Галерея Тейт Модерн вважається однією з найбільш відвідуваних визначних пам’яток в Лондоні. Це національна галерея Великобританії яка є частиною групи Tate (спільно з Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives і Tate Online). Найбільший в світі музей сучасного мистецтва розташувався у відреставрованому будинку колишньої електростанції на південному березі Темзи. Сама споруда є творінням знаменитого архітектора Джайлза Гілберта Скотта.

У галереї представлені твори сучасного мистецтва (не раніше 1900 р.) в таких жанрах, як імпресіонізм, абстракціонізм, кубізм, сюрреалізм, поп-арт і т. д. У залах музею можна побачити картини, скульптури, плакати, фотографії, мультимедійні інсталяції та багато іншого.

Тут не дотримується хронологічний порядок творів – експозиція будується за тематичним принципом і складається всього з чотирьох розділів: «Натюрморт, предмет, реальне життя», «Пейзаж і навколишнє середовище», «Історична живопис», «Оголена натура, дія, тіло». У числі популярних експонатів – полотна Василя Кандинського, Казимира Малевича і Пабло Пікассо, а також твори Клода Моне і Матісса, плакати Енді Уорхола, сюрреалістичні роботи Де Кіріко і Трістрама Хиллера.

У грудні 1992 року Тейт Трістіс оголосив про намір створити окрему галерею для міжнародного сучасного мистецтва в Лондоні. Колишня електростанція Бенксайд була обрана новим майданчиком галереї в 1994 році. Наступного року швейцарські архітектори Herzog & De Meuron були призначені переобладнати будівлю в галерею. Те, що їх пропозиція зберегла більшу частину первісного характеру будівлі, стало ключовим фактором цього рішення.

З моменту відкриття в травні 2000 року Tate Modern відвідали понад 40 мільйонів людей. Це одна з трьох найбільших туристичних визначних пам’яток Великобританії. У 2009 році Тейт розпочав великий проект з розвитку Tate Modern. Знову співпрацюючи з Herzog & de Meuron, трансформований Tate Modern використовує вражаючі надлишкові резервуари для нафти на електростанції, збільшуючи простір галереї та забезпечуючи значно покращені умови для відвідувачів.

Перший поверх. Тут розташовується знаменитий Турбінний зал, в якому щорічно демонструються масштабні мистецькі проекти, зроблені за спецзамовленням. Авторами робіт на виставках попередніх років були такі великі художники, як Хуан Муньос, Доріс Сальседо, Луїза Буржуа і ін. Це величезний зал у центрі Тейт Модерн – висотою 35 метрів і довжиною 152 метри.

Другий поверх. Тут демонструються нетривіальні і претензійні роботи. Експозиції рідко затримуються на цьому поверсі довше ніж на 2-3 місяці. Третій поверх. Більшість представлених робіт належать авторам, які творили в XX ст. Серед популярних композицій можна виділити «Знаки і текстури» та «Поезія і мрія». Четвертий поверх. Тут виставлені найбільші роботи. Поверх складається з 2 великих секцій, і деякі композиції настільки масштабні, що обидві частини доводиться об’єднувати.

П’ятий поверх. На останньому поверсі можна побачити недавно придбані роботи і пройтися по безлічі невеликих залів зі слайдами. «Стан зміни» – композиція в стилі кубізму, футуризму і поп-арту, тут можна побачити картини Пабло Пікассо і Енді Уорхола, а також фотографії Юджина Атгета. Прямо на вершині будівлі у формі піраміди знаходиться відкрита оглядова тераса. Хоча він не вище димоходу, з нього відкривається безперешкодний вид на річку Темзу та через Лондон, від Кенері-Уорф до стадіону “Уемблі”.

Джерела:

  1. Тейт Модерн
  2. Галерея Тейт Модерн
  3. Музей сучасного мистецтва Тейт в Лондоні