Музей Ватикану — найбільший музей світу: 1400 залів, 70 000 творів мистецтва, серед них – 20 000 експонатів і щоб обійти всі треба пройти 7 км. Гостей зустрічає незвичайна колекція творів мистецтва, переважно картин і скульптур, зібраних упродовж п’яти століть.

Насправді Музей Ватикану існує тільки один, проте він складається з багатьох музеїв та галерей (таких як Ватиканська картинна галерея, музей Піо Климента, Колекція модерного релігійного мистецтва, музей К`ярамонті, Григоріанський етруський музей та Єгипетсько-григоріанський музеї).

Разом із Сікстинською капеллою, спадщина Ватикану налічує 54 галереї.

У Григоріанському Етруському музеї, що розташований в палаці Інокентія VIII – 18 залів. Тут представлено предмети побуту античних поселень з раннього бронзового періоду, а це 9-8 століття до нашої ери. Кожен зал розповідає історію у хронологічному порядку демонструючи фрески, вироби зі слонової кістки, статуї та розкішний посуд.

Найбільший католицький храм – базиліка Святого Петра також належить до музеїв Ватикану. Собор будувався 120 років. Заклав перший камінь під будівництво папа Юлій ІІ у 1506 році. Дев’ятнадцять пап римських змінилося поки будувалась святиня. Освятив базиліку папа Урбан VIII у 1626 році. Розкішне оформлення собору Святого Петра скульптурами, вівтарями, статуями, надгробками та настінним розписом вражає. Потрапляючи у собор варто дивитись не лише вгору, а й під ноги. На підлозі, біля центрального входу, є позначки які вказують розміри найбільших соборів світу. Під собором, у крипті, яку називають Гроти Ватикану, містяться саркофаги 23 пап римських. Посередині крипти –  могила святого апостола Петра. Похований у крипті й папа Іван-Павло ІІ.

Вважається, що відкрили Ватиканську бібліотеку у 1475 році. Колекції почали збирати значно раніше. Бібліотека-музею має у фондах  понад півтори мільйона друкованих книжок, 150 тисяч манускриптів, 8 300 інкунабул, понад сто тисяч географічних карт і гравюр, 300 тисяч монет та медалей. У структурі – Ватиканська школа бібліотекарів і лабораторія, де реставрують манускрипти. Є тут і секретний архів, де зберігаються персональні колекції і королівські зібрання. Всього бібліотека налічує 13 залів кожен з яких має власні фонди. Доступ до них потребує окремого дозволу.

Музей Піо-Крістіано заснований у 1854 році. Тут зберігаються саркофаги та скульптури, які прикрашали їх у ранньохристиянський період.

Ватиканська пінакотека має 18 залів історії візантійського та європейського живопису у картинах 11-19 століття. Головна тематика – мозаїка та ікони, скульптури та фрески.

Музей К’ярамонті присвячений античній скульптурі і має три окремі зали, де зібрано понад 3 тисячі фрагментів римських та грецьких написів.

Надзвичайно цікавим є Історичний музей (Ватикан). Колекція карет, автомобілів та різноманітної атрибутики за якою можна простежити історію розвитку Ватикану. А ще є збірка сучасного церковного мистецтва, галереї етнографічних карт, канделябрів, зал колісниць і Сікстинська капела інтер’єр якої вкритий фресками відомого італійського митця Мікеланджело.

Джерела:

  1. Музей Ватикану
  2. Культурні лабіринти Ватиканських музеїв
  3. 17 найкрасивіших музеїв світу
  4. 11 ФАКТІВ ПРО ВАТИКАН, ЯКИХ ВИ НЕ ЗНАЛИ