18 квітня відзначався Міжнародний день пам’яток та визначних місць. Тож хочемо розказати про деякі цікаві місця України, які дивують своєю історією та красою, дарують позитивні враження та силу.

Визначна пам’ятка древньої культури в Україні – Кам’яна могила. Вона знаходиться поблизу Мелітополя в Запорізькій області над річкою Молочною. Ви їдете українським степом і раптом попереду бачите пагорб, схожий на могилу, обкладену велетенськими каменями. Камені ці химерної форми, вони лежать на «подушці» із жовтого піску, що іскриться золотом під проміннями сонця. Учені вважають Кам’яну Могилу природним утворенням. У давнину, ще 14-12 мільйонів років тому, тут було Сарматське море, яке займало територію сучасних Чорного, Азовського та Каспійського морів. Із часом море пішло – і на цьому місці запанувала пустеля. Під дією води та вітру первинний щит піщаника розколовся, а його уламки сповзли по піску – виник своєрідний кам’яний пагорб. Однак це було не хаотичне нагромадження плит, а кам’яний панцир, у якому утворилися гроти та печери, які виявилися дуже зручними для стародавніх людей і для здійснення ними обрядів своїх древніх культів. Тут одночасно можна спостерігати сліди різноманітних за своєю культурою і походженням народів. На цьому місці у різний час жили стародавні мисливці, скотарі, землероби, пізніше по цій землі пройшли кіммерійці, скіфи, сармати, гунни, хозари, половці… У печерах і гротах Кам’яної Могили зосереджено більше трьох тисяч наскельних малюнків від кам’яного віку до епохи бронзи і пізнішого часу. Подекуди первісні митці покривали ці малюнки червоними і чорними мінеральними барвниками. Печера Кози, гроти Бика (Мамонта) і Дракона, двометрова кам’яна фігура людини-риби… І всюди – зображення Дерева життя, символу родючості і вічності. Люди залишали тут свої «автографи», починаючи з епохи кам’яного віку (22 – 14 тисячоліття до нашої ери). Тут знайдено залишки стародавніх жертовників. Багато людей вважають Кам’яну Могилу «місцем сили» і відчувають її потужну енергетику. Сюди приїжджають отримати зцілення, загадати бажання, зарядитися позитивними емоціями. Адже «Кам’яна Могила» колись виконувала функції «світової гори», як Олімп у Стародавній Греції. Вона давніша за Стоунхендж, єгипетські піраміди та всі зікурати Сходу.

Символ України – розмальована писанка. Наші пращури вважали яйце символом зародження світу. Пробудження всієї природи відбувається навесні, саме тому вони й стали присвячувати писанки весні та сонцю. У місті Коломия на Івано-Франківщині існує унікальний, єдиний у світі Музей писанок. До речі, і сам музей має форму писанки заввишки 14 метрів, а всередині викладений візерунком із кольорового скла – вітражем. Щоб помилуватися мистецтвом і фантазією українських майстрів, а також більше дізнатися про історію нашого народу, сюди з’їжджаються гості з різних країн. Ця культурна установа збудована у вересні 2000 р. спеціально для збереження та експонування творів писанкового розпису. Зараз музей володіє колекцією, що налічує понад 6000 писанок, представлених з переважної більшості областей України (Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської), а також є писанки з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі, Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Франції та Індії. Деякі експонати були виготовлені ще на межі ХІХ–ХХ ст. У музеї існує традиція – перші особи держави під час відвідин музею отримують біле куряче яйце, розтоплений бджолиний віск і писачок, яким залишають свій автограф на поверхні яйця, а далі спеціалісти його розписують як писанку. Туристи з різних країн дивуються, як вдалося побудувати цілий музей навколо одного культурного виробу – писанки.

Маємо в нашій країні і дивовижні пам’ятки природи. Таким є «рожеве озеро». Лемурійське озеро на Херсонщині називають українським Мертвим морем: солоність озера сягає позначки 300 грамів солі на літр води, що на 50 грамів більше, ніж у Мертвому. А дивовижний рожевий колір з’являється завдяки водоростям Дуналіелла, які під дією сонця виробляють речовину, яка фарбує воду. Чим спекотніше літо, тим більш насичений рожевий колір має вода. «Рожеве озеро» має свою історію. У 1969 році в озеро Сиваш впав радянський літак і утворив дуже глибоку яму, яка почала наповнюватись водою набагато солонішою, ніж у Сиваші. А назву озеро отримало на честь міфічного континенту Лемурія, який начебто колись затонув у Індійському океані. Рожева вода володіє чудодійними лікувальними властивостями і є унікальною в світі. Вона активізує роботу всіх важливих органів людини, сприяє відновленню рівноваги організму, омолоджує і тонізує.

Відкривайте для себе Україну, її чарівні куточки й історичні місця, її довершену красу. Нам є, чому дивуватися і чим пишатися у світі!

Джерела:

  1. https://7chudes.in.ua/nominaciyi/muzey-pysanka/ – Музей «Писанка»
  2. https://7chudes.in.ua/nominaciyi/kamyana-mohyla/ – Кам’яна могила
  3. https://resource.com.ua/tsilyushhe-lemurijske-rozheve-ozero-unikalne-pryrodne-yavyshhe-hersonshhyny/ – Унікальне Лемурійське рожеве озеро
  4. https://www.ukraine-is.com/uk/7-divovizhnix-misc-ukra%D1%97ni/ – Дивовижні місця України