Пол Леонард Ньюман (Paul Newman) – ікона Голівуду, американський актор, режисер, продюсер. Одинадцять разів висувався на премію «Оскар», двічі її отримав. Також володар Премії гільдії акторів, двох «Золотих глобусів», «Еммі», нагороди Берлінського і Каннського фестивалів.

Народився в 1925 році в в Клівленді штату Огайо. Служив на флоті, потім успадкував батьківський бізнес. Ньюман мріяв стати актором, тому, коли батько залишив йому в спадок невеликий спортивний магазин, юнак сміливо його продав і на виручені кошти поїхав за своєю мрією. У 22 роки, в 1947 р., Пол вступив до Школи акторської майстерності Єльського університету. На початку 50-х Ньюман став брати участь в зйомках телевізійних серіалів, в постановках на Бродвеї, а потім – в повнометражних фільмах .

У 29 років Пол вперше з’явився в кінофільмі – «Срібна чаша» (1954), де зіграв головну роль грецького скульптора. Потім перевтілився в боксера Роккі у фільмі «Хтось там нагорі любить мене» (1956). Уже в 1958 році Ньюман удостоївся престижної премії Каннського кінофестивалю за головну роль в картині «Довге спекотне літо» (1958). Він часто знімався – в трьох-чотирьох картинах за рік, і досить скоро завойовував пильну увагу критиків і любов публіки, яка не могла встояти проти погляду блакитних очей і харизми актора.

Приголомшливий успіх приніс дует з Елізабет Тейлор в драмі «Кішка на розпеченому даху» (1958). Прозивним стало ім’я героя, зіграного ним грабіжника зі знаменитого фільму «Буч Кессіді і Санденс Кід» (1969). Також прославився досвідчений шахрай зі стрічки «Афера» (1973), де Пол зіграв з Робертом Редфордом та віртуозний гравець в більярд з картини Мартіна Скорсезе «Колір грошей» (1986).

За 50-річну кар’єру в кіно Пол Ньюман зіграв більше 80 ролей. Актор блискуче втілював абсолютно різнопланових героїв – будь то адвокат («Вердикт», 1982), індіанець, пірат, аферист або бродяга. На його творчому шляху багато фільмів, які вразили критиків і заслужили найвищих оцінок і номінацій від професійного співтовариства. Він був номінований на «Оскар» цілих 11 разів.

У 43 роки Пол дебютував як режисер стрічкою «Рейчел, Рейчел» (1968), яка була номінована на «Оскар». Протягом 17 років він зняв ще 5 фільмів. Крім того, Пол був спортсменом-автогонщиком, вигравав національні чемпіонати США з автоперегонів. Також Ньюман був відомим благодійником. Разом з Меріл Стріп він створює організацію, яка відстоює інтереси акторів перед продюсерами і кінокомпаніями.

У період з 1958 по 2008 роки було знято безліч картин за участю Пола Ньюмана. Деякі з них заслуговують на особливу увагу. Цікавий акторський тандем Пола з кінозіркою по імені Роберт Редфорд – вони разом знімалися в головних ролях у двох філмах. Роль героя в епоху расових протиріч в американському суспільстві Пол Ньюман зіграв в ще одному фільмі – «Омбр: Відважний стрілець».

У 1990 році актор був визнаний журналом People одним з 50-ти найкрасивіших людей у світі. У 1995 році зайняв 12 місце в числі 100 найбільш сексапільних зірок в історії кіно, за версією авторитетного журналу Empire. Актор був двічі одружений – у нього по троє дітей від Джекі Ньюман і другої дружини – актриси Джоенн Вудворд.

Джерела:

  1. Пол Ньюман
  2. Пол Ньюман