Собор Святого Петра – це серце Ватикану та всього католицького світу. Цей храм справді вражає своєю красою, розмірами та архітектурою. Адже над його створенням працювали найвидатніші італійські архітектори та митці – Браманте, Рафаель, Перуцці, Мікеланджело.

Першу базиліку св. Петра спорудив імператор Костянтин на початку IV ст. на тому місці, де під час жорстоких переслідувань Нерона розп’яли та захоронили святого апостола Петра – першого єпископа Риму.  Саме тут святий і був похований. Перша базиліка простояла понад тисячу років, доки не занепала разом з Римом. Зведення ж тієї будівлі, яку ми сьогодні можемо побачити, розпочалося в 1506 році. Почесна місія була доручена архітектору Донато Браманте. Він отримав чітку настанову: створити такий собор, який би міг затьмарити будь-які язичницькі храми та стати найвеличнішим серед християнських соборів. Та архітектор так і не зміг побачити результати своєї праці – через декілька років від початку роботи він помер. Його замінив Рафаель Санті. Загалом будівництво собору тривало майже 150 років. Архітектори змінювали один одного, а з тим змінювалося і бачення того, яким має стати собор.

У зведенні храму брав участь і Мікеланджело Буонарроті. Він встиг спроєктувати колони, центральний простір собору та баню. Утім, побачити йому вдалося тільки барабан маківки, адже Мікеланджело, як і перший зодчий, помер раніше завершення будівництва. До речі, у соборі і сьогодні можна побачити геніальну скульптуру Мікеланджело – «П’єта або Оплакування Христа». Це єдина скульптура, яку митець підписав. Вона зображує Святу Діву Марію, яка тримає на колінах свого померлого сина Ісуса Христа. Усі здивувалися, чому автор зобразив Марію такою молодою. Відповідь генія проста: Божа Матір не може старіти. Мікеланджело тоді було 20 років.

Сьогодні до храму ведуть п’ять бронзових дверей. Одні з них, розташовані праворуч, – Святі Двері, котрі відкриваються самим Папою кожні 25 років, у Святий рік, напередодні Різдва. Саме тоді можна спокутувати найтяжчі гріхи. Коли Святий рік завершується, двері знову замуровують бетоном. У соборі перед відвідувачами відкривається величний вівтар, навколо якого ніколи не гаснуть лампадки. Служити звідти месу має право тільки Папа Римський. Вівтар розташований прямісінько над могилою апостола Петра. У підлозі навіть зроблено спеціальне віконце, крізь яке можна її побачити. До речі, близько 50-ти років тому археологи провели розкопки, і виявилося, що там дійсно є залишки тіла, якому майже дві тисячі років. Біля вівтаря розмістили бронзову скульптуру апостола Петра на папському престолі, в його руках – ключі від Раю. Зараз його права ступня майже витерта, адже за легендою, якщо потерти ногу скульптури – святий допоможе виконати будь-яке бажання.

Собор Святого Петра також є криптою. Тут поховані всі Святі Отці, королі, а також впливові діячі католицької церкви. Тут поховано і блаженного Іоанна Павла ІІ. Будівля собору – грандіозна за своєю величчю. Його площа перевищує 22 тисячі квадратних метри – це 3 футбольні поля! Він може вмістити близько 60 тисяч людей. На фасаді собору виділяються 9 лоджій, одна з яких, центральна, називається «Лоджією благословення» – саме звідси Папа Римський звертається з благословенням до всіх християн на Різдво, Великдень та свято Св. апостолів Петра та Павла.

На території храму розташований Ватиканський історико-художній музей «Скарбниця святого Петра». Тут зберігається різнопланова колекція античних та сучасних предметів, котрими послуговується церква. Унікальною пам’яткою колекції вважається позолочений срібний хрест із частинками дерев’яного хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.

Перевершити велич та вплив собору Святого Петра неможливо. Він – оплот католицької церкви. Тут спочиває у мирі апостол, якому Спаситель залишив ключі від Царства Небесного і якому Він заповів церкву.

Джерела:

  1. https://uain.press/articles/sobor-svyatogo-petra-dvi-tysyachi-rokiv-neporushnoyi-velychi-1025601 – Собор Святого Петра. Дві тисячі років непорушної величі
  2. http://www.sde.org.ua/zmi/zlus/item/1652-sobor-svyatogo-petra-v-rymi.html – Собор Святого Петра в Римі
  3. https://www.radiosvoboda.org/a/1940508.html – Скарби Собору Святого Петра в Римі