Національни музей Прадо в Мадриді входить до числа найбільш відвідуваних музеїв на світі – щорічно помилуватися колекцією Прадо, що складається з кращих полотен пізнього Ренесансу і Нового Часу, сюди приходять понад 3 мільйони чоловік, а онлайн відвідування перевищує 10 мільйонів. У Прадо знаходяться колекції іспанського, фламандського та італійського мистецтва, що включають відомі на весь світ роботи Веласкеса, Гойї, Босха, Рубенса та інших великих майстрів. Сьогодні колекція живописних полотен музею налічує приблизно 8600 картин.

Музей Прадо відкрився для відвідувачів 19 листопада 1819 року як Королівський музей живопису та скульптури. У 2019 році музею Прадо виповнилося 200 років від дня заснування.

Будівля, в якій сьогодні знаходиться Національний музей Прадо, була спроектована архітектором Хуаном де Вільянуева в 1785 році. Вона була побудована для розміщення Кабінету природознавства за наказом короля Карла III. Однак остаточним призначенням будівлі – новим Королівським музеєм живопису та скульптури – було рішення онука монарха короля Фердинанда VII. Королівський музей, незабаром швидко перейменований у Національний музей ім. Картини та скульптури, а згодом Національний музей Прадо.

Іспанська школа
Краще всього в Прадо представлена ​​творчість Веласкеса і Гойї, а в загальній складності зібрання іспанського живопису включає в себе близько 4800 картин, що автоматично робить його найбільшим у світі. Тут знаходяться шедеври Ель Греко, Мурільо, Сурбарана, Алонсо Кано, Рібери, великого портретиста Вісенте Лопеса і багатьох інших. Наприклад, Гойя представлений в Прадо 140 картинами.

Італійська школа
Італійська колекція музею складається з більш ніж тисячі полотен, які в минулому перебували у королівській колекції. Більшість картин відносяться до XVII-XVIII століть, проте також чимала кількість експонатів датуються епохою Відродження. Як мінімум, в Прадо знаходиться 40 картин тільки одного Тиціана. Є також кілька вражаючих робіт Фра Анжеліко, Ботічеллі, Мантеньї та інших. Не можна не згадати про Рафаеля, Тінторетто, Веронезе, чиї твори також можна побачити в залах музею. При цьому сама велика колекція італійського живопису належить епосі Нового Часу, XVII і XVIII століть.

Фламандська школа
Живопис фламандських художників представлений ​​в Ель Прадо не гірше, ніж італійців – таки Фландрія була частиною королівства Карла V і Філіпа II. Всього в музейній колекції знаходиться понад тисячу робіт північноєвропейських художників, в їх числі такі значущі в світі мистецтва імена, як Ієронім Босх, Ян ван Ейк, Пітер Брейгель-старший, Якоб Йорданс і, звичайно ж, Пітер Пауль Рубенс. Зібрання картин останнього воістину вражає – всього в Прадо розміщується близько 90 творінь великого фламандця, деякі з яких «осіли» в королівській колекції після візитів живописця в Іспанію.

Решта виставки
Серед інших представлених в музеї шкіл – творіння художників з Великобританії, Франції, Німеччини та Голландії. Вони не відрізняються такою різноманітністю і масштабом, як описані вище, але по-своєму цікаві як прекрасне віддзеркалення тенденцій у живописі Європи минулих століть. Також в музеї постійно проходять різні тимчасові тематичні виставки, в основному класичного мистецтва і європейського авангарду.

Сім цікавих фактів про музей Прадо:

Найстаріший експонат

Бюст царя Лагаша (2124-2119 роки до нашої ери), виконаний з діориту є найдавнішим експонатом Прадо.

Пабло Пікассо був директором музею

19 вересня 1936 року президент Іспанії Мануель Асанья призначив Пабло Пікассо директором музею Прадо. Художник прийняв цей пост, але так і не вступив на посаду.

Дама з Ельче належить музею

Дама з Ельче є найбільшим пам’ятником іберійського мистецтва та виставляється в Національному археологічному музеї, але насправді належить Прадо.

Пограбування в Прадо

Найвідоміше пограбування музею було здійснено 20 вересня 1918 року. Тоді пропало кілька предметів зі Скарбів Дофіна – 18 експонатів.

Евакуація

Під час Громадянської війни в листопаді 1936 року експонати музею Прадо були спрямовані в різні міста, в тому числі Валенсію, Каталонію і Женеву.

Народження коміка

7 травня 1922 року в музеї народився Ігнасіо Фернандес Санчес, більш відомий як Тоні Леблан. Його батько працював сторожем музею і жив разом з дружиною в маленькій квартирці, розташованій в будівлі галереї.

Кіносеанси

У музеї Прадо можна подивитися кіно. Тут показують фільми, які присвячені епохам або художникам, чиї виставки проходять в музеї.

Джерела:

  1. Національний музей Прадо
  2. Музей Прадо: 7 фактів про всесвітньо відому галерею
  3. Національний музей Прадо