Сіднейський оперний театр  – одна з найбільш відомих і легко впізнаваних будівель світу, що є символом найбільшого міста Австралії, Сіднея. Вітрилоподібні оболонки, що утворюють дах, роблять цю споруду несхожою на жодну іншу у світі. Оскільки з трьох сторін театр оточений водою, він виглядає схожим на фрегат, що пливе. Сіднейський оперний театр є одним із Семи чудес світу.

Театр був відкритий 20 жовтня 1973 року королевою Англії Єлизаветою II. Важко уявити собі Сідней без Опери, однак до 1958 року на її місці знаходилося звичайне трамвайне депо. Будівля знаходиться у Сіднейській гавані на мисі Беннелонг Пойнт і займає площу 2,2 га. Дах будівлі, побудованої у формі чотирьох черепашок, покриває більше мільйона плиток, які при різному освітленні створюють різноманітну колірну гаму. Цей красивий твір мистецтва, розроблений данським архітектором Йорном Утзоном, був оголошений ЮНЕСКО об’єктом Всесвітньої спадщини в 2007 році.

Проєкт, запропонований Йорном Утзоном, був дуже оригінальним і красивим. Як пояснював сам архітектор, на створення такого шедевру його надихнула шкірка апельсина, нарізана по секторах, з яких можна було складати напівсферичні та сферичні фігури. Адже дійсно, все геніальне – просто! У своєму задумі митець хотів використати яскраві пластичні форми, які природно б поєднувалися з гойданням хвиль у порту Сіднея. Відтак основними елементами проєкту стали органічні матеріали та кольори: солідний цокольний фундамент з червоного граніту сполучає напнуті білі вітрила, які елегантно здіймаються над панорамою міста. За цей проєкт у 2003 році архітектор отримав Прітцкерівську премію – найвищу нагороду в архітектурі. Нагородження супроводжувалося словами: «Не існує жодних сумнівів, що Сіднейський оперний театр є шедевром. Це одна з великих знакових будівель 20-го століття, образ надзвичайної краси, яка стала відома в усьому світі – символ не лише міста, а й усієї країни і континенту».

Будівництво споруди затяглося і коштувало багатьох витрат. Планувалося, що зведення Опери займе 4 роки і коштуватиме 7 мільйонів австралійських доларів. Замість цього опера будувалася цілих 14 років і обійшлася в 102 мільйони доларів! Сіднейський оперний театр – це будівля, виконана в стилі експресіонізму з радикальним і новаторським дизайном. Її висота становить 185 метрів, а максимальна ширина 120 метрів. Коли театр відкрився і на його сцені почали ставити вистави – він став об’єктом критики як дизайнерів, так і режисерів. Люди мистецтва зазначали, що будівля має величезні проблеми і просто непридатна для постановки опер, оскільки не забезпечує гарної акустики. Рішенням проблеми стало зведення окремих стель, які відображають звук. Сіднейська опера налічує п’ять основних залів, у яких проходять симфонічні концерти, театральні та камерні вистави, також у будівлі є театральна студія, драматичний театр, звукозаписна студія, чотири сувенірних магазини і п’ять ресторанів.

Опера увійшла до Книги рекордів Гіннеса. Тут висить найбільша у світі театральна завіса, яку спеціально за ескізом художника Коберна зробили у Франції. Її називають «завісою Сонця і Місяця», а площа кожної половини складає 93 квадратних метри. Також у головному концертному залі театру стоїть найбільший у світі механічний орган.  

Для широкої публіки Сіднейський оперний театр відкритий 363 дні на рік, не працює він тільки в Різдво і Велику П’ятницю. В інші дні Опера функціонує цілодобово.

Джерела:

  1. https://www.goethe.de/ins/ua/uk/kul/mag/20956863.html – Оперний театр у Сіднеї. Красива історія з плямами
  2. http://pozashkillya.ostriv.in.ua/publication/code-5A1ECE50557E3/list-F9E1093327 – Сіднейський оперний театр
  3. https://faqukr.ru/mistectvo-ta-rozvagi/100517-sidnejskij-opernij-teatr-cikavi-fakti.html – Сіднейський оперний театр: цікаві факти