Один із найвідоміших митців сучасності канадсько-американський архітектор Френк Гері змінив обличчя архітектури своїми художніми задумами. Його творчість називали радикальною, грайливою, органічною та чуттєвою. Використовуючи неортодоксальні матеріали, такі як гофрований метал та титан, Гері створив несподівані форми, що порушують загальноприйнятий вигляд будівлі. Багато творінь митця стали туристичними визначними пам’ятками, приваблюючи відвідувачів з усього світу.

Ефраїм Овен Ґолдберґ  народився 28 лютого 1929 року в канадському Торонто в родині польських євреїв. З творчістю він познайомився ще в дитинстві: з батьками він багато малював, а разом з бабусею будував маленькі міста з дерева. У 18 років разом з батьками переїхав з Канади до Південної Каліфорнії, де закінчив університет за фахом «архітектура». У 1967 році Ефраїм відкрив власне архітектурне бюро. Під впливом першої дружини він змінив своє ім’я на «Френк Гері» (дружина вважала, що неєврейське ім’я буде більш сприятливим для росту його кар’єри та розвитку дітей). На початку своєї творчої діяльності Френк Гері проєктував будинки, натхненний сучасними архітекторами, такими як Річард Нейтра та Френк Ллойд Райт. У 1978 році митець звернувся до постмодернізму, винахідливо реконструювавши власне помешкання, зведене у 1920-х роках. Стиль митця назвали деконструктивізмом. Цей стиль розбиває частини твору, тому їх організація виглядає неорганізованою та хаотичною. Френк Гері створює, на перший погляд, іреальні та незвичайні з естетичної точки зору об’єкти, начебто розкладаючи цілісність споруди. Його роботи здаються довільними нагромадженнями, геометричними сукупностями, що «виросли» через забаганку їхнього творця. Тим не менше будівлі, що, здається, розпадаються, використання ламаних і обірваних ліній роблять архітектуру майстра неповторною і, безперечно, являють собою непересічне явище в сучасному мистецтві.

Музей попкультури в Сіетлі, США. Споруда ніби плавиться під сонцем, але насправді це конструкція – з металевих пластин. На її створення митця надихнула рок-музика та енергія, яку вона втілює.

«Будинок, що танцює» у Празі, Чехія. Ця будівля в чеській столиці – одна з найбільш контраверсійних робіт архітектора. Все через зухвалість, яку він мав, коли подумав про втілення ідеї двох сучасних «танцювальних» будівель, які не вписувалися б у класичний екстер’єр навколо. Ці незвичайні форми збагатили «старе місто» Праги. А ще цю будівлю називають «Фред і Джинджер» через однойменний фільм про італійських танцівників.

Концертний зал імені Волта Діснея, Лос-Анджелес, США. Від початку проєкту концертного залу до його завершення минуло 15 років. Споруда стала важливою частиною міста. На її створення Френка Гері, пристрасного моряка, надихнув вітер. Тому будівля виглядає так, ніби рухається.

Biomuseo, Панама. Це музей екології, перший проєкт архітектора у Латинській Америці. Панамські політики запросили митця реалізувати його проєкти у них, сподіваючись, що це приверне туристів та інвестиції. Яскраві кольори будівлі відображають багату природу Панами.

Музей Гуггенгайма в Більбао, Іспанія. Це музей сучасного мистецтва, який сам є мистецтвом. Ряд експертів назвали його однією з найважливіших робіт в архітектурі за останні десятиліття. Ця будівля активно приваблює туристів і буквально відродила місто. Такий економічний феномен отримав назву «ефект Більбао».

Протягом своєї тривалої кар’єри Френк Гері був удостоєний незліченних нагород. Найвища відзнака архітектури – Премія Прітцкера – була присуджена митцю в 1989 році. У 2016 році президент Барак Обама вручив архітектору найвищу цивільну нагороду США – Президентську медаль Свободи.

Джерела:

  1. https://gazeta.ua/articles/science-life/_arhitekturni-divactva-zi-skla-ta-betonu-pokazali-nejmovirni-suchasni-budivli/882527 – Архітектурні дивацтва зі скла та бетону
  2. https://rudana.com.ua/uk/news/vony-diysno-isnuyut-15-fantastychnyh-sporud-yaki-stvoryv-arhitektor-frenk-geri-po-vsomu-svitu – Вони дійсно існують! 15 фантастичних споруд, які створив архітектор Френк Гері по всьому світу
  3. http://www.people.su/ua/27499 – Френк Гері