Національний Археологічний Музей Афін – це найбільший музей на території Греції, де розміщується найбільша колекція найцінніших артефактів давньогрецької культури, що налічує понад 20 000 різних об’єктів. Всі вони відносяться до ранніх форм цивілізації, виявлених на території Греції, і до самої античної епохи. Музей розташований в районі Ексархія в центрі Афін між вулицею Епірус, Боболінас і Тосітсас, а вхід знаходиться на Патіссіон-Авеню поруч з історичним будинком Політехнікуму Афін.

Перший національний археологічний музей в Греції був заснований грецьким прем’єр-міністром Іоаннісом Каподістріасом на острові Егіна ще в 1829 р. З тих пір археологічна колекція змінила декілька виставкових майданчиків. Будівництво даного музею тривало з 1866 по 1889 рр.. Будівля була виконана в неокласичному стилі, а інтер’єр прекрасно поєднується з характером експонованих предметів мистецтва. Своє ім’я музей отримав у 1881 р. від грецького прем’єр-міністра Чарілаоса Трікопіса. У роки Другої Світової Війни музей був закритий, а експонати поміщені у спеціальні захисні коробки і поховані, щоб уникнути знищення або викрадення музейної колекції. У 1945 р. виставки знову відкрилися. У 1999 році в Афінах стався землетрус, який частково пошкодив будівлю, так що його довелося закрити на реконструкцію. Заново музей почав працювати перед Олімпіадою-2004. Кімнати з фресками відкрилися для відвідувачів в 2005 р. У травні 2008 р. Міністр Культур Міхаліс Ліапіс відкрив одну з найбільш очікуваних колекцій єгипетських експонатів і колекцію Єлени та Антоніса Стататос. У 2008 році був запропонований новий план розширення музею під землею, під головним фасадом.

Колекції музею розподілені по секціях:

Колекція доісторичних старожитностей, що включає твори великих цивілізацій, що склалися в Егейському морі з 6-го тисячоліття до 1050 р. до н. е. (Неоліт, Кікладський та Мікенський) та знахідки з доісторичного поселення Тіра. У колекціях Неоліту і початку та середини Бронзового століття зібрані керамічні знахідки з різних важливих і великих неолітичних місць, таких як Діміного і Сескло в середній Греції, а також з Беотії, Аттики і Фтіоса. Деякі експонати привезені з розкопок Генріха Шліманна у Трої. У колекції кікладського мистецтва присутні знамениті мармурові фігурки з Егейських Островів Делоса і Кероса, включаючи Лютіста. Від мікенської цивілізації дійшло домашнє кам’яне начиння, а також вироби з бронзи, кераміки, слонової кістки, Тут можна побачити скляні і фаянсові предмети, золоті печатки і кільця, знайдені в підземних похованнях Мікен і в інших місцях на Пелопоннесі (Тирон і Дендра в Арголісі, Пілос в Мессіні і Вафіо в Лаконії). Великий інтерес представляють дві золотих чаші з Вафейо, що демонструють сцену піймання бика. Мікенська колекція також включає чудові знахідки XIX в., зроблені Генріхом Шліманом в Мікенах в круглих могилах, А, і трохи раніше в круглих могилах В. Серед них найбільш відомі позолочені похоронні маски, які покривали обличчя покійних мікенських лідерів.

