Акілле Кастільйоні – відомий італійський дизайнер і проектувальник, автор більше 150 об’єктів, а також основоположник виставки Трієнале і премії «Золотий Циркуль. Він входить в список «Найвідоміші дизайнери інтер’єру XX століття».

Акілле Кастільйоні народився 1918 р. в Мілані. Вивчав архітектуру в політехнічному університеті Мілана і в 1944 році створив конструкторське бюро зі своїми братами, Лівіо і П’єром Джакомо. Їх спільний проєкт стане одним з найбільш дотепних, елегантних і новаторських об’єднань в світі сучасного дизайну. Вони працювали за принципами, які повинні перебудувати об’єкт функції, форму і виробничий процес, і застосовували ці тези до всіх робіт, які вони виробляли. Кастильйоні описав цей процес: «Почати з нуля. Дотримуватися здорового глузду. Знати свої цілі і засоби».

З 1950 року брати Кастильйоні стають публічними дизайнерами. Перші з їхніх творів, які зробили їх знаменитими – стілець «Mezzadro» – трансформований з сидіння для трактора і стілець «Sella» – Сідло – комбінований з велосипедного сідла і чавунної півсфери. З приводу «Sella» сам Акілле Кастільйоні говорив: «Коли я телефоную, я люблю рухатися, ходити навколо телефону, але я також хотів би сидіти, але не повністю». І Sella, і Mezzadro належать, за класифікацією самого Кастильйоні, до об’єктів Ready-made, тобто до об’єктів, створеним з готових предметів повсякденного життя. Дизайнер не міняв їх зовнішній вигляд, а лише дав уже звичним предметам нове життя.

Інша група об’єктів, створених Кастильйоні, це Redesigned Objects, тобто об’єкти, які були піддані змінам, і отримали завдяки новому дизайну незвичайне рішення. До цієї групи належить складаний кавовий столик Cumano (1979), що наочно демонструє прийом Кастильйоні: він вибирає об’єкт, який існує десятиліття, іноді століття, і змінює його відповідно до нових технологій і вимогам сучасного життя. Дизайнер модернізував класичний маленький кавовий стіл і зробив його складним за допомогою введення складного з’єднання. Він також пробиває отвір в стільниці так, щоб стіл було зручно брати при перенесенні або повісити на стіну в якості декоративного елемента.

До групи Minimalist відноситься, наприклад, підлогова лампа Luminator (1955), проста, як малюнок дитини. Основа лампи – труба, яку вінчає маленька цибулина. Труба спирається на триногу з тонких ніжок. Електричний дріт йде від підстави, як хвіст. До експресіоністських об’єктів належить пилосос Spalter (1956). Брати Кастильйоні перетворили пилосос в зразок органічної скульптури. Революційна модель Spalter легко котилася по підлозі. А прикріпивши ремені, її можна було повісити на спину і тоді вже робити прибирання практично гуляючи. У дизайні пилососа Акілле і П’єр Джакомо знайшли ту магічну формулу, завдяки якій предмет виглядав технічно вражаючим, що вселяє довіру, був зручний для споживача і одночасно легко вписувався в домашнє середовище. Кастильйоні була також розроблена «RR126» аудіосистема (1965) і вважалась одним з його «експресіоністських об’єктів».

У створених Кастильйоні об’єктах напрочуд вдало поєдналися їх функціональність і оригінальний дизайн. Перш за все дизайнер виходив зі споживчих якостей предмета, вважаючи, що: «Людина, що створює виріб, значить набагато менше, ніж та користь, яку він принесе. Головне, щоб виріб був потрібний людям і вийшов доступним всім». Кастільйоне показав, що форма і функціональність, хоча і є головними складовими успішного проекту, не можуть бути єдиними інтересами дизайнера. Майстер вважав, що «завдання дизайнера в тому, щоб викликати цікавість, доставляти радість і розбурхувати почуття».

Дизайнерські ідеї Кастильйоне використовують такі фірми як: Alessi, Bernini, Brionvega, Cassina, Danese, De Padova, Flos Fontana Arte, Fusital, Ideal Standard, Interflex, Kartell, Lancia, Marcatre, Olivetti, Up & Up, Vlm, Zanotta і інші. Чотирнадцять робіт Акілле Кастільйоні виставлені в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку. Є його роботи і в музеях Лондона, Монако, Праги, Єрусалима, Гамбурга, Денвера, Цюріха та інших містах світу.

Він є володарем дев’яти нагород премії «Compasso d’Oro» і безлічі інших міжнародних призів. Крім того, його особисті виставки проходили в різних музеях усього світу. У 1956 році Кастильйоні організовують Асоціацію Промислового Дизайну. У 1957 році проводять шоу під назвою «Forme e Colori nella Casa d’Oggi» на Olmo Villa в Комо, де виставили серії своїх конструкцій.

Свій досвід він щедро передавав молодим дизайнерам: спочатку в Політехнічному інституті в Турині, в 1969 році і потім вів клас промислового дизайну в архітектурно-політехнічному університеті Мілана; був почесним членом і консультантом в Коледжі мистецтва і дизайну в Пасадені і Монтре і почесним членом факультету дизайнерів в Королівській академії мистецтв Лондона.

Спільна робота братів Кастильйоні протягом двадцяти п’яти років справила серйозний вплив на італійський дизайн. Саме вони заснували в середині століття міланську виставку «Трієнале» і Асоціацію індустріального дизайну АDI, а в 1954 році заснували премію «Золотий циркуль», яка і зараз користується стійким авторитетом у всьому світі.

Джерела:

  1. Акілле Кастильйоні
  2. Акілле Кастильйоні
  3. АКІЛЛЕ КАСТІЛЬЙОНІ  – ЛЮДИНА З НЕОБМЕЖЕНИМ УЯВОЮ