21 квітня виповнюється 135 років від дня народження Євгена Яковича Сагайдачного – українського маляра, декоратора і педагога.

Народився у Херсоні. Дитячі та юнацькі роки майбутнього художника пройшли у Петербурзі. Мистецьку освіту здобував у приватних майстернях петербурзьких професорів – художників Ціонглинського та Кордовського. Митець займався скульптурою, декоративним розписом (“Весілля”. 1911 р.), театральними декораціями, живописом (“Вулички в Туреччині”, “Коні”. 1912 р.).

Вся його творчість глибоко народна. Незабутнє враження справляють його акварельні та темперні пейзажі, образи жінок-трудівниць у їх повсякденній роботі. Починаючи з 1909 року Є. Сагайдачний брав участь у художніх виставках в Петербурзі, Москві, Києві, Ризі. Понад 40 років художник присвятив педагогічній діяльності. Впродовж 1911-1918 рр. працював декоратором у театрах Петербурга та Києва. З 1917 року – в Українській Державній Академії Мистецтв у Києві.

Починаючи з 1922 року, викладав у Київському художньому інституті, Межигірському керамічному технікумі, художньо-промисловій школі у Миргороді, Луганському художньому робітничому факультеті (1932 р.), Дніпропетровському художньому технікумі (1936 р.), з 1947 року – в училищі прикладного мистецтва в Косові.


Останні роки свого життя митець займався мистецтвом Гуцульщини та Прикарпаття, протягом 17-ти років збирав вироби народних майстрів. Пізніше з ініціативи громадськості на базі надбань сім’ї Сагайдачних виник музей гуцульського мистецтва та побуту на громадських засадах, який з часом став складовою частиною Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини, де представлено унікальну колекцію творів майстрів краю.

Джерела:

  1. Сагайдачний Євген
  2. Сагайдачний Євген 
  3. Сагайдачний Євген