Дубай – дивовижне місто в не менш приголомшливій країні. Нещодавно це було глухе рибальське селище, а сьогодні розкішне сучасне блискуче місто, що з’явилося посеред пустелі, де прагнуть відкрити свої представництва всі корпорації світу і куди з не меншим задоволенням їдуть туристи – скупатися в ласкавих водах Перської затоки, глянути на неймовірні хмарочоси, відвідати парки, покататися на лижах у спекотну зиму. Серцем і душею Дубаю став Бурдж Халіфа – найвища будівля у світі!

Висота хмарочоса сягає 828 метрів, це 163 поверхи! Його форма нагадує сталагміт. Урочиста церемонія відкриття відбулася 4 січня 2010 року. Будівництво вежі почалося в 1995 році, коли старший брат Шейх Муктум ібн-Рашид передав кермо влади більш ініціативному меншому – Шейху Муххамеду. Той вирішив, що ОАЕ неодмінно потрібно перетворити на світовий центр туризму, зібравши все найкраще та найунікальніше саме в Еміратах. Незабаром з’явилися готель Бурдж-аль-Араб, острів Палм і центр Емірату Дубай Даунтаун, у якому і розташувалася вежа Халіфа. Конкурс на кращий проєкт будівлі виграв американський архітектор Адріан Сміт, який на той час уже побудував знаменитий хмарочос «Дзинь Мао» у центрі Шанхая.

Під час будівництва висота і кількість поверхів хмарочоса трималися в суворій таємниці. Це робилося навмисно: якби на планеті з’явився б конкурент вежі, уряд Еміратів встиг би виправити початковий проєкт на більш високий. Дубайська вежа планувалася, як «місто в місті» – з власними газонами, бульварами і парками. Загальна вартість споруди – близько 1,5 мільярдів доларів. Зовнішній дизайн споруди складається зі 142 000 м² дзеркального скла, яке спеціально виготовлялося в Сирії. Екстер’єр будинку спроєктований таким чином, щоб конструкції скла та металевих рам могли витримати екстремальні температури регіону. Спеціально для Бурдж Халіфа була розроблена особлива марка бетону, який витримує температуру до +50 ° C. Бетонну суміш укладали тільки вночі, а в розчин додавали лід. Інакше спека не дозволила б бетону набрати необхідну міцність при застиганні. Будівництво вежі тривало 6 років і велося зі швидкістю 1-2 поверхи в тиждень. Засклена площа споруди дорівнює п’яти футбольним полям. У хмарочосі 57 ліфтів найшвидшої у світі системи, кабінки рухаються зі швидкістю 18 метрів на секунду!  Вежу видно з відстані 90 кілометрів.

За формою будівля нагадує квітку павукової лілії (гіменокаліс): вона має широку основу і рівні, що поступово звужуються. І це не тільки оригінальне дизайнерське рішення, але й результат інженерних розрахунків: завдяки своїй формі будівля менше розгойдується від вітру. Усередині комплексу Бурдж Халіфа розміщені готель, квартири, офіси й торгові центри, тренажерні зали, басейни, оглядові майданчики. Є і мечеть. Простір з першого по 39 поверхи займає готель Armani Dubai, дизайном якого займався сам Джорджіо Армані. Сотий поверх повністю належить еміратському мільярдерові індійського походження Бавагуту Шетті: тут розташовується троє його апартаментів. На 122-му поверсі знаходиться ресторан «Атмосфера» – розташований на найбільшій висоті у світі ресторан. Повітря всередині будівлі не тільки охолоджується, а й ароматизується. Скло не пропускає пил і відштовхує сонячне проміння, дозволяючи підтримувати оптимальну температуру в приміщенні.

Територія навколо хмарочоса вражає не менше, ніж сам будинок. Біля його підніжжя було штучно створено озеро. У ньому обладнали музичний фонтан, який підсвічують 6 600 джерел світла і 50 кольорових прожекторів. Довжина фонтану становить 275 метрів, а висота струменів – 150. Водограй «танцює» під музичний супровід – сучасні арабські й світові хіти. Навколо вежі знаходяться готелі, торговий центр, офісні й житлові будівлі.

Архітектору Бурдж Халіфа Адріану Сміту вже виповнилося 76 років. Він заснував у Чикаго архітектурно-дизайнерську фірму і продовжує будувати найбільші «висотки» світу. При цьому сам архітектор живе в невеликому будинку «на землі», а його дружина боїться висоти. Якщо вона потрапляє в будівлю, вищу за п’ять поверхів, то намагається не підходити до вікон.

Джерела:

  1. https://tripmydream.com/uae/dubai/burj-khalifa – Бурдж Халіфа
  2. https://tonkosti.ru/%D0%91%D1%83%D1%80%D0%B4%D0%B6-%D0%A5%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%84%D0%B0 – Бурдж Халіфа
  3. https://wikiway.com/oae/dubay/neboskreb-burdzh-khalifa/ – Хмарочос Бурдж Халіфа