Сьогодні виповнюється 190 років від дня народження геніального художника Каміля Піссарро, одного з найвідоміших імпресіоністів ХХ століття. Вважається, що саме він виробив основні принципи, що позначилися на формуванні імпресіонізму, і вплинув на багатьох художників-новаторів: Поля Гогена, Поля Сезанна і навіть раннього Вінсента Ван Гога.

Каміль Жакоб Піссарро народився 10 липня 1831 року на острові Сент-Томас, що поблизу Америки. Батько  хлопчика мав успішний бізнес – продаж заліза та виробів із нього – і мріяв передати сину свою справу в спадок. У 11 років батьки відправляють хлопчика навчатися в пансіон у Францію. У цей час і розкривається в Каміля здібність до малювання. Повернувшись, він допомагає батькові в бізнесі, але поруч із книгами обліку на його робочому столі завжди знаходився набір для художньої творчості. Молодий Піссарро не упускав жодної можливості намалювати те, що бачив навколо: торговців, матросів, кораблі, океан і горизонти. Про те, що за цим горизонтом набагато більше об’єктів для творчості, повідав молодий данський художник Фріц Мельба, який якось випадково побачив Каміля за роботою. Він оцінив талант хлопця і запропонував кинути рутинну роботу та поїхати разом до Венесуели. А згодом було і навчання в паризькій Школі витончених мистецтв.

Коли в 1870 році почалася франко-пруська війна, художник переїжджає до Англії. У новій країні він багато працює, але як такого успіху не мав. А солдати в цей час захопили і розграбували його будинок у Парижі. Картини, які були в будинку, були знищені (1500 робіт – 20-річна праця художника!). Вціліли тільки 42 роботи. Після закінчення війни митець повертається до столиці Франції. Париж був завжди його улюбленим містом, його музою і натхненням. Він любив зображати його вулиці на своїх картинах. Поступово Каміль Піссарро виробив свій власний стиль: його живопис був досить реалістичним і в той же час наповненим майже нереальними фарбами, що досягалося завдяки особливій техніці художника в промальовуванні світла і освітлених предметів. Живописець стає одним із найпомітніших художників-імпресіоністів свого часу. Не ганяючись за екзотикою пейзажів, він відточував свою майстерність, продовжуючи малювати звичайні об’єкти, які його оточували – сараї, матросів, погоничів, тварин —  все те, на що великі художники  не звертали уваги. 

Довгий час родина майстра жила в цілковитих злиднях. Причина банальна — його картини ніхто не розумів і не купував. Дружині з молодшими дітьми приходилося виготовляти та продавати нехитрі дрібниці. Але, незважаючи на важкі обставини, К. Піссарро все одно продовжував писати. І визнання  все ж таки прийшло – у 1892 році. Тоді в Парижі відбулася велика виставка його картин. Після неї матеріальне становище сім’ї покращилося.

Здавалося, випробування, що випали на долю родини, нарешті закінчилися, але саме в цей момент художника спіткала біда —  важка хвороба очей, яка не дозволяла йому працювати на відкритому повітрі, а тим більше в холодну пору року. Ставши бранцем у власній кімнаті, Каміль не здається і починає писати міські пейзажі, сидячи біля вікна. Він обирає готельні номери на верхніх поверхах з широким кутом огляду. Саме сидячи біля вікна, він написав свої знамениті паризькі пейзажі, які настільки глибоко увійшли в історію мистецтва, що нині традиційний образ Парижа сприймається не інакше, як очима Каміля Піссарро.

Художник упродовж життя любив подорожувати. Він об’їздив Англію, Бельгію, Голландію, Бургундію.

Митець залишив після себе близько тисячі картин. Він був не лише великим художником, але і митцем надзвичайної моральної сили, який не зламався під ударами долі, а продовжував творити до кінця своїх днів.

Джерела:

  1. https://dovidka.biz.ua/kamil-pissarro-biografiya-tvorchist-ta-tsikavi-fakti/ – Каміль Піссаро
  2. https://fabulabook.com/literaturne/kamil-pissarro/ – Каміль Піссарро
  3. https://calendate.com.ua/person/2274 – Каміль Піссарро
  4. https://www.amuse-a-muse.com/uk/2020/03/%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%BB%D1%8C-%D0%BF%D1%96%D1%81%D1%81%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%BE-1/ – Перший серед перших. Каміль Піссарро й витоки імпресіонізму