Французький співак і музикант Джо Дассен – один із тих артистів, який дивує глибиною таланту і природною чарівністю. Його творчість дарує людям світло і радість, адже його пісні сповнені ліризмом, проникливою чуттєвістю та ніжністю. На весь світ відомі його композиції «Де ж ти», «Якби не було тебе», «Салют».

Кумир Франції Джозеф Айра Дассен народився далеко за межами цієї країни – в американському місті Нью-Йорку 5 листопада 1938 року. Його мати, скрипалька, була угорського походження, а от прадід з боку батька був родом з Одеси, де займався перуками для оперних дів. Батько ж співака був режисером. Через антикомуністичний рух «маккартизм» сім’ї у 1945 році довелося переїхати до Європи. Джозеф навчався в Міжнародній школі та в інституті в Швейцарії. Після розлучення батьків він повертається до Америки, де закінчив університет у штаті Мічиган і здобув ступінь магістра мистецтв. Щоб не залежати від сім’ї, будучи студентом, він працював у студентському кафе кухарем. Готував Джо так собі, і його розжалували до мийника посуду. Такий стан справ не влаштовував юнака, тож натомість він запропонував грати й співати для відвідувачів. У нього це виходило добре, тож Джо вирішує стати співаком  і розпочинає наполегливі тренування з музики.

Закінчивши навчання, юнак повертається до Європи. У 1958 році році його батько-режисер попросив сина записати кілька пісень до фільму «Закон» з участю Джини Лоллобріджиди. І вже наступного року виходить перший диск співака з цими піснями. Згодом виходить альбом «Джо Дассен у Нью-Йорку». У 1960-х роках до співака приходить справжній успіх – він випускає цілий ряд успішних пісень. Джо Дассен співпрацює з Тото Кутуньо, на мелодії якого створюються французькі тексти. Так з’являються відомі «Et si tu n`éxistais pas», «Salut» та «L`été Indien» («Бабине літо»). У своїй творчості Джо Дассен часто адаптував іноземні пісні, які в його виконанні ставали хітами. Також він створював пісні і сам: ліричні, проникливі і романтичні. Виконував свої твори різними мовами: французькою, англійською, німецькою, іспанською, італійською і грецькою.

 

Джо Дассен був дуже неспокійної вдачі. Перед своїми концертами він завжди страшенно хвилювався. А ще йому були властиві наполегливість і перфекціонізм. Так одного разу господар кафе запропонував Джо зіграти партію в шахи. Джо погодився і програв. Він повернувся в номер, зателефонував у Париж і попросив, щоб йому надіслали книги з гри в шахи. Через тиждень відбулася нова партія – і на цей раз співак виграв.

Джо Дассен також знімався в кіно. Відомі стрічки з його участю – «Той, хто повинен померти», «Закон», «Топкапі», «Нік Картер і червона конюшина».

Відомий співак прожив лише 42 роки. Він помер під час відпочинку на Таїті 20 серпня 1980 року від серцевого нападу. Оберігачем творчої спадщини виконавця є його молодший син Жюль, музикант і співак, який виступає з піснями батька і в «дуеті» з ним за допомогою новітніх музичних технологій.

Джерела:

  1. https://uk.perish.info/2082-joe-dassin-biography-best-songs-interesting-facts.html – Джо Дассен. Кращі пісні
  2. https://24smi.org/celebrity/1268-dzho-dassen.html – Джо Дассен
  3. https://bestfacts.com.ua/znamenitosti/dzho-dassen-joe-dassin-biografiya.html – Джо Дассен
  4. http://tourtofrance.net/lichnosti/muzyka/biografiya-dzho-dassena.html – Загадковий Джо Дассен