Сьогодні ми відзначаємо День архітектури України, що святкується з 1995 року. В Україні налічується близько 14 тисяч пам’яток архітектури! Споруди нашої держави вражають різноманітністю стилів, форм, а також багатством історії. Кожна має своє неповторне обличчя й красу. Давні шедеври дихають спокійною величчю й міццю, сучасні вражають своєю оригінальністю. Пропонуємо вам добірку найцікавіших архітектурних шедеврів України, які вас здивують і надихнуть.

Будинок-корабель (Чернівці). Чернівці славляться своєю чудовою архітектурою, але однією з головних родзинок міста є саме ця будівля. Це один із перших кам’яних будинків у місті, «поставлений на якір» у XIX столітті. Його й досі називають на старий манер «шифа», що в перекладі з німецької – «корабель». Споруда і справді схожа на корабель: звужений фасад – ніс корабля, спрямований на південь, а на 2 поверсі – палуба у вигляді просторого балкону та маленька башта, що нагадує щоглу. Споруда «врізається» носом у вулицю, немов пливе по воді. Зовні незвичайний будинок прикрашено скульптурами левів, грифонів, водоростей і дельфінів.

Плоский будинок (Одеса). В Одесі є один дуже цікавий будинок, а, в певній мірі, можна навіть сказати, містичний. Дивишся на нього – простий звичайний будинок, який нічим не відрізняється від сусідніх. Однак яким же буде ваше здивування, коли обійдете його трохи ліворуч і побачите, що він виглядає плоским. Насправді секрет будівлі полягає в особливій конструкції: споруду зводили за часів царської Росії і в процесі будівництва не вистачило коштів. Аби не зупиняти роботи, архітектор Д.Климов вирішив звести дві стіни та зробити будівлю трикутною. Ще цей будинок називають картковим, відьомським, будинком тіней, а також будинком-стіною. У нього є схожі «брати» у Львові та Житомирі.

Перевернутий будинок у Карпатах. У селі Поляниця поблизу Буковеля (Івано-Франківська область) знаходиться перевернутий будинок. З першого погляду може здатися, що ця будівля – жертва якоїсь природної стихії, типу урагану чи торнадо. Але ні, будинок зводився саме в такому вигляді, щоб відрізнятися від усіх своїх звичайних побратимів. А ось внутрішнє оформлення такої незвичайної споруди являє собою традиційний варіант інтер’єру, у якому меблі, сантехніка та інші атрибути знаходяться на своїх місцях, на підлозі.

Кіностудія Victoria Film Studios (с. Гурівщина). Будівля однієї з найбільших кіностудій України зведена у вигляді великого замку з каменями біля підніжжя та численними вежами. Несвідомо тут виникають асоціації зі справжнім Діснейлендом. Вхід у будівлю прикрашають стилізовані скульптури з фільмів «Чужий» і «Хижак», висота яких понад 3 метри. Загалом територія кіностудії займає 36 га. Екскурсії тут не проводять, проте можна насолодитися красою зовні.

Київський державний академічний театр ляльок (Київ).Театр ляльок у Києві є найстарішим в Україні. Попри те, що він з’явився ще в 1927 році, красиву сучасну будівлю за проєктом В.Юдіна звели тільки в 2005 році. Споруда театру має образ казкового палацу як зовні, так і в інтер’єрі. Крім того прилегла територія оформлена, як справжнє дитяче казкове містечко: тут є скульптури казкових персонажів, водограй, а також квіткові клумби.

Театр на Подолі (Київ). Нове приміщення Театру на Подолі, що відкрилося  в 2016 році, викликало бурхливі суперечки. Будівлю прозвали «саркофагом». Проєкт харківського архітектора Олега Дроздова критикували за те, що він нібито не вписується в стиль Андріївського узвозу. Проте в професійному середовищі театр зібрав в основному позитивні відгуки. І в 2019 році проєкт навіть номінували на архітектурну премію Mies van der Rohe Award.

Патріарший Собор (Київ). Головний храм української греко-католицької церкви є зразком сучасної архітектурної думки. Величезний (площа — 1,72 га), дуже світлий і просторий храм вражає своєю красою і водночас скромністю. Тут нема традиційних ліпнини і позолоти, помпезних колон і дорогих ікон. Простота ліній, світлі кольори і гра світла повністю передають задум авторів: церква для народу. Споруду будували 12 років: усе через те, що вона будувалася на гроші простих вірян. З подвір’я церкви відкривається неймовірний краєвид на Дніпро.

Україна дивує й щоразу запрошує нас до нових подорожей! Відкриваймо для себе її величну красу й неповторність!

Джерела:

  1. https://fakty.com.ua/ua/ukraine/suspilstvo/20181001-11-nejmovirnyh-shedevriv-arhitektury-ukrayiny-yaki-varto-pobachyty/ – Неймовірні шедеври України, які варто побачити              
  2. https://prolviv.com/blog/2017/12/23/7-suchasnykh-arkhitekturnykh-dyv-ukrainy-iaki-maie-pobachyty-kozhen/ – 7 сучасних архітектурних див України
  3. https://birdinflight.com/ru/architectura/20201117-17-luchshih-zdaniy-kieva.html – Сучасні будівлі Києва