Даліда – одна з найвизначніших виконавиць ХХ століття. Вона виконувала пісні різними мовами, знімалася в кіно. Згідно з дослідженнями одного з наукових французьких видань, Даліда займає друге місце серед осіб, що вплинули на думки і життя суспільства Франції.

Йоланда Крістіна Джильйотті народилася 17 січня 1933 року в Каїрі. Її батьки були італійцями, що переїхали до Єгипту в пошуках кращої долі. Зовнішність і музичні здібності Йоланда успадкувала від батька, першої скрипки Каїрської опери. У 4 роки дівчинці зробили операцію на очах через інфекцію. У результаті лікарської помилки в неї з’явилася косоокість, унаслідок якої Йоланта не могла перебувати в темряві і спала при світлі. У 18 років дівчина взяла участь у конкурсі «Міс Ундіна», відомому в Європі як «Дама Нілу», у якому посіла друге місце, а в 20 років перемогла на конкурсі «Міс Єгипет». Фотосесія переможниці в модному журналі стала предметом осуду пуританськи налаштованих рідних та знайомих. Через сварку в родині та розторгнення заручин, дівчина йде з дому і влаштовується в агентство «Донна» манекенницею. А згодом робить другу операцію на очах, щоб позбутися косоокості.

Переможниці конкурсу «Міс Єгипет» запропонували зніматися в єгипетському кіно. Тоді ж Йоланда і бере псевдонім «Даліла», на честь героїні біблійної притчі «Самсон і Даліла». У 1954 році вона знімається в невеликих ролях у фільмах «Маска Тутанхамона» і «Склянка та цигарка». Для фільму «Склянка та цигарка» вона записує свою першу пісню «Чорний місяць». У 1954 році Йоланда переїжджає до Парижа. У французькій столиці вона вирішує зайнятися співом і брати уроки вокалу. Її вчителем став Ролан Берже, який у своїй учениці побачив великий талант, тож порадив використовувати кожний шанс і не пропускати жодного прослуховування. На конкурсі «Номер один завтрашнього дня», де дівчина виконала пісню «Незнайомка в раю», її помітив власник звукозаписної фірми. Дівчину запрошують на запис пісень до студії. У цей період Йоланда вирішила змінити у своєму сценічному імені одну літеру – так з’являється співачка Даліда. У 1956 Даліда записала свій перший хіт «Бамбіно». Далі з’явилися її хіти «Гондольєр», «Як колись», «Прощай, прощай Крихітко», «Ностальжи», «Пароле» (дует з Джо Дассеном) та ін. Співачка отримує незліченні музичні нагороди, а її ім’я та фото не сходять з обкладинок журналів.

Даліда здійснює турне по всій Франції, а потім і Європі.  Виступає і в Америці, де їй було запропоновано зробити блискучу кар’єру, та виконавиця відмовилася. У 1959 році вона з тріумфом повертається в Каїр. У 1977 році Даліда записує відому народну єгипетську пісню «Salma ya Salama». Синґл займав перші місця в 17 країнах світу. Наступного року з програмою «Salma ya Salama» Даліда дає великі концерти на всьому Близькому Сході, де її чекає величезний успіх. Свої пісні співачка виконувала різними мовами – французькою, англійською, грецькою, італійською, іспанською та інш.

У 1962 році Даліда придбала дім на Монмартрі з чудовим краєвидом, у якому мешкала до кінця життя. За право купити цей дім співачка конкурувала із Ж.-П. Бельмондо. Поруч із її домом був ресторан, де й досі стоїть улюблений столик співачки.

Під час музичної кар’єри виконавиця продовжувала зніматися в кіно. Найвідоміші фільми з її участю – «Я тебе люблю», «Як по маслу», «Шостий день». У 1968 році Даліда отримала медаль міста Парижа, а Шарль де Ґолль вручив їй Медаль Президента Республіки. Згідно з опитуванням 1982 року, проведеним «Paris Match» про найвпливовіших жінок-сучасниць, Даліда посіла 2-ге місце після Даніель Міттеран, дружини Президента Французької Республіки. Даліда мала гучну світову славу та визнання, але часто почувалася самотньою. Красиву жінку оточувало багато чоловіків, та всі вони уходили з її життя. У 1967 році, після смерті свого коханого, співака Луїджі Тенко, Даліда вчинила спробу самогубства, та її вдалося врятувати. Співачка повертається до творчості, але все чіткіше усвідомлює свою самотність, розвивається депресія. Вона багато розмірковує про життя, що склалося не так: немає дітей і вірного чоловіка. У 1987 році  Даліда наклала на себе руки, прийнявши велику дозу снодійного. На столі залишилася записка: «Життя для мене стало нестерпним. Пробачте мені». 

Франція належно вшанувала пам’ять про свою улюбленицю. Даліда стала четвертою жінкою після Жанни д’Арк, Сари Бернар та Едіт Піаф, якій у Парижі встановлено пам’ятник (в 1997 році). Іменем Даліди названа площа в районі Монмартра у французькій столиці, в тому кварталі, де вона прожила довгі роки. Образ співачки відображений на поштовій марці і іменному вині – ще одному символі Франції. Про життя і творчість Даліди було знято кілька фільмів, у тому числі і художня картина «Даліда. Любов і пристрасть », що вийшла на екрани в 2016 році.

Джерела:

  1. https://academic2.ru/%D0%94%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B0_20909630 – Даліда
  2. https://24smi.org/celebrity/4831-dalida.html – Даліда
  3. https://uznayvse.ru/znamenitosti/biografiya-dalida.html – Даліда
  4. https://soundtimes.ru/frantsuzskij-shanson/dalida – Даліда