В історію архітектури іспансько-мексиканський зодчий Фелікс Кандела увійшов як творець залізобетонних конструкцій – оболонок типу гіперболічного параболоїда, які характеризуються великою різноманітністю форм. Такі футуристичні хвилясті конструкції виявилися навіть дешевшими, ніж спорудження традиційної форми, на них ішло менше бетону, і вони виявилися набагато міцнішими і сейсмостійкими.

Фелікс Кандела Оутеріньо народився 27 січня 1910 року в Мадриді (Іспанія). Він вивчав архітектуру у Вищій технічній школі зодчества і, будучи студентом, брав участь у багатьох архітектурних конкурсах, у більшості з яких здобув перемогу. За свою дипломну роботу зі зведення бетонних споруд нового типу отримав стипендію для поїздки в Німеччину, однак не встиг нею скористатися. З початком громадянської війни в Іспанії в 1936 році молодий архітектор був направлений у республіканську армію як офіцер-інженер. Після закінчення війни побував у концентраційному таборі, а згодом, як політичний біженець, переїхав до Мексики. У Мексиці професійна діяльність Ф. Кандели починається в Акапулько, де він спроєктував ряд житлових будинків і готелів. У 1950 році митець разом із братами засновує компанію з будівництва бетонних споруд. Разом із тим займається і викладацькою діяльністю: стає професором архітектури в Національному автономному університеті Мехіко, а також  співпрацює як референт лекцій у Гарвардському університеті. У 1971 році Фелікс Кандела переїжджає до США і займає посаду професора Іллінойського університету в Чикаго.

Архітектор відомий як майстер бетонних аркадних споруд ( «гіперболічних параболоїдів»), що в його проєктуванні виглядають досить елегантно. Митець був чудовим математиком, що дозволило йому сконструювати бетонні оболонки, засновані на геометричних формах, які складні за своїми формами і раніше не використовувалися в будівництві. Він винайшов багато різних варіантів парасольок, шестикутних, трикутних. Він їх робив асиметричними і похилими, тому їх стали застосовувати в будівлях з великими естетичними вимогами, наприклад, у церквах. За 30 років творчості Ф. Кандела побудував 896 будівель, тобто в середньому кожні два місяці будувалося по три будівлі за його проєктами. Митець був нагороджений численними призами й преміями в галузі зодчества, був членом ряду міжнародних архітектурних спілок. У 1961 році він став першим лауреатом премії Огюста Перре, яка присуджується професіоналам за впровадження сучасних технологій в архітектурі, що вплинули на розвиток міжнародної професійної спільноти. У своїй творчості Фелікс Кандела завжди різний і ніколи не повторюється, навіть розвиваючи варіації однієї теми.

Найвідоміші проєкти Фелікса Кандели:

Лабораторія з вивчення космічних променів Мексиканського національного автономного університету є одним із перших експериментів майстра з параболічними структурами. Форма даху, що двічі згинається, зроблена з дуже тонкого шару бетону. Це один із найтонших виливків у світі: максимальна товщина бетону дорівнює 16 мм. Архітектор спирався не лише на розрахунки, але й на інтуїцію. Він точно знав, який шар бетону достатній, аби максимально полегшити конструкцію і здешевити будівництво.

Церква Чудотворної Діви в Мехіко. Це видовищна й інноваційна для свого часу церква, яка, на перший погляд, нагадує спрямовані вгору готичні собори. Фелікс Кандела бажав, щоб вона була унікальною на сто відсотків, і тому експериментував з новими легкими конструкціями.

Ресторан Los Manantiales, Мехіко. Городяни називають його La Flor – квітка. Ресторан знаходиться в парку і досі приймає клієнтів. Митець поставив свою зонтичну форму на опору, а щоб закріпити структуру в м’якому грунті, економно використовує матеріал, не дозволяючи обтяжувати конструкцію.

Завод фірми «Bacardi» в Куаутітлані. Споруда складається з 6-и сферичних маківок, парами в три ряди. Кожна з них у плані квадратна.

Підводний ресторан в Океанографічному парку «Міста мистецтва та науки» у Валенсіі, Іспанія.

Джерела:

  1. https://pragmatika.media/giperbolicheskij-parabaloid-feliksa-kandely/ – Гіперболічний параболоїд Фелікса Кандели
  2. https://telegra.ph/Feliks-Kandela-03-10 – Фелікс Кандела
  3. http://ru.knowledgr.com/02282141/%D0%A4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%81%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B0 – Фелікс Кандела
  4. https://w.histrf.ru/articles/article/show/kandiela_kandiela_outierino_fieliks – Кандела Оутеріньо Фелікс