Елізабет Тейлор – американська кіноакторка, одна з легенд «старого Голлівуду», класичної кіносцени, героїні якої не змінювалися щороку, а міцно, на віки займали місце як на кінематографічному Олімпі, так і в статусі ікони стилю.

Елізабет Роузмонд Тейлор з’явилася на світ 27 лютого 1932 року в Лондоні. Її батьками була пара американських акторів, які працювали в британській столиці. У 1939 році, коли в Європі почалася велика війна, її батьки повернулися додому, в Лос-Анджелес, який відкрив перед їхньою дочкою великі можливості.

У 1942 році компанія «Universal» пропонує 10-річній Ліз контракт на зйомки у фільмі «Кожну хвилину народжується людина», де вона зіграла роль Глорії Туайн. Цей фільм є першим у фільмографії великої актриси. У наступні два роки вона знімається в картинах ще двох компаній, які сьогодні стали основною силою Голлівуду – «MGM» ( «Лессі повертається додому») і «20th Century Fox» ( «Джейн Ейр» з великим Орсоном Уеллсом).

Першу свою «дорослу» роль Тейлор отримала в 1950 році у фільмі «Батько нареченої», а її роль у фільмі «Місце під сонцем» (1951) змусила заговорити про неї критиків. Уже в ті роки Елізабет проявляла свій непростий характер. Їй не подобалися багато фільмів, в яких вона знімалася, її дратував тотальний контроль з боку компанії. Вона навіть хотіла розірвати контракт з MGM і завершити свою кар’єру. Однак далі справи пішли краще, і в середині 50-х років Тейлор почала отримувати головні ролі в серйозних фільмах.

Широке визнання їй принесли фільми, зняті за творами Теннессі Вільямса – «Кішка на розпеченому даху» (1958) і «Раптово, минулого літа» (1959). За сцену в ролі «Кішки» Меггі Полліт у фільмі «Кішка на розпеченому даху», що лежить в шовковій нічній сорочці, Тейлор удостоїлася порівнянь з Мерилін Монро в її ролі в культовому фільмі «Сверблячка сьомого року», коли повітря з вентиляції Нью-Йоркського метро роздуває спідницю героїні Монро. А за роль в «Раптово, минулого літа» Елізабет Тейлор отримала свою першу серйозну нагороду – «Золотий глобус» за кращу жіночу роль.

А вже в наступному році Тейлор отримала свій перший «Оскар» за роль у фільмі «Баттерфілд, 8», який став останнім в історії її співпраці з MGM. Елізабет Тейлор чекала світова слава. 1963 рік став для кінематографа багатим на події. Вийшла в світ комедія «Цей божевільний, божевільний, божевільний, божевільний світ», Альфред Хічкок явив світові картину «Птахи», Інгмар Бергман випустив своє «Мовчання». В цьому ж році вийшла в прокат «Клеопатра» з Елізабет Тейлор у головній ролі. За неї вона отримала колосальний на ті часи гонорар в один мільйон доларів. Фільм виявився настільки дорогим, що окупився лише через 4 роки, коли права на його показ були продані телевізійним компаніям. Ця робота перевернула життя актриси. Вона стала зіркою, підкоривши своєю рідкісною красою і своєю яскравою, талановитою грою мільйони глядачів.

Свій другий «Оскар» Елізабет Тейлор отримала за роль Марти у фільмі «Хто боїться Вірджинії Вульф?». Заради цієї ролі актриса пішла на великі жертви – їй довелося набрати значну вагу, яку їй потім довго не вдавалося скинути. Ця робота стала останньою по-справжньому великою для Тейлор в кіно. Вона продовжувала багато зніматися, проте колишнього успіху не було.

У 80-х роках Елізабет Тейлор знімалася в основному в телефільмах і серіалах. Вона зайнялася громадською діяльністю та бізнесом. Так, вона була першою зіркою Голлівуду, яка випустила під своїми ім’ям парфумерну лінію. Багато уваги Тейлор приділяла боротьбі з ВІЛ-інфекцією, ставши співзасновником Американського фонду досліджень ВІЛ, а також відкривши фонд свого імені. Багато сил і часу вона приділяла благодійності, за що в 2001 році була удостоєна медалі президента США.

В останній раз Елізабет Тейлор з’явилася на великому екрані в 1994 році у фільмі «Флінстоуни». Крім того, слід зазначити, що Меггі Сімпсон зі знаменитого серіалу «Сімпсони» своє перше і єдине слово сказала голосом Елізабет Тейлор.

У 1993 році актриса отримала свій третій «Оскар» «за видатний індивідуальний внесок в справу гуманізму», а остання поява на публіці відбулося в 2007 році на заходах в кінокомпанії «Paramount Pictures», присвяченим проблемам ВІЛ і СНІДу.


Особисте життя Елізабет Тейлор приваблювала і до сих пір приваблює, мабуть, більше уваги, ніж її творчість. І це не дивно, адже у жінки з такою яскравою і незвичайною зовнішністю, яка опинилася на вершині слави, не може бути нудною, сірого життя простого обивателя. Актриса мала рідкісну генетичну мутацію – дістіхіаз, а просто кажучи – мала два ряди вій, що надавало її очам і її погляду особливу красу і виразність. Елізабет Тейлор була одружена 9 раз за 8 чоловіками. За одним з них – Річардом Бертоном – вона була заміжня двічі. Після розпаду останнього шлюбу Ліз сказала, що втомилася від весіль і присвятила залишок життя справі благодійності та філантропії. Одним з найближчих друзів Елізабет Тейлор був король поп-музики Майкл Джексон. Ходили чутки про їхній роман і швидке весілля, проте все це залишилося тільки чутками. Швидше за все, це дійсно була велика дружба двох самотніх людей, яких любили мільйони, але які ніколи не знали щастя в особистому житті.

Джерела:

  1. Елізабет Тейлор
  2. 40 легендарних образів Елізабет Тейлор