Єгипетський музей є найстарішим археологічним музеєм на Близькому Сході, і в ньому зберігається найбільша колекція фараонських старожитностей у світі. У музеї представлена велика колекція з доісторичної епохи до греко-римського періоду, включаючи стародавні скульптури Сфінкса. У більш, ніж ста залах і галереях Єгипетського музею зібрано близько 150 тисяч експонатів.

У 1835 р. єгипетський уряд заснував “Службу античних скарбів Єгипту” в спробі зупинити розграбування археологічних пам’яток і влаштувати виставку зібраних експонатів. У 1900 р. було споруджено будинок єгипетського Музею за проектом французького архітектори Марселя Дюнона в неокласичному стилі. Офіційне відкриття музею відбулося у 1902 р.. Він став історичною пам’яткою в центрі Каїра та домом для найкрасивіших античних шедеврів у світі.

Серед неперевершеної колекції музею – цілі поховання Юї та Туї, Псусенна I та скарби Таніса, а також палітра Нармера, що також є одним з безцінних артефактів музею. У музеї також зберігаються чудові статуї великих королів Хуфу, Хафре та Менкауре, будівельників пірамід на плато Гіза. Велика колекція папірусів, саркофагів та ювелірних виробів, доповнює цей унікальний, експансивний музей.

Експонати музею можна побачити на першому і другому поверхах будівлі. Розташовані реліквії у вітринах музею з урахуванням хронології та тематики. Це численні предмети, знайдені в гробницях фараонів і жерців, коштовності. Твори ювелірного мистецтва виконані з надзвичайною майстерністю із золота, дорогоцінних каменів, цінних порід дерева. Крім предметів побуту і творів ювелірного мистецтва в музеї зібрано багато статуй фараонів, що відносяться до різних епох.

На першому поверсі музею можна побачити статую фараона Хафра, який побудував другу за величиною піраміду в Гізі. Вражає високим рівнем виконання скульптурна група подружжя царевича Рахотепа та його дружини Нофрет. В окремому залі виставлено колоси фараона Ехнатона, реформатора і, по всій ймовірності, батька Тутанхамона, а також його дружини Нефертіті. Ще один зал присвячений скарбам, які належать колись легендарній цариці Хетепхерес, матері Хеопса, того самого, який побудував відому піраміду Єгипту. Тут можна побачити численні коштовності цариці, її крісло і ложі, ноші, вкриті листовим золотом. У прекрасній скриньці, прикрашеній інкрустацією у вигляді крил метелика, лежать 20 срібних браслетів. У цьому ж залі розташувалися саркофаги фараонів, виконані з чорного і червоного каменю, величезні ковчеги з дорогоцінних порід дерева, куди саркофаги встановлювалися.

В окремому приміщенні, де створені оптимальні умови, експонуються мумії єгипетських фараонів. Серед них Аменхотеп І, Рамзес ІІ, Рамзес ІІІ, Мережі І та інші. Єгипетський музей – місце, де зберігаються унікальні реліквії, але найдорожчою є колекція предметів, що належали фараонові Тутанхамону. Єдина не розграбована гробниця Тутанхамона була знайдена в 1922 році в Долині Царів Говардом Картером. Скарби, які зберігалися в ній, були настільки великі, що перевозили їх у музей і описували протягом 5 років. Розташовані історичні цінності, пов’язані з ім’ям Тутанхамона на другому поверсі будівлі. Прикраси царя вражають багатством і розкішшю. Це намисто із золота з інкрустацією бірюзою, коралом, лазуритом, масивні сережки, пекторалі. Експонатом, який має всесвітню славу, є посмертна золота маска фараона Тутанхамона, вагою 11 кг. Не менш цікавий трон царя, він теж є частиною експозиції Єгипетського музею.

Джерела:

  1. Єгипетський музей
  2. Єгипетський музей у Каїрі
  3. Каїрський єгипетський музей