Колекція скульптурних творів, що представляє еволюцію давньогрецької скульптури з VII ст. до н. е. до V ст. н.е., завдяки унікальним творам мистецтва. Ядро Колекції було сформовано в 1874 році, коли скульптури з тимчасових археологічних колекцій Афін були поступово передані в Археологічний музей, що будувався. На сьогоднішній день колекція налічує приблизно 16 000 скульптур. Роботи походять із святилищ, некрополів та громадських будівель Аттики, Східної Стереї Еллади, Пелопоннесу та Егейських островів. Крім того, значна кількість скульптур походить з Фессалії, Західної Греції, Македонії, Фракії та Кіпру. Колекція ваз та мініатюр, що включає репрезентативні роботи давньогрецької кераміки XI ст. до н. е. аж до римської ери, а також колекція Статоса – нескінченна колекція мініатюрних артефактів. Вона отримала свою назву на честь дарувальників і великих покровителів Греції, Антоніса і Єлени Стататос. В колекції близько 1 000 предметів, в основному прикраси, а також вироби з металу, вази і гончарні вироби середини Бронзового Століття і аж до поствізантійської ери. Найбільш виділяються об’єкти грецького періоду є золоті прикраси з Карпеніссі і Фессалії. Бронзова колекція музею є однією з найбагатших колекцій оригінальних творів із бронзи у світі. У ній є роботи з безліччю унікальних статуй, статуеток та мініатюрних ремесел. Металеві артефакти складаються з чоловічих та жіночих фігурок у різних зображеннях, міфологічних істот та тварин. Крім того, вази та посудини будь-якого виду, зброя та знахідки, отримані з корабельної аварії Антікіри, включаючи знаменитий Механізм, науковий інструмент 1 століття до нашої ери, що використовується для астрономічних та календарних прогнозів, складають значні групи об’єктів.

Унікальна для Греції колекція єгипетських та східних старожитностей із творами мистецтва, що датується періодом (5000 р. до н. е.) до часів римського завоювання. Єгипетська колекція складається з 6 000 експонатів. Однак сьогодні тільки 1100 з них можна побачити на публічних виставках. Вважається, що це одна з кращих колекцій єгипетського мистецтва в світі. На виставці представлені рідкісні статуї, інструменти, прикраси, мумії, пташині яйця і 3000-річний буханець хліба без одного кусня. Центром виставки є бронзова статуя принцеси – жриці Такушіт, створена близько 670 р. до н. е.. Її висота 70 см, вона одягнена в жіноче плаття з ієрогліфами. Статуя була знайдена в 1880 р. на півдні Олександрії. У музеї розташована бібліотека археології, якій вже далеко за 100 років. Тут зібрані книги та публікації про древнє мистецтво, науку й філософію. Фонди бібліотеки складають близько 20 000 томів, включаючи рідкісні видання аж до XVII ст. В бібліотеці зібрані книги з археології, історії, мистецтва, давньої релігії та давньої грецької філософії, а також стародавньої грецької і латинської літератури. Особливу цінність представляють щоденники, знайдені в ході різних розкопок, включаючи щоденник Генріха Шлімана.

Знакові експонати музею: «Маска Агамемнона» (золота поховальна маска середини 2 тис. до н. е., яку знайшов Г. Шліман 1876); антикітерський механізм [стародавній механічний обчислювальний пристрій, призначений для розрахунку положення небесних тіл (приблизно 70-ті до н. е.); до його відкриття долучився перший директор музею, археолог В. Стаїс (1857–1923)]; бронзові скульптури «Зевс з мису Артемісіон» (5 ст. до н. е.), «Посейдон з мису Артемісіон» (460–450 до н. е.), «Вершник з мису Артемісіон» (150–146 або 200 до н. е.); т. зв. Елевсинський рельєф (бл. 430 до н. е.); колекція куросів і кор; фігурка дайдали — прообраз талісмана Літніх Олімпійських ігор 2004; скульптурний портрет Міртіди [сучасна реконструкція, що відтворює зовнішній вигляд 11-річної дівчини, яка загинула у результаті облоги м. Афін спартанцями у ході Пелопоннеської війни (431–404 до н. е.)] тощо.

У музеї представлені роботи: скульпторів Мирона, Скопаса, Агоракріта (V ст. до н. е.), Дамофона (II ст. до н. е.), вазописців Аналати (VIII–VII ст. до н. е), Евфіміда (кін. VI – поч. V ст. до н. е.), Лідоса (VI ст. до н. е.), Гермонакса (V ст. до н. е.), живописця Полігнота та інших.

Джерела:

  1. Національний археологічний музей в Афінах
  2. Національний археологічний музей в Афінах
  3. Національний археологічний музей Афін