Нідерландского архітектора і урбаніста Рема Колхааса без перебільшення можна назвати зіркою у сфері архітектури. Протягом останніх десятиліть він успішно задає тон у світових архітектурних стратегіях, і за його ескізами в різних точках планети побудовані десятки монументальних будівель. Він проєктував будівлі для бутиків Prada в США, музеїв в Лас-Вегасі і Роттердамі, концертного холу в Порто. Виступав у ролі консультанта петербурзького Ермітажу у зв’язку з реконструкцією.

Реммент Лукас Колхаас народився в Роттердамі (Нідерланди) 17 листопада 1944 року. Раннє дитинство хлопчика пройшло на міських руїнах, які дісталися в спадок від недавньої війни. Будучи підлітком, він провів 4 роки в Індонезії, де його батько, прозаїк, працював культурним директором. Різкий контраст між сірими руїнами рідного міста та буйством тропічної зелені, між красою і потворністю, незакінченим і досконалим згодом знайде відображення в його проєктах. У 24 роки Рем вирішує присвятити себе архітектурі. Спочатку він навчався в Лондоні, а потім продовжує освіту в Штатах. У 1975 році митець відкриває в Нью-Йорку власну компанію Office for Metropolitan Architectureс (ОМА), що об’єднала дизайнерів та архітекторів, які займалися концепцією міста і проєктуванням передових будівельних об’єктів. Тут працювала і відома на весь світ Заха Хадід. Бюро Колхааса пропонувало замовникам експериментальні речі, які ставали новим словом в архітектурі, однак найчастіше ці проєкти залишалися нереалізованими. Лише в 1990-х компанія нарешті стала отримувати замовлення, які приносили не тільки славу, але і прибуток. Крім архітектурної практики, Рем займається літературною і викладацькою діяльністю (викладає в Гарварді).

Найвідоміші проєкти Рема Колхааса:


Будинок у Бордо. Історія, пов’язана з цим будинком, одночасно сумна і надихаюча. Замовники проєкту – сімейна пара, що хотіла побудувати новий, простий і сучасний будинок. У період, коли сім’я розглядала різні проєкти, чоловік потрапив у автомобільну аварію, внаслідок чого залишився прикутим до інвалідного крісла. Рем Колхаас придумав для цієї сім’ї будинок, у якому була передбачена рухома платформа, що переміщає людину з поверху на поверх.

Посольство Нідерландів у Берліні. Будівля являє собою скляний куб, поділений на дві частини. Конструкція будівлі підпорядковується суворим принципам проєктування, заданим міською владою Берліна.

Центральна бібліотека в Сіетлі. Будівля вийшла футуристичною. Цього вимагало не тільки архітектурне бачення автора, але й завдання, поставлені перед новою, сучасною бібліотекою. Будівля була покликана стати простором, присвяченим не тільки книгам, а й інформації в цілому.

Будинок музики в Порту. Новий будинок для Національного оркестру Порту є багатогранною геометричною фігурою, виконаною з білого бетону. З одного боку фасад скляний практично повністю – саме на цю сторону виходить одна зі стін Великого залу Будинку музики.

Штаб-квартира CCTV. У 2009 році було завершено будівництво одного з найбільших проєктів Колхааса. Штаб-квартира Центрального телебачення Китаю представляє собою кільцеподібну зламану конструкцію з порожньою серединою. Висота хмарочоса досягає 75 метрів.

«Де Роттердам» – найбільша будівля в Голландії. Три з’єднані між собою вежі висотою 150 метрів утворюють комплекс, який розмістив у собі офіси, апартаменти, готель, конференц-зали, магазини, ресторани і кафе.

Заслуги майстра в царині розвитку сучасної архітектури були належним чином оцінені — він лауреат Прітцкерівської премії 2000 року, володар Японської імператорської премії (2003) і Британської Золотої медалі (2004). А The New York Times оголосила його «одним із найвпливовіших мислителів архітектури».

Джерела:

  1. https://www.architime.ru/architects/a_rem_koolhaas.htm – Рем Колхаас
  2. https://24smi.org/celebrity/115631-rem-kolkhas.html – Рем Колхаас
  3. https://www.admagazine.ru/architecture/post-pochitaniya-rema-kolhasa – Рем Колхаас