Легенда французької сцени Шарль Азнавур згідно з опитуванням журналу Time і телеканалу CNN визнаний найкращим естрадним виконавцем XX століття. Граней його творчої натури не злічити – поет, композитор, письменник, актор, режисер. І все ж у свідомості багатьох він перш за все виконавець власних пісень, найяскравіший представник французького шансону. Усі свої недоліки – маленький зріст, непомітну зовнішність, надтріснутий голос – він зумів перетворити в достоїнства і зробив справжню революцію в серцях мільйонів людей, показавши, як звучить пісня, коли у артиста співає душа.

Шахнур Варенаг Азнавурян (справжнє ім’я співака) народився в Парижі 22 травня 1924 року в сім’ї вірменських емігрантів, що на початку 1920-х років залишили Грузію, щоб уникнути організованих Османською імперією масових убивств і депортацій. Батько Шахнура був власником невеликого затишного ресторану, у якому подружжя створило атмосферу творчості. Батько був професійним співаком, і вечорами часто звучав його красивий оксамитовий баритон, а мати була актрисою. Не дивно, що в такій атмосфері виховання артистичний дебют хлопчика відбувся досить рано – у 5 років він уже радував публіку грою на скрипці. У 9-річному віці починає виступати в театральних виставах, а в 12 уперше потрапляє на знімальний майданчик. У дитинстві Шахнуру був поставлений діагноз «параліч», який блокував частину голосових зв’язок – пізніше хвороба надала його голосу характерного і впізнаваного тембру.

Перші пісні юнак почав складати в 16 років. У 1941 році він познайомився з композитором-початківцем П’єром Рошем. Разом вони створили дует «Рош і Азнавур» і почали виступати в ресторанах та кабаре. Публіка критикувала Шахнура за низький зріст, непривабливу зовнішність та неприємний голос, часто навіть освистувала. Тому він писав пісні, які виконував його напарник. У цей час музикант бере собі псевдонім Шарль Азнавур, під яким його потім знатиме світ. Після війни на дует «Рош і Азнавур» звернула увагу видатна співачка Едіт Піаф. Шахнур написав для зірки кілька пісень і був запрошений разом із Рошем в турне співачки по Америці й Канаді. Так майже на 8 років Шарль стає тінню великої артистки. Але постійна залежність від її примх починає пригнічувати Шарля. Він зважується на розрив і створенння свого нового образу.

У середині 1950-х Шарль підібрав для свого дивного голосу належний репертуар зі своїх же пісень і почав виступати сольно. Та критики одностайно оголосили, що з такою непрезентабельною зовнішністю і відсутністю голосу йому нічого не світить на естраді. Це не зламало співака. Він, незважаючи на критику, продовжує виступи і поступово захоплює аудиторію слухачів. Уже через 3 роки його пісні стають шлягерами, а виступи – подією. Справжній прорив на музичний олімп відбувся в 1956 році після концертів у Касабланці та Парижі, де у відомому залі «Олімпія» він упродовж кількох тижнів виступав тричі на день! Далі пішла смуга суцільних перемог – 1963 року Шарль Азнавур з величезним успіхом виступав у нью-йоркському Карнегі-холі, згодом співав для британської королеви, а його тексти були в репертуарі найпопулярніших виконавців: Боба ДіланаЛайзи Мінеллі, Хуліо Іглесіаса та інш.

У дуеті з Шарлем Азнавуром співали Френк Сінатра, Селін Діон, Лучано Паваротті, Пласідо Домінго, Патрісія Каас… Шарль Азнавур — автор понад тисячі пісень. У числі всесвітньо відомих — «Богема», «Мама», «Вічна любов», «Молодість», «Ізабелла», «Вона», «Аве Марія», «Дві гітари», «Померти за любов» та інші. За 85-річну кар’єру співак виступив з концертами в 94-ьох країнах світу. Неодноразово бував і в Україні. Так у 2003-му році  відвідав Львів з нагоди освячення Вірменського кафедрального собору.​​

Шарль Азнавур показав себе і талановитим кіноактором, знявшись у понад 60 фільмів, найвідоміші з яких «Стріляйте в піаніста», «Примари капелюшника», «Американський щур», «Бляшаний барабан», «Едіт і Марсель».

В останні роки життя співак проживав разом зі своєю сім’єю в Швейцарії і до останньго працював – складав пісні, писав мемуари. Він ніколи не зважав на вік, адже, на його думку, людина і в похилому віці має жити так, якби їй було б 30 років. Народжений у Франції співак ніколи не забував про своє коріння. Він писав пісні про Вірменію та її народ, і з 2009 року був назначений послом Вірменії у Швейцарії.

Джерела:

  1. https://uk.perish.info/2085-charles-aznavour-biography-best-songs-interesting-fa.html – Шарль Азнавур. Кращі пісні
  2. https://www.unian.ua/lite/stars/10281885-ya-tipoviy-francuz-shcho-ne-zavazhaye-meni-buti-tipovim-virmeninom-biografiya-sharlya-aznavura-video.html – Шарль Азнавур. «Я – типовий француз…»
  3. https://news.obozrevatel.com/ukr/show/people/pomer-shansone-sharl-aznavur-tsikavi-fakti-z-jogo-biografii.htm – Шарль Азнавур
  4. http://aflviv.com.ua/index.php/2020/08/26/charles-aznavour/?lang=uk – Шарль Азнавур