Даніель Лібескінд – один із найзнаменитіших архітекторів у світі. Його роботи нагадують складну головоломку. Злами й асиметрія, суперечливі поєднання простору і об’єму, дисонанс – це основні прийоми метра, що змінюють атмосферу існування людини.  Це дуже індивідуальна архітектура, трагічна й гармонійна одночасно. Митець створює неймовірні концепції будівель, наповнюючи їх ідеями й сенсом, і змінює вигляд міст.

Даніель Лібескінд народився 12 травня 1946 року в Польші в єврейській родині. У підлітковому віці він разом з батьками, колишніми в’язнями ГУЛАГу, переїжджає до Ізраїлю. Талановитий хлопчик чудово грав на музичних інструментах, і, отримавши стипендію від культурного фонду, продовжує навчання в Америці. Усе говорило про те, що народжується геніальний музикант, проте юнак раптом захоплюється архітектурою і отримує професійну освіту в Америці та Англії.  У 1989 році Д. Лібескінд заснував власну архітектурну студію в Берліні і стає відомою персоною у світовій архітектурі. Митець крім проєктної діяльності викладає і читає лекції в багатьох університетах по всьому світу: університетах Торонто, Єля, Пенсільванії, має почесний докторський ступінь у берлінському університеті Гумбольдта, коледжі мистецтв і гуманітарних наук Ессекського університету, університеті Единбургу, чиказькому університеті DePaul.

Творчість Даніеля Лібескінда – не тільки архітектура, а й філософія, і музика, до того ж в цих галузях він так само високо професійний, як і в архітектурі. Він будує будівлі, пише філософські есе, ставить оперу (у 2000 році в Лейпцизькій опері митець не лише виступив як постановник, але і диригував оперою «Олів’є Мессіана»). Складно назвати іншого архітектора, для якого музика була б настільки органічним елементом архітектоніки споруд. Архітектор упевнений, що кожний простір має власне звучання, а ціле місто грає подібно злагодженому оркестру. Роботи Даніеля Лібескінда можна побачити по всьому світу. Він відображає історичні питання, перетворюючи архітектурний твір у гуманістичне. Митець зазначає, що робить єврейську архітектуру. Окремий список у переліку його провідних будівель займають єврейські музеї і пам’ятники Голокосту. Але справа не тільки в цьому. Архітектор постійно повторює, що шукає ту виразність, яка наочно відобразить основи єврейських релігійних і інтелектуальних традицій.

Найвизначніші проєкти Даніеля Лібескінда:

Єврейський музей у Німеччині – дебютна робота архітектора, що стала його справжнім шедевром. Музей, побудований у 1993 році, став саме тим проєктом, після якого на геніального зодчого обрушилася слава. У конкурсі брали участь майже 250 анонімних проєктів, але кажуть, що за проєкт Даніеля Лібескінда журі проголосувало одноголосно. Для митця музей став більше ніж просто роботою: частина його сім’ї загинула в газових камерах. Споруда виконана у формі довгого зигзага, де шість гострих кутів, утворених стінами, нагадують про шестикутну зірку Давида. Пряма лінія, що проходить крізь будівлю, утворює порожні приміщення, створені для того, щоб викликати у відвідувачів відчуття порожнечі і відчаю, які переживали люди в таборах.

Меморіальний комплекс Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Великою перемогою Даніеля Лібескінда вважається комплекс, зведений на місці зруйнованого в 2001 році Всесвітнього торгового центру, що пережив трагедію. Майстер реалізував новий образ мегаполісу, який став меморіалом і символом нового життя. На величезній ділянці зведені нові вежі й культурні центри. Так, наприклад, вежа Freedom Tower злітає шпилем у нескінченність і обігрує силует статуї Свободи.

Імперський музей в Манчестері. Північна філія Імперського музею розташована в Манчестері, де колись проводилася значна частина озброєння британської армії. Конкурс на будівництво будівлі майстер виграв у 1997 році. У споруді три пересічних блоки розташовані під різним нахилом і схожі на три уламки, кожен з яких символізує природну стихію (повітря, землю і воду). І в кожному будинку знаходяться пов’язані з ними за змістом приміщення.

Житловий комплекс «Злота 44» у Варшаві, Польща. Це 52-поверховий житловий комплекс, будівництво якого було розпочато в 2000 році у Варшаві, на батьківщині Даніеля Лібескінда. Цей хмарочос носить звання найвищої будівлі Польщі та є одним із найвищих у Європі.

Музей мистецтв у Денвері, США. Історія денверського музею мистецтв почалася ще в далекому 1893 році – тоді музей був відомий як Клуб Художників Денвера. Сучасний корпус музею було відкрито для відвідувачів у 2006 році. Дизайн будівлі, що нагадує величезну скелю, був розроблений студією Д. Лібескінда, щоб підкреслити особливості місцевої природи.

Міжнародний конгрес-центр MICX, Монс, Бельгія. Комплекс з’явився в 2015 році – у рік, коли Монс був оголошений культурною столицею Європи. Новий проєкт органічно влився в міську атмосферу і став улюбленим місцем городян і туристів. Характерний для майстра почерк висловився в появі двох будівель, які немов зіткнулися між собою. Вони одночасно доповнюють одна одну і контрастують з оздобленням: дерево сусідить з металевими панелями.

Даніель Лібескінд у своїй творчості різноманітний. Він проєктував не лише будівлі, але й створив  бетонну парту для майбутньої інсталяції, випущену серією в 30 екземплярів, створив сталеве крісло і цікаву люстру, кришталеві шахи і настінні годинники.

Джерела:

  1. http://designdeluxegroup.com/magazine/2013/08/30/%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8D%D0%BB%D1%8C-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B4-%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D1%83%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82/ – Даніель Лібескінд: обурювач просторового спокою
  2. https://uk.erch2014.com/iskusstvo/55528-daniel-libeskind-biografiya-proekty-raboty.html – Даніель Лібескінд
  3. https://www.architime.ru/architects/a_daniel_libeskind.htm – Даніель Лібескінд
  4. https://www.interior.ru/design/374-daniel-libeskind-dekonstruktsiya-i-komfort.html – Даніель Лібесінд: деконструкція і комфорт