Відомий британський архітектор Норман Фостер, автор стилю хай-тек, – найплідніший митець останніх чотирьох десятиліть: його роботи є на шести континентах світу. І кожен його проєкт обов’язково б’є рекорд за масштабом, інноваційністю, багатофункціональністю, висотою або бюджетом.

Норман Роберт Фостер народився 1 червня 1935 року в британському місті Манчестері в родині робітників. Навчаючись у гімназії, серед однокласників він почувався самотнім, тому багато часу проводив із книгами. У 16 років юнак кинув школу, щоб влаштуватися на роботу і допомогти батькам платити за рахунками. Працюючи продавцем у меблевому магазині, хлопець зацікавився моделюванням простору – і вільний час почав витрачати на вивчення архітектури. У 21 рік митець вступив до школи архітектури в Манчестері, після закінчення якої виграв стипендію на навчання в Єльському університеті. Тут Норман познайомився з Річардом Роджерсом – обдарованим архітектором з Англії – і після закінчення університету вони разом повернулися до Британії і відкрили «Бюро четверте». Крім архітекторів у бюро працювали їхні дружини. Четвірка винайшла новий архітектурний стиль – хай-тек. Команда намагалася просунути ідею екологічної архітектури: проєктувалися будівлі, які споживали менше енергії, менше забруднювали природу, м’якше впливали на оточення. У 1967 році архітектор зі своєї дружиною  засновує власну компанію «Foster and Partners» («Фостер та Партнери»), яка стає відомою на цілий світ.

Нормана Фостера називають «зеленим архітектором», адже його погляд завжди спрямований у майбутнє. Тому використання енергозберігаючих технологій для нього – не данина моді, а питання «здоров’я» нашої планети і виживання нащадків. На останніх стадіях розробки кожного свого проєкту митець використовує спеціальну комп’ютерну програму. Вона показує, як розподіляються потоки повітря в приміщенні, як багато вуглекислого газу в ньому знаходиться, наскільки сильно нагріваються частини споруди від сонця, яким чином в певну пору року вітер обдуває будівлю і яку кількість електроенергії будівля буде споживати. Майстер за свою творчу діяльність здобув численну кількість нагород. У 1983 році отримав Золоту медаль RIBA. У 1990 році королева Єлизавета II посвятила митця в рицарі, а в 1999 році йому було надано титул барона. Також митець став лауреатом найвищої відзнаки в галузі архітектури – Прітцкерівської премії.

Найвідоміші проєкти Нормана Фостера:

Вежа «Мері-Екс», Лондон. «Сексапільний огірок» і «Еротична сигара» – найбезневинніші назви, які лондонці давали цьому 40-поверховому хмарочосу через його кумедну форму. Та закріпилася все-таки назва «корнішон» (огірочок). Замовники вимагали від митця, аби з вікон будівлі проглядалися всі визначні пам’ятки центру Лондона. А уряд міста вимагав, аби будівля вписувалася в історичну картину району. З побажаннями замовників архітектор впорався ідеально, а ось вказівку ​​керівництва, мабуть, зрозумів по-своєму. Висотка стала однією з найбільш екологічних будівель у світі: завдяки використанню сонячних батарей, вона споживає вдвічі менше енергії, ніж подібні споруди.

Вежа Херста, Нью-Йорк. Американський медіамагнат Вільям Херст мріяв побудувати грандіозну вежу для свого видавництва. Через Велику депресію будівництво зупинилося на 6-ому поверсі. І лише через 70 років Норман Фостер відновив зведення, черговий раз застосувавши екологічні інновації. Так, дощова вода, що накопичується в резервуарах на даху, використовувається для поливу рослин і роботи кондиціонерів, а велика частина металу, яка пішла на будівництво, була продуктом вторинної переробки.

Віадук Мійо, Мійо – Крессель – частина високошвидкісної магістралі, яка з’єднує Париж і містечко Безьє. Це найвищий і один із найдовших мостів у світі. Його довжина – 2,5 км, а висота однієї з його опор – 341 метр, що трохи вище за Ейфелеву вежу.

Рейхстаг, Берлін. Німецький парламент — одна з найкрасивіших будівель Берліна. У 1999 році його реконструкцію очолив Норман Фостер – і на сьогодні це найвідвідуваніший парламент у світі. Будівля являє собою інженерно-технічне диво з домішкою історії. Фостер навіть тут не зміг відмовитися від своїх «хай-теківських» принципів і вирішив надбудувати над Рейхстагом скляний купол. Зберігши історичну оболонку будівлі, архітектор практично повністю перекроїв його «нутрощі», прибравши більшу частину стін і замінивши їх на легкі сталеві конструкції та сучасні покриття з декоративного бетону й світлого природного каменю.

Хан-Шатир, Астана. Торговий центр у столиці Казахстану являє собою найбільший намет у світі. Ажурний дах, сконструйований з мережі сталевих вант, покриває гігантську територію площею 140 000 м² (більше десяти футбольних полів!). Усередині знаходяться сотні магазинів, супермаркет, ресторани, великий парк, спацентр і навіть штучний пляжний курорт з піском, привезеним із Мальдив.

Космодром «Америка», Нью-Мексико – перший у світі приватний космодром. Будівля органічно вписується в навколишнє середовище завдяки використанню природних форм і вдалому колірному рішенню.

На сьогодні 86-річний архітектор продовжує свою діяльність і постійно курсує між 25-ма офісами в різних країнах. Він особисто контролює всі проєкти, робить ескізи і бере активну участь в обговореннях.

Джерела:

  1. https://www.greelane.com/uk/%d0%b3%d1%83%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%96%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%bd%d1%96-%d0%bd%d0%b0%d1%83%d0%ba%d0%b8/%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%be%d1%82%d0%b2%d0%be%d1%80%d1%87%d0%b5-%d0%bc%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%86%d1%82%d0%b2%d0%be/norman-foster-high-tech-architect-177845/ – Норман Фостер, профіль архітектора високих технологій
  2. https://inspired.com.ua/creative/architecture/norman-foster/ – 10 найкращих творінь Нормана Фостера
  3. https://basicdecor.ru/blog/post/norman-foster/ – Норман Фостер