Дрезденська картинна галерея або Галерея старих майстрів заснована в 1560 році і знаходиться у спеціальному приміщенні палацового ансамблю Цвінгер – історичному місці в Дрездені, що була частиною резиденції саксонських імперських князів (курфюрстів). Саме тут розташовані різні за призначенням музеї, серед яких картинна галерея, в якій зберігаються кращі зразки старовинного європейського живопису (розташована в триповерховій будівлі з куполом), Музей порцеляни та Фізико математичний музей тощо. Державні художні зібрання Дрездена (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) є одним з найбільш значних і найстаріших музейних комплексів у світі, що об’єднує 14 музеїв в Дрездені, Лейпцигу та Гернгуті.

Історія створення колекції Дрезденської галереї розпочалася в XV ст., у часи правління Фрідріха III Мудрого, який став купувати різні раритети і робив замовлення видатним художникам того часу. В 1560 р. у колекцію кунсткамери — кабінету мистецтв — крім картин входили різні вироби прикладного мистецтва, зібрання рідкісних диковинок, посуду, прикрас і монет. Фактично Дрезденська картинна галерея була створена в 1722 р., коли Фрідріх Август І Сильний виділив для неї зі складу кунсткамери весь живопис.

Август III Сильний вирішив створити колекцію, яка б не поступалась італійським та французьким колекціям. Тоді були придбані «Царство флори» Н. Пуссена, «Спляча Венера» Джорджоне, твори Я. Рейсдаля, П. Рубенса, П. Веронезе та інші шедеври. Агенти Августа III скуповували твори мистецтва на аукціонах Парижу, Риму, Амстердаму тощо. Лише в 1742 р. Август III придбав 700 картин. У 1831 р. зібрання стало загальнодоступним. У галереї з’являються такі шедеври, як «Динарій кесаря» Тіціана, «Вирсавія біля фонтана» П. П. Рубенса, «Дівчина, що читає листа перед відчиненим вікном» Я. Вермеера, «Свято кохання» А. Ватто, «Шоколадниця» Ж. Ліотара та інші. Головна цінність Дрезденськой галереї — твори італійських художників епохи Відродження. Це, перш за все, такі знамениті полотна, як «Сикстинська Мадонна» Рафаеля Санті, «Венера, яка заснула» Джорджоне, «Портрет хлопчика» Пінтуріккьо, «Поклоніння пастухів» або «Свята ніч» Корреджо, картини Тиціана, Веронезе, Тінторетто, Боттічеллі та інших.

Ще одна унікальна колекція галереї — живопис Голландії, яка представлена творами Рембрандта («Блудний син у таверні», «Автопортрет із Саскією»), П. П. Рубенса («Полювання на вепра») та інших і одне з найбільших зібрань Я. ван Рейсдаля тощо. Не менш цікава Дрезденська збірка німецьких майстрів XV—XVI ст. Це твори А. Дюрера, Л. Кранаха Старшого та інших. До чудових картин німецьких художників XVI ст., які зберігалися ще в «Кунсткамері» саксонських курфюрстів, разом з дивовижними морськими мушлями і хитрими музичними скриньками, належить написаний Гансом Гольбейном Молодшим «Портрет Шарля де Моретта».

Крім картинної галереї, в тій же будівлі знаходиться Збройна палата, де зібрано обладунки та зброю різних часів. Є навіть лицарі на конях в повному бойовому обладунку. Мініатюри Дрезденської галереї виконані або на пергаменті, або на такій, незвичній для живописного твору основі, як слонова кістка. Крім мініатюр-акварелей, в експозиції галереї представлені твори, що виконані в так званій змішаній техніці. Основна частина мініатюр, виставлених в галереї, відноситься до XVIII ст., тобто до того періоду, коли даний мальовничий жанр переживав свій розквіт.

Не менш цікаві музеї «Зелені склепіння» і Янтарний кабінет, які мають в своєму розпорядженні унікальні зібрання предметів побуту і мистецтва, прикрас і меблів, якими колись володіли монарші особи Європи. В Янтарному кабінеті, наприклад, є унікальна сережка, на якій зображені близько ста портретів та мініатюрна скульптурна композиція «Палацовий прийом», що складається зі 140 фігурок, посипаних дорогоцінними каменями. Зелений Дрезденський 58-гранний діамант виконано у формі підвіски вагою 40,70 карата, має найчистіший смарагдовий колір. До цього часу не відомо, де був у 1720 році знайдений цей мінерал — в Індії чи Бразилії. У 1742 р. на Лейпцизькому ярмарку його придбав у голландського купця саксонський курфюрст і король Польщі Фрідріх-Август.

Джерела:

  1. Дрезденська картинна галерея
  2. Дрезденська галерея