/countries/uae/place/mechet_shejha_zajda__g__abu-dabi_ – Мечеть шейха Зайда
  2. https://tonkosti.ru/%D0%9C%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%82%D1%8C_%D1%88%D0%B5%D0%B9%D1%85%D0%B0_%D0%97%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0 – Мечеть шейха Зайда
  3. https://ukr.travels-and-holidays.com/bolshaya-mechet-shejha-zajda-v-abu-dabi-opisanie-read-473218 – Велика мечеть шейха Зайда в Абу-Дабі