Грецький співак і гітарист Деміс Руссос є одним із найпопулярніших світових виконавців. Його хіти «Сувенір», «Прощавай, моя любове, прощавай!», «П’ять годин» увійшли до золотого фонду музики ХХ століття. Ім’я артиста занесене до Книги рекордів Гіннеса, адже він побив усі світові рекорди за кількістю випущених платинових, золотих і діамантових дисків.

Артеміос Вентуріс Руссос народився 15 червня 1946 року в єгипетському місті Александрія, яке вважається одним із центрів еллінської культури. Хлопчик виховувався у творчій атмосфері: його батько, інженер грецького походження, грав на класичній гітарі, а мати була танцівницею. Деміс був талановитою дитиною, тож батьки віддали його до хору грецької візантійської церкви, а потім і до музичної школи, де він навчився грі на гітарі, трубі, контрабасі і навіть органі.

У середині 50-х років у Єгипті вибухнула «Суецька криза» (влада країни намагалися вивести Суецький канал з-під контролю Британії), що спричинило масові хвилювання – і в 1961 році сім’я Деміса повертається на історичну батьківщину – до Греції. Щоб допомогти батькам матеріально у нових  обставинах, юнак почав грати на трубі в джазових ансамблях, потім на бас-гітарі в попгрупі. Одного разу у вокаліста пропав голос. Деміс вирішив встати до мікрофона – і з подивом виявив, що може співати на публіку. У 1963 році співак познайомився з талановитими музикантами, які, так само як і він, хотіли зробити успішну кар’єру. Незабаром з’явилася група «Aphrodite’s Child» («Дитя Афродіти»), у якій Деміс став вокалістом. Уже перші композиції «The оther Рeople» і «Plastics nevermore» принесли колективу популярність.

Після військового перевороту в Греції 1968 року співак зі своєю рок-командою поїхав до Парижа. Невдовзі група здобула популярність і на європейському континенті завдяки композиції «Rain & Tears». Чомусь слухачі були впевнені, що це пісня про кохання, та насправді це була пісня про те, як поліція застосовувала сльозоточивий газ під час студентських мітингів. У 1971 році Деміс Руссос, залишивши групу, розпочав сольну кар’єру. А вже через 2 роки виконавець пісні «Адажіо» вже виступав з концертами по всьому світу. Його пісні «Forever and ever», «My only fascination» і «Сувенір» очолили десятку кращих композицій в Англії, Італії та Франції. Співак домігся успіху в жанрах артроку, естрадної пісні, класичної арії та народної музики.

Деміс Руссос володів впізнаваним унікальним ліричним тенором. Насправді причиною такого голосу була хвороба горла, яку співак переніс у дитинстві. Голосові зв’язки до кінця не відновилися, що й було причиною його дивовижного вібрато. В СРСР Деміс Руссос був чи не найпопулярнішим закордонним виконавцем. Найбільшої популярності набула пісня «Souvenirs To Souvenirs», яку перекладали «Від сувенірів до сувенірів», хоча насправді «souvenirs» означає «спогади». А пісню «Goodbye my love, goodbye» можна було почути навіть у мультфільмі про пригоди папуги Кеші.

Співак також брав участь у записі саундтреків для голлівудських кінострічок «Той, хто біжить по лезу» та «Вогняні колісниці».

У червні 1985 року Деміс зі своєю дружиною Памелою стали заручниками терористів на авіарейсі Афіни-Рим. Терористи наказали пілоту летіти на Близький Схід – їхньою вимогою було звільнення 700 ліванських ув’язнених із в’язниць Ізраїлю. Літак приземлився в одній із країн Близького Сходу –  співака, його дружину і ще 7-ох грецьких заручників утримували на окремій квартирі. Співак був популярний в арабських країнах, тому до нього ставилися з повагою. Терористи просили його співати, і хтось навіть попросив у зірки автограф.

Своїм улюбленим композитором Деміс Руссос називав Моцарта, тому що “він був по-дитячому чутливий“. Із сучасників високо цінував Стінга, бо “ніхто не може співати його пісні так, як співає їх сам Стінг“.

Джерела:

  1. https://24smi.org/celebrity/15410-demis-russos.html – Деміс Руссос
  2. https://uznayvse.ru/znamenitosti/biografiya-demis-russos.html – Деміс Руссос
  3. https://vmiremusiki.ru/demis-russos.html – Друг вітру Деміс Руссос