Заха Хадід – архітекторка з іншої реальності. Її стиль упізнаваний у всьому світі. Вона не намагалася вписати архітектуру в простір, а сама створювала цей простір і завжди виходила за рамки загальноприйнятого. Її космічні будівлі розкидані по всьому світу. Гонконг, Чикаго, Токіо, Дубай, Лондон. Британська архітекторка – перша жінка, що була нагороджена Притцкерівською премією (архітектурний аналог Нобеля), а також перша і єдина жінка, що отримала Королівську золоту медаль RIBA.

Заха Моххамад Хадід народилася 31 жовтня 1950 року в столиці Іраку Багдаді. Ірак тоді був закритою країною, але сім’я мала можливість подорожувати, тож дівчина з дитинства вбирала в себе культури різних країн і релігій. Вона вчилася в католицькій монастирській школі. Отримала науковий ступінь з математики в Американському Університеті в Бейруті, а потім було навчання в лондонській Школі Архітектури при Асоціації Архітектури. Дипломним проєктом архітекторки став готель на мосту, що називався «Тектонік Малевича» і був створений під впливом російського авангарду. У 1980 році Заха Хадід відкрила в Лондоні власне архітектурне бюро Zaha Hadid Architects. Вона викладала в Асоціації Архітектури та інших престижних закладах у всьому світі. Перші роки роботи далися архітекторці непросто: надто масштабні, занадто амбітні проєкти, звичайно, займали місця на конкурсах, але за їх реалізацію боялися братися. Роботи накопичувалися на папері, а замовників відштовхували впертість і непростий характер Хадід. Та згодом її роботи набули всесвітньої слави. Будинки за проєктами відомої архітекторки зведені в різних країнах світу: у Німеччині та Італії, Китаї й Азербайджані. У своїх роботах Хадід завжди намагалася вийти за рамки звичного простору. Її будови нехтують законами загальноприйнятої геометрії і володіють спотвореною перспективою. Їх об’єднує невагомість, легкість, а головне – емоція, подібно до тої, що переживає людина, опинившись у дикій природі. Сама Заха говорила: «Якщо є 360 градусів, навіщо дотримуватися класики».

Шедеври архітектури Захи Хадід дивують і зачаровують.

Центр водних видів спорту в Лондоні побудований спеціально для Олімпійських Ігор. Президент Міжнародного олімпійського комітету Жак Рогге назвав його «справжнім шедевром». Згідно із задумом автора, форми цієї будівлі імітують рух води, а плавна геометрія в сукупності з криволінійними поверхнями вирізняють її на тлі інших міських об’єктів.

Культурний Центр Гейдара Алієва в Баку, Азербайджан. Його вдосконалена форма і передові технології дизайну здатні додати старому місту сучасної атмосфери і свіжості. У структурі будівлі використовується максимально можлива кількість скла, що, з огляду на своєрідний місцевий клімат, сприяє достатній природній вентиляції всіх приміщень. У 2014 році архітектурний об’єкт визнали найкращим у світі, нагородивши премією «Design of the Year».


Музей наук Phaeno у Вольфсбурзі, Німеччина. Застигла в повітрі будівля схожа на космічний корабель.
Тут немає традиційних вікон, дверей і, кажуть, навіть прямих кутів. Штучні пагорби, долини і кратери (так-так, це все всередині музею!) вписали будівлю до списку «7и сучасних чудес світу».

Оперний театр у Гуанчжоу, Китай. У химерних формах будівлі можна побачити долини, ущелини, каньйони, зроблені з бетону, скла та сталі. А система освітлення в глядацькому залі дублює зоряне небо.

Заха Хадід також була двічі удостоєна найпрестижнішої архітектурної нагороди Великобританії – премії Стірлінга і цілого ряду нагород інших країн. У 2012 році архітекторка стала дамою-командором ордена Британської імперії.

 

Джерела:

  1. https://theoutlook.com.ua/article/5309/kerovanij-xaos-arx%D1%96tektor-zaxa-had%D1%96d.html – Керований хаос: архітектор Заха Хадід
  2. https://kievvlast.com.ua/mega/15_luchshih_proektov_arhitektora_zahi_hadid37611 – 15 найкращих проєктів архітектора Захи Хадід
  3. https://ukr.mainstreetartisans.com/4327468-zaha-hadid-architecture-biography-and-personal-life-of-zaha-hadid – Заха Хадід: архітектура