Культова ісландська співачка, композитор та актриса Бьорк – володарка численних премій. Її творчість відбувається відразу в кількох напрямках і жанрах: альтернативному року, інді-попу, IDM, тріп-попу, електроніці та modern classic. За визнанням критиків, артистка створила неповторний стиль виконання, який зробив її найнеординарнішою представницею свого покоління музикантів.

Бьорк Гвюдмюндсдоуттір народилася 21 листопада 1965 року в столиці Ісландії – місті Рейк’явіку в родині електрика та викладачки айкідо в спортивній школі. Батьки розлучилися, коли дівчинці було 3 роки. Мати одружилася вдруге, і вітчим-хіпі сильно вплинув на формування Бьорк як особистості. Виконавиця неодноразово довела, що є справжнім нащадком вікінгів: вона має норовливий характер  і ніяких комплексів. Внутрішнє «наповнення» довершує відповідна зовнішність: зріст ельфа (163 см) і злегка розкосі очі ескімоса. У 6 років дівчинку віддали до музичної школи, де вона із задоволенням навчалася гри на фортепіано, арфі та флейті. Перший публічний виступ Бьорк відбувся на шкільній сцені. Тоді дівчинка чудово виконала пісню «I Love To Love» з репертуару легендарної Тіни Чарльз. Після виступу її вчителька відправила запис дівчини до єдиної в країні ісландської радіостанції «RÚV» – у результаті запис транслювався на всю Ісландію. Незабаром із сім’єю Бьорк зв’язалися представники звукозаписної компанії і уклали з дівчинкою контракт. У 1977 році вийшов дебютний альбом 12-річної співачки. В Ісландії він отримав «платиновий» статус. Вітчим і мати брали участь у записі пісень і розробці дизайну диска. Гроші, отримані від продажу альбому, були витрачені на покупку піаніно для майбутньої зірки. Відтоді дівчинка серйозно зайнялася написанням пісень.

У 14 років Бьорк пофарбувала волосся в отруйний оранжевий колір і зібрала панк-групу «Слина і соплі». Вчитися їй було нецікаво, тому школу дівчина кинула. У 1981 році вона разом із басистом Якобом Магнуссон формує новий гурт  — «Jam-80», що пізніше стає відомим під назвою «Tappi Tíkarrass». Бьорк була солісткою, автором пісень і аранжувальником у колективі. Невдовзі в продажу з’явився перший альбом групи, який називався «Miranda»

Через кілька років Бьорк вирішила розпочати розвиток сольної кар’єри і переїхала до Лондона. Вона записала свій перший світовий хіт «Human Behaviour», а потім сольний диск «Debut», який став альбомом року за версією New Musical Express і приніс співачці дві нагороди BRIT Awards у номінаціях «Найкраща молода співачка» і «Найкраща міжнародна сольна артистка». Виконавиця перетворюється в зірку світової величини. Та слава і визнання приносили і прикрі моменти. Одного разу неврівноважений прихильник співачки зняв на відео процес приготування бомби для неї, а потім застрелився. Відео фанат відправив артистці на пошту, а в той час бомба була вже в дорозі. На щастя, поліції вдалося виявити бомбу до того, як вона потрапила до будинку Бьорк. Інцидент справив на співачку серйозне враження. Свої почуття вона висловила у творчості, випустивши альбом «Homogenic».

Артистка давала концерти і в інших країнах. Так виступала з гренландським хором і малим складом симфонічного оркестру в оперних театрах Європи та Північної Америки.

Крім музичної кар’єри Бьорк випробувала себе і в ролі актриси. З її участю вийшли фільми «Розбите скло», «Ялівцеве дерево». Світова слава Бьорк помножилася вдвічі після виходу в 2000 році картини Ларса фон Трієра «Та, що танцює в темряві». Стрічка стала знаковою роботою в фільмографії виконавиці. Головна роль у фільмі і написаний до нього саундтрек винесли зірку на вершину популярності.

Нині творче життя співачки б’є ключем. У 2019 вона випустила кліп на пісню «Tabula Rasa», створений німецьким художником Тобіасом Греммлером. У кадрі Бьорк зазнає постійних фантастичних трансформацій, перетворюючись то в химерні квіти, то в дивовижних казкових тварин. Артистка і сьогодні здійснює часті гастролі по світу, але в інтерв’ю не перестає повторювати, що найкращий час для неї – перебувати вдома в Рейк’явіку і писати музику. Згадуючи свою бабусю-художницю, яка в 60 років надовго виїжджала на пленер, співачка впевнена, що розквіт її творчості ще попереду.

Бьорк посідає 36 місце серед «100 найвидатніших жінок рок-н-ролу» та 8 місце серед «22-х найвидатніших голосів у музиці». У 2000 році уряд Ісландії хотів подарувати виконавиці безлюдний острів Еллідаей за її внесок у популяризацію країни, але співачка відмовилася.

У своєму житті і в творчості ісландська зірка намагається бути спонтанною і нічого ніколи не планувати, що радить робити і іншим. Тоді життя виявляється непередбачуваним і багатим на яскраві барви.

Джерела:

  1. https://karlmorgans.com/uk/iskusstvo-i-razvlecheniya/52427-bork-pevica-biografiya-karera-i-semya.html – Бьорк, співачка
  2. https://24smi.org/celebrity/5-bork.html – Бьорк
  3. https://rockcult.ru/po/bjork-facts-quotes/ – Бьорк у фактах та цитатах
  4. https://kanalukraina.tv/news/tancuyushchaya-v-temnote-5-neozhidannyh-faktov-ob-imeninnice-bork – Та, що танцює в темряві