Національний палац-музей в Тайбеї (Тайвань) – одне з див Китаю і одне з його найкрасивіших культурних скарбів. Він є одним із дванадцяти найбільших художніх музеїв світу. Велика колекція музею охоплює майже 700 000 дорогоцінних експонатів. Експозиція охоплює майже 7 тисяч років існування цивілізації.

Колекція веде свій початок від Пекінського імператорського палацу «Гугун», що є сховищем артефактів двору династії Цин. У Національному музеї імператорського палацу Гугун зберігаються історичні пам’ятники мистецтва зі скарбниць палаців чотирьох династій Китаю: Сунської, Юаньської, Мінської та Цінської. Він був офіційно заснований 10 жовтня 1925 року і спочатку знаходився в Пекіні, проте обставини, викликані громадянською війною, змусили організаторів перевезти колекцію на Тайвань, щоб забезпечити її безпеку.

Усвідомлюючи, що район Бейгоу знаходиться в досить віддаленому і ізольованому місці, уряд Тайваню ухвалив рішення побудувати в передмісті Тайбея Шуанші новий музейний комплекс. 13 листопада 1965 року новий Музей відкрив свої двері для всіх. Експозиції артефактів, такі як зразки каліграфії, живопису, тканини, вироби з бронзи, порцеляни, нефриту, перлів, а також раритетні книги та історичні документи (всього одна тисяча п’ятсот сімдесят три експонатів), були виставлені в 6 залах і 8 художніх галереях.

Вибудувана в традиційному китайському стилі, чотириповерхова головна будівля Музею прикрашена орнаментами, облямована стилізованими навісами і покрита зеленим черепичним дахом з жовтими гранями і кутовими розльотами. У липні 2004 року будівлю було знову реконструйовано і до відкриття Музею в лютому 2007 року набула свого сучасного вигляду. На першому, другому і третьому поверхах розташовуються експозиційні зали, а на четвертому поверсі облаштована зона відпочинку з чайним рестораном.

Створення та благоустрій парку «Чжішаньюань», розташованого зліва від фасаду Головної будівлі, почалося в 1984 році. Він є чудовим втіленням традицій китайського ландшафтно-паркового мистецтва, вражаючи красою альтанок і терас, вишуканістю контурів і пейзажів, дизайном штучних скель, каменів, струмків і мостів, що створюють атмосферу урочистості і спокою. На арках і перекладинах альтанок вигравірувані каліграфічні уривки з китайських класиків, що підсилюють враження їх легкості і елегантності, що, в цілому, облагороджує приємні прогулянки по парку. На правому крилі музейного комплексу знаходиться тінистий парк «Чжідеюань», який вражає витонченістю павільйонів і альтанок, а також красою містків над струмками. У ясні і прохолодні осінні вечори на гладі озер цвітуть і пахнуть лотоси і лілії, навіваючи відвідувачам незвичайне почуття смутку і натхненності.

Джерела:

  1. Національний палац-музей в Тайбеї
  2. Національний палац-музей, Тайбей
  3. Унікальні експонати китайського палацу-музею стали віртуальними